Nowe Audi S8. Sport i luksus w limuzynie?

Zobacz galerię 14 zdjęć

Nowe Audi S8 łączy w sobie luksus i dynamikę pojazdu sportowego, a montowane w nim fabrycznie innowacyjne systemy zawieszenia, doskonale wcielają w życie motto czterech pierścieni: Vorsprung durch Technik. Jego ośmiocylindrowa jednostka napędowa 4.0 TFSI biturbo wytwarza 420 kW (571 KM) mocy i 800 Nm momentu obrotowego. Silnik połączony jest z systemem MHEV, zapewniając w ten sposób wydajność, komfort i nadzwyczajne osiągi. Działające predyktywnie aktywne zawieszenie, dynamiczny układ czterech kół skrętnych i napęd na cztery koła quattro ze standardowo tu montowanym sportowym mechanizmem różnicowym, odpowiadają za ogromną dynamikę pojazdu. Unikalne elementy stylistyczne Audi S8 precyzyjnie podkreślają sportową elegancję luksusowej limuzyny.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Imponujące osiągi: silnik

Wydajna „fabryka mocy” nowego Audi S8 – silnik V8 z systemem mild-hybrid, nie tylko pracuje bardzo łagodnie, ale również, dzięki swoim 420 kW (571 KM), 800 Nm momentu obrotowego i dwóm turbosprężarkom, daje kierowcy pewność, że w każdej sytuacji drogowej ma on dostęp do wystarczającej mocy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Pokryte żelazem korpusy cylindrów umieszczone w aluminiowej skrzyni korbowej zmniejszają tarcie, zapewniając wyjątkowo płynną pracę. Automatycznie uruchamiane klapy w układzie wydechowym wzmacniają imponujący dźwięk silnika.

Sportowe emocje płynące z prowadzenia tego auta oraz jego osiągi, idą w parze z komfortem i wydajnością. System mild-hybrid (MHEV) redukuje zużycie paliwa. Alternator-rozrusznik RSG czerpiący energię z 48-woltowej pokładowej sieci elektrycznej i dodatkowy akumulator litowo-jonowy, umożliwiają tzw. żeglowanie pojazdu z wyłączonym silnikiem, szybki jego restart oraz poszerzają zakres działania systemu start-stop. Dzięki temu, w codziennym użytkowaniu uzyskać można oszczędności paliwa rzędu 0,8 litra na 100 km. System odłączanych na życzenie cylindrów – cylinder on demand, wyłączający pojedynczo cylindry w przypadku jazdy z niskimi obciążeniami, dodatkowo wpływa na wydajność jednostki napędowej. System zarządzania dźwiękiem posiada specjalną funkcję aktywnej eliminacji hałasów, dzięki której komfort akustyczny we wnętrzu pojazdu jest na najwyższym poziomie.

Dynamika auta: aktywne zawieszenie, dynamiczny układ czterech kół skrętnych i napęd na cztery koła quattro ze sportowym mechanizmem różnicowym

Unikalne połączenie innowacyjnych elementów zawieszenia pozwala tej flagowej limuzynie czterech pierścieni na jazdę w pełnym zakresie możliwości – od łagodnego „płynięcia” luksusowego sedana, aż do dynamicznego, napiętego prowadzenia samochodu sportowego. Nowe Audi S8 standardowo wyposażone jest w predyktywne zawieszenie aktywne. Ten zaawansowany technicznie system, działający w połączeniu z pneumatycznym zawieszeniem adaptacyjnym, może za pomocą elektromechanicznych siłowników unosić lub opuszczać każde z kół z osobna. W ten sposób system umożliwia aktywną kontrolę przechyłów nadwozia w każdej sytuacji drogowej i wydatną ich redukcję. Zwłaszcza w sytuacji ostrego hamowania lub ostrego dodawania gazu redukowane jest zjawisko tzw. nurkowania. Kamera zamontowana w przodzie pojazdu wykrywa większe nierówności drogi i pozwala to robić w sposób przewidywalny. Audi S8 może być bardzo wygodną, luksusową limuzyną lub prawdziwie dynamicznym samochodem sportowym – wybór należy do kierowcy. System Audi drive select oferuje pięć trybów do wyboru. Nowością jest tu tryb „Comfort +”. Sprawia on, że nawet ostre pokonywanie zakrętów jest bardzo komfortowym doświadczeniem. By zmniejszyć przyspieszenia boczne działające na pasażerów, karoseria auta pochyla się w zakręt o ok. 3 stopnie. W trybie „dynamic” zawieszenie S8 staje się bardzo twarde. Maksymalny kąt przechyłu podczas szybkiego pokonywania zakrętów wynosi wtedy zaledwie ok. 2,5 stopnia (dla porównania: w przypadku standardowego zawieszenia karoseria odchyla się o ok. 5 stopni). Zależny od sytuacji rozkład momentów przechyłu umożliwia zachodzenie sytuacji samopoziomowania, które jest neutralne lub minimalnie nadsterowne. Aktywne zawieszenie oferuje jeszcze jedną nową, unikalną funkcję. Karoseria może unieść się nawet o ok. 50 mm, by zapewnić pasażerom jeszcze bardziej wygodne wyjście lub wejście do samochodu.

Dzięki dynamicznemu układowi czterech kół skrętnych, Audi S8 na nowo wyznacza granice fizycznych możliwości. Układ ten umożliwia niezależne od siebie ustawienie kąta skrętu kół osi przedniej i tylnej. W ten sposób łączy bezpośrednią, sportową reakcję układu kierowniczego przy niskich i średnich prędkościach, z najwyższym stopniem stabilności podczas jazdy po autostradzie i z małym promieniem skrętu – rozwiązuje długotrwały konflikt interesów pomiędzy tymi celami. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, sportowy mechanizm różnicowy aktywnie rozdziela moment obrotowy pomiędzy tylnymi kołami. Podczas wchodzenia w zakręt, albo podczas przyspieszania w nim, większość momentu transferowana jest na koło znajdujące się na zewnątrz zakrętu. To dosłownie wciska samochód w zakręt i niweluje w zarodku wszelkie objawy podsterowności. W przypadku wystąpienia nadsterowności, sportowy mechanizm różnicowy przesyła moment napędowy na koło znajdujące się wewnątrz zakrętu, co stabilizuje Audi S8. Dynamiczny układ czterech kół skrętnych, sportowy mechanizm różnicowy i predyktywne, aktywne zawieszenie, są elementami standardowego wyposażenia nowego Audi S8. Współpraca tych systemów jest w tej klasie pojazdów czymś unikalnym. Umożliwia ona zbalansowane, a jednocześnie sportowe prowadzenie samochodu w każdej sytuacji drogowej. Klienci mogą wybrać dodatkowo opcjonalne tarcze hamulcowe z ceramiki i włókna węglowego o średnicy 420 mm (oś przednia) i 370 mm (oś tylna). Tarcze ceramiczne są wentylowane od wewnątrz, odporne na zużycie i wraz z zaciskami o 9,6 kg lżejsze od tarcz żeliwnych. Każdy z zacisków na przedniej osi ma dziesięć tłoczków.

Precyzyjny wyraz sportowej elegancji: stylistyka

Progresywna, elegancka stylistyka nadwozia całej serii modelowej A8, dzięki S8 nabiera zupełnie nowych akcentów. Odważne elementy wystroju wnętrza i nadwozia podkreślają sportowy charakter samochodu. Dla tej sportowej limuzyny o długości 5,17 metra dostępne są felgi o średnicy do 21 cali. Detale zderzaka przedniego, progów i obudów lusterek zewnętrznych, a także dwóch typowych dla modeli typu S podwójnych rur wydechowych, podkreślają sportowy i progresywny charakter samochodu. Opcjonalnie dostępny jest także czarny pakiet stylistyczny. Klienci mogą dla swojego auta wybrać jeden z dziewięciu wyrafinowanych kolorów i światów wzornictwa, w tym do przestronnego wnętrza, które oddaje swobodną atmosferę luksusowego salonu, kolor pod nazwą „pastelowe srebro” z kolekcji Audi design. W tym przypadku górny panel dekoracyjny – nowy i dostępny wyłącznie w Audi S8 element – jest wykonany z włókna węglowego ze specjalnym, trójwymiarowym efektem głębi. Bezpośrednio pod nim umieszczono panel dekoracyjny z ciemnego, szczotkowanego, matowego aluminium. Wśród opcjonalnych wariantów oświetlenia znaleźć można reflektory Matrix LED HD oraz tylne światła OLED. Na rynkach Chin, USA, Kanady i Korei Południowej, Audi S8 będzie dostępne po raz pierwszy z rozszerzonym rozstawem osi. Zwiększona długość i wysokość pojazdu oznacza znaczny wzrost komfortu dla pasażerów dzięki większej przestrzeni na głowę i na nogi.

Progresywne i najnowocześniejsze: wyposażenie

Każdy szczegół nowego Audi S8 oddaje jego charakter sportowego, a zarazem bardzo luksusowego samochodu. Jednym z ciekawszych rozwiązań znajdujących się tu w wyposażeniu standardowym są komfortowe, spersonalizowane fotele konturowe o sportowym wyglądzie. Fotele te są we wszystkich kierunkach ustawiane elektrycznie, mają pneumatycznie regulowane podparcia boczne oraz trójstopniowe ogrzewanie – osobne dla każdego z siedzeń. Opcjonalnie można do nich dodać funkcje masażu i wentylacji. Klienci wybrać mogą jedną z dwóch wersji tapicerki skórzanej najwyższej jakości – ze skóry Valcona lub Unikat. Również tylna kanapa Audi S8 posiada wiele cech sprawiających, że podróżuje się na niej bardzo komfortowo. 

Trzydzieści osiem systemów wsparcia kierowcy w nowym S8 zebranych zostało w dwa pakiety: City i Tour. Spośród szerokiej gamy systemów wspomagających, najbardziej wyróżnia się adaptacyjny asystent jazdy. Łączy on w sobie funkcje adaptacyjnego tempomatu, asystenta jazdy w korkach i asystenta utrzymania pojazdu na pasie ruchu. W połączeniu z predyktywnym asystentem wydajności, system ten samodzielnie przyhamowuje i przyspiesza nowe Audi S8 w zależności od przewidywanych warunków drogowych przed pojazdem. W pakiecie City – Miasto, połączono działanie systemów Audi pre sense side, Audi pre sense front i Audi pre sense rear, tworząc jeden system: Audi pre sense 360°. Jeśli system ten wykryje zagrożenie uderzeniem innego pojazdu w bok naszego samochodu, wywołuje reakcję predyktywnego, aktywnego zawieszenia, które unosi karoserię nawet o 80 mm. Dzięki temu progi przyjmują lepszą pozycję do pochłaniania energii uderzenia, łagodząc pasażerom potencjalne skutki takiego uderzenia.

„Mózgiem” wszystkich systemów wsparcia kierowcy w nowym S8 jest wydajna jednostka obliczeniowa – centralny sterownik systemów wsparcia kierowcy zFAS. Bazując na danych otrzymywanych z czujników, oblicza ona bezustannie zróżnicowany model otoczenia pojazdu. W pełni wyposażone Audi S8 ma pięć czujników radarowych, sześć kamer, dwanaście czujników ultradźwiękowych oraz skaner laserowy.

Cyfrowe i inteligentne: obsługa i systemy connectivity

Nowe Audi S8 wyposażono w najnowszej generacji usługi cyfrowe i systemy connectivity. Koncepcja obsługi – MMI touch response – Audi S8 jest w pełni cyfrowa. Kierowca obsługuje niemal wszystkie funkcje z poziomu dwóch dużych wyświetlaczy. Może również użyć funkcji obsługi głosowej językiem potocznym, pozwalającej na używanie zupełnie dowolnie formułowanych pytań i poleceń. Odpowiedzi formułowane są na podstawie danych zapisanych w komputerze pokładowym albo pochodzących z chmury. Opcjonalnie dostępna jest tu również Alexa – bazujący na danych umieszczonych w chmurze głosowy system Amazona. Wszystkie informacje dotyczące bezpośrednio prowadzenia pojazdu wyświetlają się na ekranie Audi virtual cockpit. Kierowca może przełączać pomiędzy dwoma widokami ekranu tego systemu. W trybie „driving” na ekranie widać obrotomierz i prędkościomierz w postaci dwóch dużych zegarów. Natomiast w trybie „infotainment” głównym elementem ekranu jest mapa nawigacji. Oba widoki mają charakterystyczne dla samochodów typu S czerwone detale graficzne. W systemie MMI ustawić można również specjalny widok Audi virtual cockpit, przeznaczony wyłącznie dla samochodów typu S, w którego centrum jest kanciasty obrotomierz, a dostępna moc oraz moment obrotowy pokazywane są w postaci wartości procentowych. Opcjonalny system head-up display wyświetla wszystkie ważne informacje na szybie, na wprost wzroku kierowcy. 

Centrum obsługi mediów i systemów infotainment nowego Audi S8 jest system MMI navigation plus. Oprócz serwisu głosowego Amazon Alexa, rozbudowana gama usług Audi connect zawiera usługi car-to-X czerpiące z inteligencji rozproszonej floty Audi. Nowością jest tu informacja o sygnalizacji świetlnej, którą Audi sukcesywnie wdrażać będzie w wybranych miastach Europy. Połączenie z miejską infrastrukturą pozwoli autu na otrzymywanie informacji z centralnego komputera sterującego miejską sygnalizacją świetlną, co z kolei umożliwi kierowcy utrzymanie takiej prędkości, by do kolejnej sygnalizacji dojechać dokładnie w fazie światła zielonego. Audi virtual cockpit wyświetla rekomendacje dotyczące utrzymania prędkości oraz czas pozostały do zapalenia się zielonych świateł, o ile kierowca akurat stoi na czerwonym. W ten sposób system przyczynia się do uzyskania przewidywalnego, wydajnego stylu jazdy i korzystnie wpływa na płynność ruchu ulicznego. Informacje online o znakach drogowych, ostrzeżenia o niebezpieczeństwie oraz informacje o miejscach parkingowych przy ulicy, uzupełniają gamę usług car-to-X. Aplikacja myAudi łączy samochód ze smartfonem kierowcy. Dzięki niej kierowca, siedząc jeszcze na kanapie w domu, może wysłać do nawigacji samochodowej informacje o celu kolejnej podróży. Interfejs Audi smartphone interface bezprzewodowo łączy samochód ze środowiskami Android Auto i Apple Car Play. W gamie systemów infotainment nowego Audi S8 znajdują się również najwyższej klasy system muzyczny Bang & Olufsen 3D Advanced Sound System oraz Audi phone box.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS