Sylwetka: Manolo Blahnik i jego buty

Manolo Blahnik jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych osobowości świata mody. Dzięki karierze obejmującej ponad 30 lat doświadczenia Manolo Blahnik stał się jednym z najbardziej wpływowych projektantów obuwia na świecie. Jego buty oczarowały świat zdobywając lojalnych wielbicieli na całym świecie. 

Urodził się 27 listopada 1942 roku na Wyspach Kanaryjskich jako syn hiszpańskiej matki i czeskiego ojca. Studiował języki i sztukę w Genewie, po czym przeniósł się do Paryża w 1965 roku, gdzie postanowił zostać scenografem. Podczas wizyty w Nowym Jorku w 1970 roku pokazał swoje projekty teatralne Dianie Vreeland, ówczesnej redaktor naczelnej American Vogue, która szlifowała projekty jego butów i zachęcała go do skupienia się na nich. 

Diana Vreeland i Manolo Blahnik

Blahnik poznał sztukę robienia butów, odwiedzając fabryki, w których rozmawiał z operatorami maszyn, modelarzami i technikami. W 1971 roku był w Londynie, robiąc buty. Rok później Ossie Clark, potem najsłynniejszy projektant w Londynie, używał butów od Manolo i dlatego jego kariera zaczęła się rozkwijać. W 1973 roku otworzył swój pierwszy sklep na ulicy Old Church Street w londyńskiej dzielnicy Chelsea.

Pierwszy sklep Manolo Blahnika w Londynie

Blahnik jest rzemieślnikiem. Do perfekcji opanował znakomite kształtowanie kopyta buta z którego później tworzy się finalny projekt w zależności od typu stopy. Kopyta butów są po dziś dzień wykonywane ręcznie, ale przecież to dusza buta… Linie i fason jego butów są charakterystyczne prawie jak pismo odręczne, ale pozostają jednak rozpoznawalne jako wyjątkowe, niepowtarzalne projekty wykonane z precyzją i równowagą, wykwintny luksus na stopach. Blahnik zwykł mówić, że but „pomaga zmienić kobietę”, trudno się z tym nie zgodzić. Z flagowego sklepu w Londynie, marka rozszerzyła się na całym świecie. Stany Zjednoczone doceniły żywiołowy blask Manolo Blahnika przez lata, a CFDA uhonorował jego talent nagrodami w 1987, 1990 1998. British Fashion Council zasypał go w nagrody w 1990, 1999 i 2003 roku, podczas gdy jego rodzima Hiszpania doceniła go nagrodą La Aguja de Oro (2001) i La Medalla de Oro en Merito en las Bellas Artes, przyznane przez Jego Wysokość Don Juana Carlosa I, króla Hiszpanii. 

Wystawa butów Manolo Blahnika w Londyńskim Design Museum

W 2003 roku Design Museum w Londynie otworzyło główną wystawę jego prac. Zbiegając się z tym wydarzeniem, Thames & Hudson opublikował Rysunki, zbiór najlepszych szkiców wykorzystywanych przez Blahnika na początku procesu projektowania, które są tak samo pożądane jak same buty. W 2005 roku jego wieloletni przyjaciel Eric Boman opublikował Blahnik Bomana (Thames & Hudson), fotograficzne święto butów Blahnika, z wprowadzeniem Palomy Picasso, którego oboje poznali w latach siedemdziesiątych. W tym samym roku został nagrodzony przez zdobywcę Oskara Milenę Canonero za zaprojektowanie butów do filmu Sofii Coppoli, Marie Antoinette, za którą ta ostatnia zdobyła Oscara za najlepszy kostium. W listopadzie 2007 roku Manolo Blahnik otrzymał Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w uznaniu jego statusu jako jednego z najbardziej udanych i wpływowych projektantów naszych czasów. We wrześniu 2008 r. Otrzymał również nagrodę Rodeo Drive Walk of Style Award.

Buty Manolo Blahnika do filmu Marie Antoinette
Manolo Blahnik przy pracy
Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS