Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak krytykowany po lotach odrzutowcem

Od swojej prawie miliardowej fortuny po bogatą garderobę od znanych projektantów, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak już nie raz został skrytykowany za brak kontaktu ze zwykłymi ludźmi i brakiem zrozumienia dla nich. W tym tygodniu spotkał się z większą krytyką za dwa półgodzinne loty odrzutowcem.

Sunak przebył 320 kilometrów z Londynu do Leeds w 14-miejscowym odrzutowcu RAF Dassault Falcon 900LX, zanim wrócił do stolicy Anglii około trzy godziny później. Uważa się, że podróż w obie strony zużyła około 1200 litrów paliwa i spowodowała emisję około trzech ton węgla, jak informuje BBC. Ta sama trasa pociągiem zajmuje około dwóch i pół godziny w jedną stronę i wytwarza ekwiwalent 24 kilogramów CO2 na osobę.

Sunak został oskarżony o podważanie ekologicznych działań rządu i marnowanie pieniędzy podatników. Lot został nazwany „pokazem ekstrawagancji” przez wiceprzewodniczącą Partii Pracy – Angelę Rayner, podczas gdy posłanka Zielonych Caroline Lucas powiedziała, że ​​korzystanie przez premiera z samolotu wiązało się z „niedopuszczalnymi kosztami zarówno dla podatników, jak i dla klimatu”.

Poseł SNP Tommy Sheppard dodał, że użycie odrzutowca przez Sunaka było „kpiną z jego obietnic klimatycznych”. Wielka Brytania niedawno przyjęła ustawę zobowiązującą rząd do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. W ramach tego ministrowie ogłosili program „jet zero” w 2021 r., mający na celu ograniczenie emisji w brytyjskim przemyśle lotniczym.

Downing Street broniło niedawnego lotu Sunaka, mówiąc: „Transport, z którego korzysta premier, będzie różny i zawsze będzie odbywał się w interesie najbardziej efektywnego wykorzystania jego czasu, umożliwiając mu poruszanie się po całej Wielkiej Brytanii, gdy jest duża presja na czas”. Sunak odwiedził dom opieki Rutland Lodge podczas pobytu w Leeds, aby ogłosić rządowy plan zakupu tysięcy dodatkowych łóżek w domach opieki.

Nie tylko przywódca Wielkiej Brytanii znalazł się pod ostrzałem. Biznesowi magnaci i celebryci są teraz na oku osób stojących za kontami w mediach społecznościowych, na których można śledzić aktywność ich prywatnych odrzutowców.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
6
+1
11
+1
64
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS