Indyjski miliarder zajmujący się szczepionkami kupił za ogromne pieniądze londyńską rezydencję Dominiki Kulczyk

Adar Poonawalla Dominika Kulczyk dom

Indyjski miliarder „książę szczepionekAdar Poonawalla osiągnął porozumienie w sprawie najdroższej sprzedaży domu roku w Londynie, zgadzając się zapłacić około 138 milionów funtów za rezydencję Mayfair o powierzchni ponad 7600 metrów kwadratowych. Warto wspomnieć, że Dominika Kulczyk kupiła ten dom w lutym 2020 roku za kwotę 57 milionów funtów. Łatwo więc obliczyć, że Polka zarobiła na tej transakcji około 81 milionów funtów, co w przeliczeniu na złotówki daję zawrotną kwotę ponad 400 milionów złotych!

Aberconway House, rozległy dom z lat 20. XX wieku położony w pobliżu Hyde Parku, zmieni właściciela po sprzedaży, którą wyraziła Dominika Kulczyk, córka zmarłego biznesmena Jana Kulczyka, najbogatszego człowieka w Polsce. Nieruchomość zostanie nabyta przez Serum Life Sciences, brytyjską spółkę zależną należącego do rodziny Poonawalla Serum Institute of India, podają źródła zaznajomione z transakcją.

Według agentów luksusowych nieruchomości Aberconway House jest drugim najdroższym domem, jaki kiedykolwiek sprzedano w Londynie i największą transakcją tego roku.

Topowa część londyńskiego rynku nieruchomości jest odizolowana od wpływu wyższych kosztów kredytów, które w tym roku spowolniły rynek mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii, ponieważ niewielu nabywców korzysta z kredytów hipotecznych.

Nieruchomości należące do najbardziej luksusowych w Londynie pozostają atrakcyjne dla międzynarodowych nabywców pomimo nowych metod przejrzystości transakcji wprowadzonych, aby pomóc w zablokowaniu rosyjskich pieniędzy po ataku tego kraju na Ukrainie, oraz perspektywy zmian podatkowych, w przypadku jeśli Partia Pracy wygra następne wybory powszechne w Wielkiej Brytanii.

Osoba bliska Serum Life Sciences powiedziała, że ​​rodzina Poonawalla „nie planuje” przeprowadzać się do Wielkiej Brytanii na stałe, ale „dom będzie służył jako baza dla firmy i rodziny, gdy będą oni w Wielkiej Brytanii”.

Transakcja jest następstwem wielomilionowych inwestycji w zakłady badawcze i produkcyjne nad szczepionkami w pobliżu Oksfordu. W 2021 roku rodzina przekazała uniwersytetowi w Oksfordzie 50 milionów funtów na nowy budynek badawczy nad szczepionkami od Poonawalla.

Instytut Serum wyprodukował setki milionów dawek szczepionki Oxford/AstraZeneca. Poonawalla, który w 2011 r. przejął od ojca kierownictwo w Serum Institute w 2021 r. wynajął nieruchomość znajdującą się na liście II stopnia za ponad 50 000 funtów tygodniowo, jak pisaliśmy o tym w marcu 2021 roku.

Poonawalla i Kulczyk odmówili komentarza. Imponująca rezydencja z czerwonej cegły nosi imię Henry’ego Duncana McLarena, barona Aberconwaya, przemysłowca z przełomu wieków, który zbudował rezydencję Grosvenor Square. Według agentów kolejną największą sprzedażą w 2023 r. był zakup Hanover Lodge za 113 milionów funtów.

Biuro rodzinne Raviego Ruii, miliardera z Grupy Essar, kupiło rezydencję w Regent’s Park, powiązaną z rosyjskim inwestorem nieruchomości Andriejem Gonczarenko.

Najdroższym domem sprzedanym w Londynie był dom pod adresem 2-8a Rutland Gate, sprzedany w styczniu 2020 r. przez byłego saudyjskiego księcia koronnego, sułtana bin Abdulaziza, za rekordową kwotę 210 mln funtów.

W zeszłym roku „Financial Times” ujawnił prawdziwą tożsamość kupującego, czyli Hui Ka Yana, założyciela i prezesa Evergrande.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
104
+1
77
+1
49
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS