Miecz indyjskiego władcy został sprzedany na aukcji za ogromne pieniądze

Miecz Tipu Sultana XVIII-wiecznego króla słynącego z roli, jaką odegrał w wojnach w południowych Indiach, został sprzedany na aukcji w Londynie za 17,4 miliona dolarów.

Według oświadczenia domu aukcyjnego Bonhams, we wtorek cena sprzedaży była siedmiokrotnie wyższa od szacunkowej, bijąc rekord indyjskiego i islamskiego przedmiotu sprzedanego na aukcji.

Miecz ma niezwykłą historię, zadziwiające pochodzenie i niezrównane rzemiosło” – powiedział w oświadczeniu Nima Sagharchi, szef grupy sztuki islamskiej i indyjskiej w Bonhams.

Nie było niespodzianką, że doszło do tak gorącej rywalizacji między dwoma licytantami telefonicznymi i licytującym w pokoju. Jesteśmy zachwyceni wynikiem” – dodał.

Według domu aukcyjnego Tipu rządził królestwem Mysore w południowych Indiach w latach 1782-1799, zdobywając tytuł „Tygrysa Mysore” za zaciekłość z jaką bronił swojego królestwa.

Był pionierem użycia artylerii rakietowej w wojnach i przekształcił Mysore w najbardziej dynamiczną gospodarkę w Indiach.

Tipu został zabity przez siły brytyjskie 4 maja 1799 r., Kiedy szturmowali stolicę jego królestwa – Seringapatam (obecnie Srirangapatna).

Według Bonhamsa po zabiciu Tipu jego miecz, który znaleziono w prywatnych kwaterach jego pałacu, został przedstawiony brytyjskiemu generałowi dywizji Davidowi Bairdowi jako dowód jego odwagi.

Rękojeść broni jest ozdobiona złotą kaligrafią, „z pięcioma cechami Boga i dwiema inwokacjami wzywającymi Boga po imieniu” – stwierdził dom aukcyjny. „Miecz władcy” jest precyzyjnie wyryty w języku perskim na ostrzu, które zostało wykonane przez mogolskich szermierzy na wzór niemieckich ostrzy wprowadzonych do Indii w XVI wieku.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
19
+1
17
+1
2
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS