Tadeusz Dominik i Samuel Tepler. Wystawy w DESA Unicum.

Wybitny artysta, który wypracował niepowtarzalny malarski styl doceniony na całym świecie. Prace Tadeusza Dominika, w zestawieniu z dziełami stworzonymi przez członków jego najbliższej rodziny, oglądać można w DESA Unicum na wystawie „Dominik i jego najbliżsi”. Drugą, wakacyjną propozycją jest przekrój twórczości odkrywanego na nowo izraelskiego artysty Samuela Teplera.

Tadeusz Dominik to artysta, którego twórczość pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk w sztuce współczesnej. Jego niepowtarzalny kod wizualnych znaków przekazuje wizję otaczającego nas świata. Dominik, oprócz malarstwa i grafiki zajmował się także tkaniną artystyczną, ceramiką oraz grafiką komputerową. Jego prace znajdują w zbiorach Muzeów Narodowych m.in. w: Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a także w MoMA w Nowym Jorku, Stedelijk Museum w Amsterdamie, czy Galerii Albertina w Wiedniu. Artysta z żelazną konsekwencją realizował przez całą drogę twórczą własną wizję. Swego rodzaju upór doprowadził go go do malarstwa z jednej strony niezwykle osobistego, z drugiej – uniwersalnego, otwierającego widzowi drogę do własnego przeżywania natury. Na wystawie obok prac Tadeusza Dominika, zobaczymy też te stworzone przez członków rodziny artysty: Irenę Dominik, Tomasza Dominika, Olgę Wolniak, Jakuba Dominika, Editę Vlaović oraz Rafała Dominika, syna Tomasza i Olgi. Wystawa będzie czynna do 15 sierpnia.

Samuel Tepler – Port w Jaffie

Z kolei od 18 lipca prezentowana będzie wystawa poświęcona twórczości Samuela Teplera – izraelskiego malarza pochodzącego z rodziny polskich Żydów. Artysta należy do grona malarzy, którzy konsekwentnie porzucili realizm na rzecz „czystego malarstwa”. Stałymi motywami jego obrazów są przede wszystkim bohaterowie martwych natur – butelki, lampy naftowe, kwiaty czy owoce. Jednak to nie wizualna atrakcyjność przedmiotów staje się istotą twórczości Teplera, ale sposób w jaki artysta nadaje im metafizyczne znaczenie, stawiając je na granicy figuratywności i abstrakcji. Samuel Tepler został deportowany podczas II wojny w głąb ZSRR. Jako jedyny z całej rodziny ocalał z Holokaustu. W 1945 roku rozpoczął studia w Mediolanie pod kierunkiem Aldo Salvadoriego. 4 lata później wyemigrował do nowo powstałego państwa Izrael. Osiedlił się w Tel Awiwie, gdzie współorganizował życie artystyczne kraju. Został wyróżniony przez rzymską Accademia di Tiberina, a rok później uhonorowano go dwukrotnie złotymi medalami: nagrodą UNESCO i prestiżową nagrodą państwową Tetradramma d’Oro. W Polsce artysta ten dopiero jest odkrywany – pierwsza wystawa indywidualna Teplera odbyła się dopiero po jego śmierci. Prezentowane w DESA Unicum obrazy to w większości kolekcja należąca do Davida Malka – marszanda i przyjaciela artysty. Wystawa „Samuel Tepler. Granice figuracji” potrwa do 6 sierpnia.

Tadeusz Dominik

Wystawa Dominik i jego najbliżsi: 15 lipca – 15 sierpnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Wystawa Samuel Tepler. Granice figuracji: 18 lipca – 6 sierpnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS