Nieznane portrety Rembrandta sprzedane za rekordową kwotę!

Rembrandt

Para nieznanych wcześniej i „wyjątkowo rzadkich” portretów Rembrandta została sprzedana w czwartek za ponad 14 milionów dolarów po tym, jak zostały odkryte w prywatnej kolekcji w Wielkiej Brytanii.

Intymne obrazy przedstawiające krewnych holenderskiego mistrza to według domu aukcyjnego Christie’s ostatnie portrety Rembrandta pozostające jeszcze w rękach prywatnych, które nie ujawniły tożsamości zwycięzcy licytacji.

Podpisane i opatrzone datą 1635 obrazy przedstawiają starszą parę spokrewnioną z malarzem przez małżeństwo: bogatego hydraulika Jana Willemsza van der Pluyma i jego żonę Jaapgen Carels, którzy pochodzili z prominentnej rodziny z holenderskiego miasta Lejda.

Ich syn Dominicus van der Pluym był żonaty z kuzynką Rembrandta, Cornelią van Suytbroec. Para miała jedno dziecko – Karela van der Pluyma, który prawdopodobnie ćwiczył u Rembrandta i włączył do swojego testamentu jedynego żyjącego spadkobiercę artysty Tytusa.

W 1635 roku, w którym namalowano portrety, poddani nabyli ogród obok ogrodu matki Rembrandta w Lejdzie.

Przed aukcją eksperci z Christie’s powiedzieli w komunikacie prasowym, że portrety mają „niezwykłą, praktycznie nieprzerwaną linię pochodzenia”.

Dzieła pozostawały w rodzinie opiekunek do 1760 roku, rok po śmierci prawnuka pary Martena ten Hove. Portrety następnie udały się do Warszawy, do prywatnej kolekcji hrabiego Wincentego Potockiego, zanim na krótko trafiły do ​​kolekcji barona d’Ivry w Paryżu w 1820 r., a następnie Jamesa Murraya barona Glenlyona.

W czerwcu 1824 roku Murray wystawił dzieła na sprzedaż w Christie’s, gdzie ich aukcja opisywała je jako „Rembrandt – bardzo porywający i pięknie pokolorowany”.

Od tej sprzedaży prawie dwa wieki temu obrazy pozostawały w Wielkiej Brytanii w prywatnej kolekcji tej samej rodziny i były nieznane ekspertom. Ostatni właściciele nie zostali ujawnieni.

Henry Pettifer, szef domu aukcyjny Christie’s ds. obrazów starych mistrzów, powiedział CNN w majowym wywiadzie telefonicznym, że odkrycia dokonano kilka lat temu, w ramach „rutynowej wyceny zawartości domu”.

Zdjęcia od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie” – powiedział, dodając, że ówcześni właściciele też byli zaskoczeni.

Pettifer powiedział CNN, że był „niesamowicie podekscytowany” oglądaniem obrazów, ale „na tym etapie nie wyciągałem pochopnych wniosków”.

Szczegóły wcześniejszej sprzedaży w Christie’s przyspieszyły proces, po którym nastąpił długi okres badań w Rijksmuseum w Amsterdamie, gdzie portrety zostały zbadane i poddane analizie naukowej.

Niezwykłe jest to, że obrazy były zupełnie nieznane. Nigdy nie pojawiły się w żadnej literaturze Rembrandta XIX czy XX wieku” – powiedział Pettifer.

Tożsamość opiekunów została potwierdzona dopiero przez naukowców z Rijksmuseum.

Mały, bardzo intymny, bardzo spontaniczny” charakter obrazów wskazywał na bliski związek z artystą, powiedział Pettifer CNN.

To nie są wielkie, formalnie zamówione obrazy” – powiedział. „Myślę, że są to najmniejsze portrety, które namalował jakie znamy”.

Obrazy zostały sprzedane w ramach aukcji Christie’s „Old Masters Part I”, która w czwartek w Londynie przyniosła ponad 68,5 miliona dolarów. Największą sprzedażą wieczoru była nieznana wcześniej praca flamandzkiego malarza Michaela Sweertsa, która kosztowała prawie 16 milionów dolarów.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
60
+1
47
+1
5
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS