SEN O ŁODZI. Wyjątkowa wystawa poświęcona twórczości Romana Modzelewskiego

Wyjątkowe święto designu i wzornictwa – Łódź Design Festival zbliża się wielkimi krokami! Już od 12 maja przez 11 kolejnych dni na zwiedzających czekać będzie bogaty program, w którym nie zabraknie festiwalowych klasyków – konkursu make me! i plebiscytu must have, a także wystaw, ekscytujących debat i paneli dyskusyjnych. Aby ułatwić nawigację w rozkładzie liczącym prawie 40 wydarzeń, aż do startu festiwalu będziemy przybliżać wybrane z nich. Zastrzegamy jednak, że będą to całkowicie subiektywne wybory. Jednocześnie zapewniamy, iż wszystkie w równej mierze dostarczą estetycznych wrażeń i wyjątkowych emocji.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Subiektywny Przewodnik Festiwalowy rozpoczniemy od polecenia wystawy szczególnej, poświęconej jednemu z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, Romanowi Modzelewskiemu.

W 110. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci organizatorzy Łódź Design Festival, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi zainicjowali Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach odbędzie się wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”.

Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów mebli oraz jachtów. O tym, że Modzelewski był także autorem kadłubów łodzi i pasjonatem żeglarstwa, nie wszyscy wiedzą.

Malarz, rzeźbiarz, projektant, czterokrotny rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Całość ekspozycji zostanie zestawiona z tekstami wystawowymi, reprintami dokumentów, fragmentami tekstów napisanych przez współpracowników Modzelewskiego, artystów i historyków sztuki oraz grafiką wystawową z fotografiami z epoki, a także architekturą scenografii wystawowej, wykonaną na potrzeby wystawy.

Głównym założeniem wystawy, wg. jej kuratora Adama Klimczaka jest przypomnienie roli Romana Modzelewskiego w kontynuowaniu wizjonerskich koncepcji Władysława Strzemińskiego i starań o zachowanie jego wyjątkowego w skali europejskiej, uniwersalnego programu kształcenia artystów i projektantów – podkreślenie zasług w nowoczesnym projektowaniu przemysłowym i wpływu na kształt programowy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której Modzelewski był współzałożycielem. Pełnił też funkcję pierwszego rektora, a później dziekana, wykładając na tej uczelni przez niemal 40 lat. W swoją edukacyjną misję wierzył tak mocno, że nawet wówczas, gdy słynny architekt Le Corbusier zaproponował mu emigrację z peerelowskiej Polski do Francji, odmówił, nie chcąc porzucić uczniów. Do końca życia pozostał w Łodzi..

Roman Modzelewski to postać niezwykle barwna, a wystawa poświęcona jego twórczości to zapowiedź jednej z najbardziej wyczekiwanych prezentacji na Łódź Design Festival w ostatnich latach. Niewątpliwie wyjątkowym jej dopełnieniem jest nadzwyczajna rozmowa z żoną profesora, panią Werą Modzelewską, opublikowana w ramach podcastu ŁDF: RÓŻNE RZECZY

Przygotujcie się na unikatową podróż po Łodzi widzianej oczami inteligenckiej elity miasta. To dość rzadko spotykany punkt widzenia w ogólnej narracji o Łodzi. Z nagrania można dowiedzieć się jak powstawała łódzka Akademia Sztuk Pięknych, jak spędzali wolny czas ci, którzy nim dysponowali oraz nadzwyczajną historię współczesnej kariery projektów Romana Modzelewskiego, w szczególności słynnego fotela Model RM58. Na koniec drobna niespodzianka – historia o tym kto i w jaki sposób uratował finanse na produkcję jachtu Amulet!

***

Wernisaż wystawy „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” odbędzie się w drugi dzień Łódź Design Festival – 13 maja o godz. 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać od 14 maja do 31 grudnia 2022 roku w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15, Łódź). Kuratorem wystawy jest Adam Klimczak we współpracy z Moniką Kowalczyk.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
69
+1
45
+1
5
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS