Największy rubin, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję, może kosztować ponad 30 milionów dolarów!

55,22-karatowy rubin ma szansę stać się największym – a jeśli zostanie sprzedany za ponad 30,3 miliona dolarów – najcenniejszym klejnotem tego rodzaju, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji. Kamień ma trafić pod młotek w Nowym Jorku w czerwcu, niecały rok po tym, jak kanadyjska firma Fura Gems odkryła go w jednej ze swoich kopalń w Mozambiku.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ogłaszając sprzedaż w środę, Sotheby’s opisał klejnot jako „niezwykle rzadki” oraz „najcenniejszy i najważniejszy” rubin, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku. Oczekuje się, że kamień, nazwany Estrela de Fura (lub Gwiazda Fury w oficjalnym języku Mozambiku, portugalskim), może przynieść „ponad” 30 milionów dolarów, podał dom aukcyjny.Chociaż w rekordowej sprzedaży kamieni szlachetnych dominują diamenty — w szczególności kolorowe — rubiny są również uważane za jedne z najrzadszych i najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie. Obecny rekord aukcyjny rubinu został ustanowiony przez Sunrise Ruby, 25,59-karatowy kamień znaleziony w Myanmarze, który w 2015 roku w Genewie w Szwajcarii osiągnął cenę 30,3 miliona dolarów.

Estrela de Fura została wycięta z surowego kamienia, który trafił na pierwsze strony gazet, kiedy został odkopany przez górników w lipcu ubiegłego roku. Pierwotnie ważył 101 karatów, prawie dwa razy więcej niż w obecnej formie, był to największy rubin o jakości klejnotów, jaki kiedykolwiek odkryto.

Ultrarzadki” różowy diament ma zostać sprzedany na aukcji za ponad 35 milionów dolarów. Ogromny kamień został pocięty na mniejsze symetryczne kształty i wypolerowany w procesach, które usuwają zanieczyszczenia i poprawiają kolor i blask kamienia szlachetnego przed wprowadzeniem go na rynek. Według Sotheby’s w raporcie Szwajcarskiego Instytutu Gemmologicznego stwierdzono, że „skutkowało to żywymi czerwonymi odcieniami z powodu wielu wewnętrznych odbić”.W oświadczeniu założyciel i dyrektor generalny Fura Gems, Dev Shetty, powiedział, że kamienie o takiej wielkości i jakości są „prawie niespotykane”. „Od dogłębnej analizy i badania kamienia – poprzez proces cięcia i polerowania – pracowaliśmy z najwyższą starannością i szacunkiem dla rubinu, uznając jego znaczenie i rangę” – dodał.

Chociaż rubiny po raz pierwszy odkryto w Mozambiku kilkadziesiąt lat temu, znaczący przemysł pojawił się dopiero po 2009 roku, kiedy w pobliżu północnego miasta Montepuez odkryto ogromne złoże kamieni. Mozambik jest obecnie jednym z najbardziej produktywnych krajów wydobywających rubin na świecie. Estrela de Fura była jednym z kamieni wydobytych z tego regionu. Sotheby’s opisał ją jako posiadającą „wyjątkową przejrzystość” i ciemnoczerwony kolor znany jako „krew gołębia” – odcień bardziej tradycyjnie kojarzony z bardzo poszukiwanymi birmańskimi rubinami.

Quig Bruning – szef domu aukcyjnego zajmującego się biżuterią w obu Amerykach, powiedział w oświadczeniu, że rubin może pomóc kamieniom afrykańskim konkurować, „a nawet przyćmić” kamienie z Mjanmy (kraju znanego wcześniej jako Birma).

Rubin pojawi się na aukcji Sotheby’s „Magnificent Jewels”, której głównym tematem będzie 10,57-karatowy różowy diament – The Eternal Pink, który ma przynieść ponad 35 milionów dolarów. Odsłonięty w zeszłym tygodniu „ultrarzadki” klejnot został opisany przez dom aukcyjny jako posiadający „niezrównany kolor i jasność”. Oba kamienie szlachetne zostaną wystawione w różnych miastach, w tym w Dubaju, Singapurze i Genewie, zanim wyruszą do Nowego Jorku na czerwcową aukcję.

Oficjalna strona WWW aukcji.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
58
+1
20
+1
5
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS