Adidas wyprzeda zapasy modelu Yeezy, a zyski przekaże na cele charytatywne

Kayne West Yeezy

Adidas w końcu doszedł do rozwiązania tematu marki butów Yeezy o wartości 1,3 miliarda dolarów (lub 1,2 miliarda euro), które zalegają w magazynach od czasu, gdy firma oddzieliła się od założyciela marki Kanye Westa i zakończyła działalność Yeezy w październiku. O zakończeniu współpracy z Kayne Westem pisaliśmy w październiku 2022 roku.

Po rozważeniu różnych opcji dyrektor generalny Bjørn Gulden powiedział inwestorom na dorocznym spotkaniu firmy w czwartek, że Adidas zacznie wyprzedawać produkty Yeezy i przekaże dochody na cele charytatywne. 

Gulden, który mówił po niemiecku, powiedział, że dochody trafią do organizacji reprezentujących ludzi, którzy zostali „dotknięci” komentarzami i zachowaniem Kanye Westa. Adidas planuje również sprzedaż poszczególnych części asortymentu Yeezy, choć nie wszystkie szczegóły zostały jeszcze dopracowane i ujawnione.

Adidas rozstał się z Westem w świetle powtarzających się antysemickich wypowiedzi. Od tego czasu firma boryka się z wyniszczającymi stratami w sprzedaży. W czwartym kwartale przychody niemieckiej firmy produkującej odzież sportową spadły o 1 procent w ujęciu neutralnym względem waluty do 5,2 miliarda euro, odzwierciedlając negatywny wpływ około 600 milionów euro związany z utratą częścią biznesu Yeezy. 

W zeszłym tygodniu Adidas odnotował spadek przychodów o 1 procent do 5,27 miliarda euro. Gulden powiedział, że wzrost sprzedaży Adidasa w pierwszym kwartale wyniósłby 9 procent, gdyby nie problemy z marką Yeezy.

Podczas rozmowy telefonicznej z analitykami w zeszłym kwartale Gulden był szczery na temat potencjalnych opcji, które pojawiły się w związku z problemem marki Yeezy. 

Powiedział, że sprzedaż produktów w takiej postaci jakiej są, mogłaby potencjalnie pomóc w zwiększeniu sprzedaży, ale wiązałaby się również z „ryzykiem utraty reputacji” Adidasa, który rozstał się z Ye w świetle powtarzających się antysemickich wypowiedzi w miejscach publicznych.

Adidas wcześniej sugerował, że może zmienić markę i sprzedać istniejący produkt Yeezy, aby pomóc sobie z kryzysem wizerunkowym.

To skrajność — powiedział Gulden. „Drugą stroną medalu jest stwierdzenie, że spalimy to lub zrobimy wszystko, co trzeba, aby je zniszczyć i zniknie, wtedy masz inny problem” – powiedział, wyjaśniając, jak to posunięcie rozgniewa ludzi, którzy postrzegają niszczenie produktów jako „kwestię zrównoważonego rozwoju”.

Pojawił się też na pomysł, by je sprzedać i przekazać dochód na cele charytatywne lub po prostu przekazać wszystkie niesprzedane buty na cele charytatywne.

W rozmowie z inwestorami Gulden nie wymienił konkretnych organizacji charytatywnych. Nie było również jasne, czy wszystkie dochody, czy tylko część zostaną przekazane na pomoc.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
396
+1
276
+1
5
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS