Podczas wykopalisk archeologicznych w Norwegii odkryto 1000-letnią klamrę wikingów

Norwegia

Starożytny skarb Wikingów został znaleziony w ziemi we wschodniej Norwegii podczas wykopalisk archeologicznych w 2021 roku, poinformował w czwartek Miami Herald. Norweskie muzeum historii kultury wydało w marcu komunikat prasowy na temat tego odkrycia.

Po przebadaniu przedmiotu eksperci zidentyfikowali, że został on wykonany ze złota i brązu. Po oczyszczeniu z brudu znaleźli misterną metalową biżuterię, która, jak ustalili, była kiedyś sprzączką lub prawdopodobnie broszką.

Klamra zawiera szereg połączonych ze sobą pętli, które wydają się przedstawiać zwierzę. Niektórzy uważają, że postać może być lwem otoczonym wężami, podczas gdy inni uważają, że może to być koń lub smok. Artefakt został wykonany z glinianej formy, co wskazuje, że był produkowany masowo.

Nie jest jasne, kto nosił akcesorium ani dokładnie w jakim celu.

Opierając się jednak na stylu, naukowcy uważają, że przedmiot pochodzi z około 1000 roku n.e. Był popularny wśród wikingów współczesnej Norwegii, zanim rozprzestrzeniło się tam chrześcijaństwo.

Wikingowie w całej Skandynawii zostali zmuszeni do przejścia na chrześcijaństwo około 900 roku n.e., gdzie około 1050 roku n.e. stało się ono dominującą religią. Podczas gdy kultura Wikingów była znana z uwzględniania zwierząt w swoich projektach, chrześcijanie zdecydowali się na bardziej abstrakcyjne dekoracje.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
6
+1
3
+1
1
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS