Nowe Audi A6 allroad quattro

Zobacz galerię 29 zdjęć

 20 lat od swego debiutu, na rynku pojawia się czwarta generacja Audi A6 allroad quattro. Standardowe wyposażenie: napęd na cztery koła quattro i pneumatyczne zawieszenie adaptive air suspension o regulowanej wysokości sprawiają, że samochód ten doskonale czuje się zarówno na drogach utwardzonych, jak i poza nimi. Mocne silniki V6 TDI zapewniają dużą siłę uciągu – nawet do 2,5 tony. Dostojny wygląd i jeszcze bardziej spersonalizowane opcje wyposażenia wpływają na to, że nowe A6 allroad quattro jeszcze bardziej niż jego poprzednik przemawia do klientów doceniających połączenie oryginalnej stylistyki, niezwykłej wszechstronności i najwyższej klasy komfortu.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

A6 allroad quattro: duże i wszechstronne Audi

Audi przedstawia czwartą generację A6 allroad quattro, świętując przy tym dwudziestą rocznicę wprowadzenia tego wariantu modelowego na rynek. Ta uniwersalna wersja Avanta miała swą premierę w roku 1999. Samochód doskonale czuje się zarówno na drogach utwardzonych, jak i poza nimi, oferując przy tym dużą siłę uciągu. Standardowy napęd na cztery koła quattro oraz również standardowe zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension o regulowanej wysokości zwiększają możliwości jazdy terenowej, a jednocześnie są niezmiennie dynamiczne i komfortowe na drodze utwardzonej. Charakterystyczny wygląd oraz bogate wyposażenie uzupełniają bogatą gamę talentów A6 allroad quattro.

„Miasto, teren, rzeka” – szeroka gama funkcji zawieszenia umożliwiająca jazdę zarówno po drogach utwardzonych, jak i poza nimi

Karoseria Audi A6 allroad quattro zawieszona jest nawet o 45 mm wyżej niż klasycznego A6 Avant. Standardowy prześwit wynosi tu 139 mm, co podkreśla terenowe kwalifikacje tego modelu. Samochód nie traci swej mocy, nawet gdy ciągnie przyczepę o masie do 2,5 tony.

Zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension z adaptacyjną kontrolą stopnia tłumienia jest w modelu A6 allroad quattro wyposażeniem standardowym i zestrojone zostało w ten sposób, by samochód ten zwiększył swe terenowe możliwości. W zależności od prędkości i od trybu ustawionego w systemie Audi drive select, zawieszenie może zmieniać swą wysokość. Podczas ruszania w trybach „auto” i „comfort” zawieszenie ustawione jest na standardowej wysokości 139 mm, którą można aktywnie regulować w zależności od osiąganej prędkości. Jeśli w systemie ustawiono najwyższe położenie karoserii, a prędkość pojazdu wynosi maksymalnie 35 km/h, cała karoseria unosi się o 45 mm. Z kolei po przekroczeniu tej prędkości, automatycznie się obniża. Przy prędkościach autostradowych – powyżej 120 km/h – karoseria obniża się o 15 mm. Jeśli A6 allroad quattro rusza w trybie „offroad”, a jego prędkość nie przekracza 80 km/h, karoseria automatycznie ustawia się o 30 mm wyżej niż standardowo. Podczas bardzo wolnej jazdy – do 35 km/h – w trybie „lift” karoseria unosi się o kolejne 15 mm, co daje aż 45 mm powyżej pozycji standardowej. 

Oprócz specjalnego zawieszenia adaptacyjnego, Audi A6 allroad quattro oferuje inne funkcje komfortowe, w tym standardowo montowany układ kontroli zjazdu ze wzniesienia oraz asystenta kąta nachylenia, pomagające podczas jazdy w terenie. Wykonując jazdę w lekkim terenie kierowca może włączyć na ekranie systemu MMI odpowiednią funkcję, pokazującą aktualną wartość kąta nachylenia w kierunku wzdłużnym i poprzecznym, a w miejscach w których pojazd narażony jest na wywrócenie się, na ekranie ukazuje się specjalne ostrzeżenie. Na stromym zboczu układ kontroli zjazdu ze wzniesienia ogranicza prędkość do wartości ustalonej wcześniej przez kierowcę (od 2 do 30 km/h) i w razie potrzeby selektywnie i wybiórczo hamuje każdym z czterech kół. Na sypkich nawierzchniach, wykorzystując specjalną funkcję układu ABS, system zapewnia dodatkową moc hamowania na przednie koła. W trybie „offroad” systemu Audi drive select, wszystkie ważne systemy dynamicznego prowadzenia, aż po kontrolę stabilizacji, dostosowują się do warunków jazdy w terenie.

Wyróżniający się charakter – uderzająca stylistyka i unikalny wygląd modelu

Nowe Audi A6 allroad quattro charakteryzuje się bardzo offroadowym wyglądem, który jest jeszcze bardziej uderzający niż u poprzednika. Ten rzucający się w oczy wygląd zewnętrzny oraz zindywidualizowane, uniwersalne rozwiązania zastosowane we wnętrzu samochodu, podkreślają jego mocny charakter.

Specjalne dodatki na karoserii uwidaczniają niezwykłe cechy nowego A6 allroad quattro. W jego przodzie dominuje szeroka i nisko osadzona osłona chłodnicy Singleframe o pionowym, aluminiowym użebrowaniu. Dolny przedni spojler oraz osłona podwozia również błyszczą kolorem aluminium. Typowe dla samochodów terenowych relingi na dachu, listwy okien, osłona podwozia, listwa dyfuzora oraz charakterystyczny pasek łączący ze sobą tylne światła, mogą być do wyboru w kolorze aluminium lub w kolorze czarnym. Osłony krawędzi nadkoli standardowo utrzymane są w kolorze szarym „scandium”. Opcjonalnie zamówić je można w kolorze nadwozia lub w błyszczącym kolorze czarnym. Na kontrastowych kolorystycznie listwach progowych umieszczono logotypy allroad.

Dwa pakiety opcjonalne jeszcze bardziej podkreślają stylistykę samochodu. Są to pakiet zewnętrzny „aluminium” oraz czarny pakiet stylistyczny z ciemnymi dodatkami i ciemnymi listwami. Paleta lakierów nowego Audi A6 allroad quattro składa się z jedenastu kolorów, w tym z wyjątkowego koloru zielonego „gavial”, czerpiącego inspirację z unikalnej barwy, w której polakierowany był pierwszy model A6 allroad z roku 1999.

Wnętrze pojazdu dostępne jest w trzech kolorach – w czerni, w kolorze beżowym „pearl” lub w kolorze brązowym „okapi”. Standardowo fotele obite są czarną tkaniną z dodatkami skóry. Alternatywnie dostępne są obicia w kolorach beżowym lub brązowym. Opcjonalnie zamówić można również obicie z perforowanej skóry Valcona. Zamiast standardowych paneli tapicerki w kolorze szarego grafitu, dostępne są dwa warianty paneli drewnianych i jeden wariant aluminiowy.

Linia stylistyczna „allroad” czyni wnętrze pojazdu jeszcze bardziej wysublimowanym. W opcji tej znajdziemy sportowe fotele obite połączeniem skóry i Alcantary w dwóch kolorach – szarym „petrol” i czarnym. Inne unikatowe akcenty tej linii stylistycznej to panele tapicerki i pedały z aluminium oraz podświetlane listwy progowe na których wyświetlane jest logo czterech pierścieni. Opcjonalnie linia ta oferuje również inne warianty wystroju wnętrza. Zamówić można specjalne zestawienia kolorystyczne, kontrastowe przeszycia i lamówki, ozdobne listwy wykonane z delikatnego drewna brzozowego oraz aluminiową listwę w kolorze zielonym, pasującym do koloru lakieru zewnętrznego.

Dla najbardziej wymagających – napęd, zawieszenie i wyposażenie

Audi A6 allroad quattro – ze swymi ekskluzywnymi liniami wyposażenia, z wieloma unikalnymi detalami, mocnymi, sześciocylindrowymi silnikami i z charakterystycznym wyłącznie dla tego modelu zestrojeniem zawieszenia, przeznaczone jest dla klientów doceniających wszechstronność tego uterenowionego modelu.

Wysoki moment obrotowy i duża moc ciągu – na rynkach europejskich A6 allroad quattro dostępne będzie z trzema wysokoprężnymi silnikami V6 TDI do wyboru. Wszystkie te jednostki generują swą moc z trzech litrów pojemności i w porównaniu z poprzednimi modelami zostały gruntownie przeprojektowane. 

Jednostka napędowa 3.0 TDI dostępna jest w trzech wariantach mocy. Pierwszy z nich wytwarza 170 kW (231 KM) mocy oraz 500 Nm momentu obrotowego, dostępnego w przedziale od 1750 do 3250 obr./min. Wystarcza to do rozpędzenia samochodu od 0 do 100 km/h w 6,7 sekundy i dalej do osiągnięcia prędkości maksymalnej 250 km/h. Wartości cyklu WLTP skorelowane ze zużyciem paliwa wg. cyklu NEDC dla Audi A6 allroad quattro 45 TDI wynoszą 5,9 – 5,8 litra paliwa na 100 km (156 – 152 gramy CO2 na km). Silnik Audi A6 allroad quattro 50 TDI wytwarza 210 kW (286 KM) i w przedziale od 2250 do 3000 obr./min. dostarcza 620 Nm momentu obrotowego. Inne dane dotyczące tej wersji silnikowej: sprint od 0 do 100 km/h w 5,9 sekundy, ograniczona prędkość maksymalna 250 km/h, spalanie 5,9 – 5,8 litra na 100 km (156 – 152 gramów CO2 na km). Najmocniejsza z trzech wersji silnika 3.0 TDI generuje 257 kW (349 KM) mocy oraz 700 Nm momentu obrotowego, dostępnego w przedziale od 2500 do 3100 obr./min. Audi A6 allroad quattro 55 TDI od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,2 sekundy, spalając przy tym 6,6 – 6,4 litra oleju napędowego na 100 km (emisja CO2: 172 – 168 g/km).

Wszystkie trzy jednostki TDI przekazują swą siłę na jezdnię za pośrednictwem ośmiobiegowej, automatycznej skrzyni biegów tiptronic. Selektywny rozkład momentu obrotowego między kołami jest doskonałym uzupełnieniem stałego napędu na cztery koła quattro. Oba te systemy są w A6 allroad quattro na wyposażeniu seryjnym. Selektywny rozkład momentu obrotowego między kołami sprawia, że podczas jazdy z dużą prędkością, przy wchodzeniu w zakręt, system przyhamowuje dwa koła toczące się po wewnętrznej stronie zakrętu, na które działają zredukowane siły, jeszcze zanim wpadną one w poślizg. Moment napędowy przekazywany jest wtedy na koła z lepszą przyczepnością. Opcjonalny, sportowy mechanizm różnicowy bezstopniowo rozdziela moc pomiędzy tylne koła. Taki aktywny rozdział momentu obrotowego zapewnia najlepszy przyrost dynamiki, jeśli chodzi o prowadzenie i przyczepność. 

Standardowo, trzy jednostki TDI wyposażone są w technikę łagodnej hybrydy „mild hybrid” (MHEV = Mild Hybrid Electric Vehicle). MHEV sprawia, że jazda staje się jeszcze wygodniejsza oraz może zredukować spalanie w realnych warunkach drogowych nawet o 0,4 litra na 100 km. Układ MHEV pracuje w oparciu o nowy, 48 – woltowy główny system elektryczny.

Serce układu MHEV: alternator – rozrusznik RSG, jest w stanie odzyskać podczas hamowania nawet 8 kW mocy i przekazać ją do oddzielnego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 10 Ah. Nowe Audi A6 allroad quattro może również w szerokim zakresie prędkości żeglować z wyłączonym silnikiem. System start-stop załącza się już przy 22 km/h. 

Zawieszenie nowego A6 allroad quattro to połączenie sportowego charakteru z najwyższym komfortem i ze zwiększonymi możliwościami jazdy w terenie. Oprócz układu zawieszenia pneumatycznego z adaptacyjną kontrolą stopnia tłumienia, posiada ono wiele innych zalet. Standardowy, progresywny układ kierowniczy, wraz ze zwiększaniem się kąta skrętu kierownicy, staje się coraz bardziej bezpośredni. Koncepcja układu zapobiega nieprzyjemnym wstrząsom kierownicy, a jednocześnie przekazuje precyzyjne informacje zwrotne prosto z drogi. Opcjonalny układ czterech kół skrętnych to połączenie zwinności i stabilności. Przy prędkości do 60 km/h tylne koła skręcają o maksymalnie pięć stopni w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu kół przednich, zmniejszając w ten sposób promień skrętu pojazdu i czyniąc reakcje na ruchy kierownicy jeszcze bardziej spontanicznymi. Przy prędkościach wyższych, koła tylne skręcają o maksymalnie dwa stopnie w kierunku tym samym co koła przednie. Poprawia się w ten sposób stabilność pojazdu podczas jazdy na wprost i podczas zmiany pasa ruchu.

Dynamicznym układem czterech kół skrętnych i opcjonalnym, sportowym mechanizmem różnicowym steruje układ EFP – Elektroniczna Platforma Podwozia. Zarządza ona również pracą amortyzatorów i układu pneumatycznego. Kierowca, za pomocą systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, w sześciu trybach (dynamic, automatic, comfort, efficiency, allroad i lift) ustawić może sposób działania wielu funkcji podlegających regulacji. Audi A6 allroad quattro standardowo wyposażane jest w 18-calowe felgi oraz w opony o rozmiarze 225/55. Opcjonalnie samochód posiadać może felgi z gamy oferowanej przez Audi Sport, w której największy ich rozmiar sięga 21 cali.

Alternatywnie do standardowych foteli, które dodatkowo mogą być wyposażone w ogrzewanie i wentylację, Audi proponuje fotele sportowe. W najwyższej wersji wyposażeniowej znajdziemy z kolei elektrycznie regulowane, spersonalizowane fotele konturowe, do których opcjonalnie dodać można funkcję masażu. Komfort dodatkowo zwiększają kolejne, opcjonalne elementy wyposażenia: Pakiet jakości powietrza zapewnia subtelny zapach we wnętrzu pojazdu. Posiada również jonizator powietrza. Panoramiczny szklany dach wpuszcza do samochodu więcej światła i świeżego powietrza. Pakiet nastrojowego oświetlenia konturowego w ciemnościach nadaje wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu. 

Nowe Audi A6 allroad quattro ma 4,95 m długości, 1,90 m szerokości i 1,50 m wysokości. Rozstaw osi – 2,93 m – to świetna podstawa do uzyskania dużej przestrzeni wewnątrz pojazdu, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokość miejsc siedzących zarówno w przodzie, jak i w tyle auta oraz o miejsce na nogi dla pasażerów tylnej kanapy. Podobnie jak w Audi A6 Avant, pojemność przestrzeni bagażowej sięga od 565 do 1680 litrów przy złożonych oparciach tylnej kanapy. Tylna kanapa podzielona jest standardowo w proporcjach 40:20:40. Standardowe wyposażenie obejmuje również elektrycznie otwieraną i zamykaną klapę bagażnika, system szyn, pas mocujący ładunek, siatkę oraz dwa haczyki do mocowania toreb. Opcjonalny zestaw zabezpieczający ładunek w skład którego wchodzi teleskopowa belka oraz dodatkowy pas, umożliwia podział przestrzeni bagażowej na mniejsze sekcje. Hak holowniczy zwalniany jest elektrycznie. Dzięki sztywnej konstrukcji aluminiowo-hybrydowego nadwozia i wyrafinowanej aeroakustyce, na pokładzie auta jest bardzo cicho.

Z założenia cyfrowe – systemy infotainment, connectivity i wspomagania kierowcy

Na pokładzie Audi A6 allroad quattro znajdziemy tak samo rozbudowaną gamę systemów infotainment, jak w siostrzanych modelach A6 i A7. W pełni cyfrowy system operacyjny zawiera m.in. duży ekran służący do obsługi funkcji infotainment. W najwyższej wersji wyposażenia ekran ten może mieć przekątną 10,1 cala. Z poziomu ekranu położonego niżej, którego przekątna to 8,6 cala, kierowca obsługuje system klimatyzacji i funkcje komfortowe oraz wprowadzać może na nim tekst. Funkcja sterowania naturalnym głosem do przetwarzania wszystkich komend wykorzystuje zarówno informacje zapisane na pokładzie samochodu, jak i wiedzę pozyskiwaną z chmury. Opcjonalnie, A6 allroad quattro wyposażone może być również w Audi virtual cockpit z ekranem o przekątnej 12,3 cala. Wirtualny kokpit obsługiwany jest przyciskami na wielofunkcyjnej kierownicy. Auto wyposażyć można dodatkowo w najbardziej rozbudowaną wersję centrum zarządzania systemami infotainment – nawigację MMI navigation plus, zawierającą moduł LTE oraz hotspot Wi-Fi. System nawigacji – na podstawie wcześniej przejechanych tras – sam się uczy i jest w stanie dostarczyć kierowcy odpowiednich sugestii przy wyborze drogi. Trasa obliczana jest online, na serwerach firmy HERE oraz jednocześnie w systemie pokładowym. Opcjonalnie, Audi oferuje również system wyświetlania informacji na szybie, na wprost wzroku kierowcy – head-up display.

Internetowe usługi Audi connect podzielono na dwa pakiety: pierwszy „nawigacja & infotainment” i drugi „telefon ratunkowy & serwis”. Aplikacja myAudi łączy bezprzewodowo smartfona użytkownika z systemem MMI, a zawarta w niej funkcja bezkluczykowego dostępu „Audi connect key” pozwala na otwieranie i zamykanie pojazdu oraz na jego uruchamianie z poziomu smartfona z systemem Android, za pośrednictwem komunikacji bliskiego pola NFC. Opcjonalny system muzyczny Bang & Olufsen Advanced Sound System, w skład którego wchodzi aż 19 głośników oraz subwoofer, emituje trójwymiarowy dźwięk, słyszalny także na tylnej kanapie. Nawet siedmioro różnych kierowców auta może zapisać około 400 różnych funkcji w siedmiu indywidualnych profilach. Systemy wspomagania kierowcy nowego Audi A6 allroad quattro zapewniają jeszcze więcej komfortu i bezpieczeństwa. Je również podzielono na dwa pakiety: w skład pakietu wspomagania „Podróż” wchodzi asystent wydajności, adaptacyjny asystent jazdy oraz asystent niebezpieczeństwa. Pakiet „Miasto” z kolei, zawiera asystenta skrzyżowań oraz ostrzeżenie przed wysiadaniem. Centralny sterownik wsparcia kierowcy zFAS, bez przerwy obliczający model otoczenia pojazdu, dostarcza danych źródłowych dla wszystkich powyższych systemów wsparcia kierowcy. 

Przygotowana specjalnie z myślą o rynkowej premierze – limitowana seria „20 lat allroad”

Wraz z rynkową premierą nowego Audi A6 allroad quattro, Audi wprowadza również limitowaną serię tego modelu pod nazwą „20 lat allroad”. Tutaj zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze, mogą być dalece zindywidualizowane. Dostępne są trzy kolory lakieru: zielony „gavial”, biały „lodowiec” oraz brązowy „soho”. Czarny pakiet stylizacyjny został poszerzony o charakterystyczne pierścienie Audi oraz o obudowy lusterek zewnętrznych. Efektownego wyglądu samochodu dopełniają ekskluzywne, 19-calowe felgi. Czarne fotele sportowe obite skórą i Alcantarą, aluminiowe panele stylistyczne i podświetlane listwy progowe, dodają wnętrzu wyrazistych akcentów.

Nowe Audi A6 allroad quattro w sprzedaży w Niemczech i w innych państwach europejskich znajdzie się jeszcze w czerwcu.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
1
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS