Google straciło 57 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia!

Google

W poniedziałek akcje Alphabet spadły o 4,1 procent na otwarciu sesji, a firma macierzysta Google straciła aż 57 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej – podał Forbes. Nastąpiło to po artykule New York Timesa z niedzieli, który powiedział, że Samsung myśli o zmianie domyślnej wyszukiwarki z Google na Bing Microsoftu 

Gdyby Samsung posunął się do tej zmiany, oznaczałoby to, że Google traci kontrakt o wartości 3 miliardów dolarów rocznie. To niewielki spadek rocznych przychodów Alphabet w wysokości 280 miliardów dolarów, ale jest to zwiastun słabnącej dominacji Google w dziedzinie wyszukiwania. Według Forbesa około 20 procent z 4,4 miliarda użytkowników smartfonów na świecie ma urządzenia Samsunga. Wraz z wiadomością o potencjalnej zmianie akcje Microsoftu wzrosły o 1,6 procent.

Niedawna zmienność cen akcji jest częścią szerszego trendu, w którym Google i Microsoft walczą o pozycję lidera w obszarze sztucznej inteligencji. W styczniu Microsoft zainwestował w OpenAI, firmę stojącą za wirusowym fenomenem ChatGPT. Trzy tygodnie później ChatGPT został zintegrowany z Bing i przeglądarką Microsoft Edge. Od listopadowej premiery chatbota akcje Microsoftu poszybowały w górę o 21 procent, podczas gdy akcje Alphabet wzrosły o skromniejsze 10 procent.

Microsoft jest „wyraźnym wczesnym liderem” w przestrzeni sztucznej inteligencji i ma „potencjał osiągnięcia prędkości ucieczki” wyprzedzając swoich konkurentów, takich jak Alphabet – jak napisał analityk JPMorgan Mark Murphy na początku tego miesiąca. Podobnie inni zauważyli „nowy wigor” Microsoftu w przestrzeni wyszukiwania – jak napisali w marcu analitycy Goldman Sachs.

Aby konkurować z Microsoftem, Google uruchomił własnego chatbota AI o nazwie Bard, ale publiczne reakcje na tę technologię były znacznie słabsze w porównaniu z reakcją na ChatGPT. Na przykład po tym jak Bard podał niedokładne informacje podczas prezentacji w lutym, akcje Alphabet spadły jeszcze bardziej gwałtownie niż w poniedziałek osiągając 7 procent.

Chociaż spadek w tym tygodniu nie był wybitnie duży, nadal nie jest to uspokajający znak dla Google, który od dawna jest liderem w wyszukiwaniu. Zobaczymy jak długo jeszcze tak będzie.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
70
+1
53
+1
9
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS