Niemcy zarekwirowali dzieła sztuki rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa

Wygląda na to, że rosyjscy oligarchowie nie mogą sobie obecnie spokojnie wypocząć. Po pierwsze, nie mogą wylegiwać się na swoich jachtach, które były na potęgę zatrzymywane na całym świecie, a i sankcje skutecznie blokują ich bogacenie się.

Niemieckie władze skonfiskowały 30 obrazów, w tym dzieła francuskiego surrealisty Marca Chagalla z superjachtu Dilbar rosyjskiego oligarchy Alishera Usmanowa, który jest warty przeszło 600 milionów dolarów jak ustaliło Radio Wolna Europa. Gigajacht mierzy 156 metrów długości jest uważany za największy na świecie pod względem powierzchni użytkowej. Niemieckie służby przejęły jednostkę w marcu z powodu trwających sankcji związanych z bandyckim atakiem Rosji na Ukrainę. Szacuje się, że przejęta kolekcja sztuki jest warta około 5 milionów dolarów. 

Jesienią 2021 roku superjacht zawinął do niemieckiego portu w Hamburgu w celu naprawy, a obrazy były przechowywane w oddzielnym magazynie. Gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja, niemieccy urzędnicy zajęli statek, stwierdzając, że miliarder nie zadeklarował wszystkich rzeczy o większej wartości, w tym właśnie obrazów, po zawinięciu do portu.

We wrześniu władze niemieckie ogłosiły, że zbadają zarzuty dotyczące uchylania się od płacenia podatków i prania pieniędzy przeciwko Usmanovowi. Urzędnicy dokonali nalotu na domy miliardera i odkryli cztery rzadkie imperialne rosyjskie jaja Faberge o wartości ponad 30 milionów dolarów. 

Urzędnicy uważają, że miliarder uniknął płacenia Niemcom ponad 550 milionów dolarów podatków. Szwajcarski bank USB potwierdził również, że w ramach śledztwa władze przeszukały jego oddziały w Monachium i Frankfurcie.

Śledztwa nie są prowadzone przeciwko instytucji bankowej ani jej pracownikom” – powiedział Reuterowi rzecznik USB o toczącym dochodzeniu. „Przeszukania mają miejsce w tym samym postępowaniu przygotowawczym, w którym przeprowadzono już przeszukania w miejscu zamieszkania pozwanego w powiecie Miesbach oraz na jego jachcie”.

Coraz więcej krajów w całej UE zaczyna mocniej atakować rosyjskich oligarchów uciekających przed zachodnimi sankcjami w świetle toczącej się wojny. Na początku tego roku  Finlandia przejęła 21 jachtów należących do rosyjskich oligarchów. 

Jak oceniasz ten wpis?
+1
83
+1
53
+1
5
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS