W zeszłym roku Elon Musk pożyczył od SpaceX 1 miliard dolarów

Elon Musk może i jest najbogatszym człowiekiem na świecie, ale to nie znaczy, że nie będzie zaciągał pożyczek jak my wszyscy.

Jak poinformował we wtorek The Wall Street Journal, założyciel Tesli pożyczył aż miliard dolarów od innej swojej firmy – SpaceX. Gazeta nie była w stanie zrozumieć, dlaczego wziął pieniądze, a ani Musk, ani SpaceX nie odpowiedziały na jej prośby o komentarz. Musk spłacił jednak pożyczkę wraz z odsetkami dopiero miesiąc później, w listopadzie.

To nie pierwszy raz, kiedy Musk zwrócił się do SpaceX o pomoc finansową. Producent statków kosmicznych przekazał mu 20 milionów dolarów wiele lat temu, aby Musk mógł pomóc borykającej się wówczas z problemami Tesli – zauważył WSJ. W latach 2015 i 2016 SpaceX zainwestowało 330 milionów dolarów w obligacje wyemitowane przez kolejną spółkę Muska SolarCity. Od 2017 r. Musk może zaciągać od SpaceX coraz większe sumy pieniędzy, w tym pożyczki w wysokości 100 i 300 mln dolarów.

Ubiegłoroczna pożyczka jest jednak być może bardziej interesująca z kilku powodów. Po pierwsze, jest to imponująca kwota: jesienią ubiegłego roku SpaceX podniósł limit pożyczki Muska do 1 miliarda dolarów, a on dość szybko zarobił na tej zmianie. Po drugie, Musk wypłacił pieniądze mniej więcej w tym samym czasie, gdy pracował nad przejęciem firmy zajmującej się mediami społecznościowymi, znanej wówczas jako Twitter. Od czasu przejęcia Musk zmienił nazwę na X.

Początkowo Musk planował wykorzystać akcje Tesli jako zabezpieczenie przy zakupie Twittera. Pomysł ten nie spodobał się jednak inwestorom i miliarder ostatecznie odszedł od tej strategii. Ostatecznie Musk zapłacił za przejęcie firmy 44 miliardy dolarów, z czego 25 miliardów dolarów w gotówce. Nie wiemy jednak, czy w tę transakcję zaangażowany był miliard dolarów od SpaceX.

Niezależnie od celu, pożyczka SpaceX stanowiła znaczną część kapitału tej firmy. Z dokumentów zweryfikowanych przez The Wall Street Journal wynika, że ​​na koniec ubiegłego roku SpaceX dysponowało 4,7 miliardami dolarów w gotówce i papierach wartościowych. Według dokumentów regulacyjnych cytowanych przez gazetę miliard dolarów przekazany Muskowi stanowił 11 procent z 9 miliardów dolarów kapitału własnego, które SpaceX od 2009 roku sprzedaje.

Biorąc jednak pod uwagę, że Musk jest obecnie wyceniany na ponad 234 miliardy dolarów, według Bloomberga pożyczka w wysokości 1 miliarda dolarów wydaje się jednak kroplą w morzu.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
26
+1
17
+1
11
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS