„Whielkie malarstwo” The Krasnals w Centrum Praskim Koneser

120 obrazów najbardziej tajemniczych artystów w Polsce – The Krasnals – można do 3 kwietnia oglądać w Centrum Praskim Koneser. Wśród prac prezentowanych podczas wystawy „Whielkie Malarstwo” są pozycje z cyklów „Whielcy Polacy”, „Good Fellas” i „Piękno w Sztuce”. To największa dotychczasowa ekspozycja, pokazująca bogaty dorobek wzbudzającej wiele emocji grupy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Twórczość popularnego kolektywu The Krasnals, powstałego w 2008 roku, odnosi się do aktualnych wydarzeń społeczno-kulturowych. Jego skład tworzą Whielki Krasnal (założyciel), Krasnal Bansky, Krasnal Hałabała 1 i Hałabała 2, a także malarze współpracujący. W swoich pracach anonimowi artyści nie unikają skandalizujących treści oraz nie stronią od krytyki, również tej dotyczącej funkcjonowania dzisiejszego rynku sztuki. Kontestują istniejące konwenanse, według których, zdaniem grupy, tylko wybrani mogą odnieść sukces komercyjny.

– Centrum Praskie Koneser jest demokratycznym hubem sztuki, którego drzwi są otwarte na najróżniejszą twórczość. Tylko w ostatnich miesiącach prezentowaliśmy przejmujące dzieła Zdzisława Beksińskiego, przegląd prac Banksy’ego, czyli najsłynniejszego przedstawiciela street artu na świecie, czy ogromne rzeźby zwierząt Józefa Wilkonia. Teraz przyszedł czas na jedyną w swoim rodzaju, największą do tej pory, przekrojową wystawę grupy The Krasnals. To sztuka skandalizująca, która wywołuje wśród obiorców wielkie emocje i jednocześnie skłania do refleksji  – mówi Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.

Pośród 120 obrazów udostępnionych podczas wystawy „Whielkie Malarstwo” jest między innymi wielkoformatowa „Bitwa pod Grunwaldem/Statek głupców”. Ta współczesna wersja dzieła Jana Matejki przez wielu uznawana jest za kontrowersyjną. Pomiędzy postaciami przewijają się politycy, aktorzy i inne osoby znane z pierwszych stron gazet. Oprócz tego, w strefie dostępnej wyłącznie dla osób dorosłych, znajdują się najbardziej skandalizujące dzieła The Krasnals.

Artyści, którzy prezentują swoje prace w Centrum Praskim Koneser, nie zapomnieli o sytuacji za naszą wschodnią granicą. W czasie wernisażu, który miał miejsce 10 marca, odbyła się licytacja charytatywna obrazu przekazanego przez kolektyw – „Siedząc na złotym horyzoncie/perspektywa futurystyczna dla Ukrainy”. Dochód z aukcji, w wysokości 7 600 złotych, przeznaczony zostanie na wsparcie dla Ukrainy. Oprócz tego, w Centrum Praskim Koneser, pod patronatem Leonarda Art Gallery powstaje polsko-ukraiński projekt „Scream. Stop the war in Ukraine”. W ramach inicjatywy namalowanych zostanie łącznie około 100 portretów, które połączone ze sobą stworzą instalację artystyczną. Jej celem będzie zwrócenie uwagi na problemy związane z wojną w Ukrainie.

Wystawa grupy The Krasnals wpisuje się w cykl wielu, dużych wydarzeń artystycznych, które zaplanowane są na 2022 rok w Centrum Praskim Koneser. Kolejne rozpocznie się już wkrótce. Na 19 marca zaplanowano wernisaż streetartowej wystawy „TAKI MYK” Wojciecha Wiśniewskiego. To twórca, dla którego tematem i inspiracją są zwierzęta. Ekspozycja będzie dostępna do 9 kwietnia.

Organizatorem „Whielkiego malarstwa” z pracami grupy The Krasnals jest galeria ToTuart. Wystawę, która mieści się na 800 m2 przestrzeni w Centrum Praskim Koneser, można zwiedzać (do 3 kwietnia) od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-20.00. Wejście na wydarzenie znajduje się w Pasażu Konesera, wstęp wolny.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
5
+1
3
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS