Nie tylko samoloty. Rosja ukradła także zegarki Audemars Piguet!

Według szwajcarskiej gazety zegarki warte miliony dolarów zostały zabrane przez agentów FSB w Moskwie. Rosyjscy agenci skonfiskowali w Moskwie zegarki Audemars Piguet o wartości milionów dolarów w jawnym odwecie za szwajcarskie sankcje zakazujące eksportu dóbr luksusowych, poinformował Bloomberg, powołując się na szwajcarską gazetę NZZ am Sonntag.

Zegarki, które mogą kosztować nawet ponad 2 500 000 złotych za sztukę, zostały we wtorek skonfiskowane z lokalnej siedziby firmy przez agentów rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB, podała gazeta. Powołując się na niezależne źródła i poufną notatkę szwajcarskiego Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych napisaną dla członków parlamentu, która najwyraźniej zawierała szczegóły nalotu.

Szwajcaria porzuciła swoje tradycyjne neutralne stanowisko i w ślad za innymi zachodnimi rządami nałożyła sankcje zakazujące eksportu dóbr luksusowych do Rosji na początku tego miesiąca w odpowiedzi na bandycką inwazję na Ukrainę.

Szwajcarski poseł do parlamentu Roger Köppel po raz pierwszy ujawnił informacje na wideo na YouTube .

Rosyjskie władze podobno podały „przestępstwa celne” jako powód zatrzymania zegarków, jednak urzędnicy szwajcarskiego departamentu spraw zagranicznych powiedzieli, że ruch ten był „najprawdopodobniej arbitralnym środkiem represyjnym w odpowiedzi na sankcje” – podała gazeta, powołując się na notatkę.

Zarząd Audemars Piguet nie odpowiedział od razu na e-maile z prośbą o komentarz. Szwajcarski zegarmistrz ogłosił, że blokuje eksport do Rosji i wstrzyma tam działalność detaliczną, zamykając pod koniec lutego dwa butiki w Moskwie.

Rzecznik szwajcarskiego Departamentu Spraw Zagranicznych powiedział, że szwajcarska ambasada w Moskwie zapewnia wsparcie dla firm w Rosji we współpracy z innymi departamentami oraz że „w trakcie sankcji i rosyjskich środków zaradczych firmy borykają się z licznymi niepewnościami i dziwnymi środkami regulacyjnymi”.

Ambasada prowadzi obecnie bardzo intensywną wymianę informacji” z lokalnymi szwajcarskimi firmami w Rosji, powiedział rzecznik w odpowiedzi e-mail dla Bloomberg News. „Poszczególne przypadki nie mogą być zatem komentowane, także w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom tych firm”.

Dla wielu czołowych europejskich firm skierowanych do konsumentów wyjście z Rosji na pełną skalę okazało się wyzwaniem. Firmy, w tym szwajcarski gigant żywności Nestlé SA, zatrudniają tysiące pracowników w swoich zakłady produkcyjnych w Rosji, które w przypadku odejścia ryzykują przejęciem i oskarżeniami ze strony Rosji.

Rodzina Audemars Piguet będąca własnością rodziny i kontrolowana od prawie 150 lat, jest jedną z trzech największych niezależnych szwajcarskich marek zegarków, obok Patek Philippe i Rolex.

Rosja była 17. największym rynkiem eksportowym szwajcarskich zegarków w 2021 r., z czego 260 mln franków szwajcarskich (212 mln funtów) wysyłek według Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarmistrzowskiego.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
3
+1
2
+1
12
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS