Miecz indyjskiego władcy został sprzedany na aukcji za ogromne pieniądze

Miecz Tipu Sultana XVIII-wiecznego króla słynącego z roli, jaką odegrał w wojnach w południowych Indiach, został sprzedany na aukcji w Londynie za 17,4 miliona dolarów.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Według oświadczenia domu aukcyjnego Bonhams, we wtorek cena sprzedaży była siedmiokrotnie wyższa od szacunkowej, bijąc rekord indyjskiego i islamskiego przedmiotu sprzedanego na aukcji.

Miecz ma niezwykłą historię, zadziwiające pochodzenie i niezrównane rzemiosło” – powiedział w oświadczeniu Nima Sagharchi, szef grupy sztuki islamskiej i indyjskiej w Bonhams.

Nie było niespodzianką, że doszło do tak gorącej rywalizacji między dwoma licytantami telefonicznymi i licytującym w pokoju. Jesteśmy zachwyceni wynikiem” – dodał.

Według domu aukcyjnego Tipu rządził królestwem Mysore w południowych Indiach w latach 1782-1799, zdobywając tytuł „Tygrysa Mysore” za zaciekłość z jaką bronił swojego królestwa.

Był pionierem użycia artylerii rakietowej w wojnach i przekształcił Mysore w najbardziej dynamiczną gospodarkę w Indiach.

Tipu został zabity przez siły brytyjskie 4 maja 1799 r., Kiedy szturmowali stolicę jego królestwa – Seringapatam (obecnie Srirangapatna).

Według Bonhamsa po zabiciu Tipu jego miecz, który znaleziono w prywatnych kwaterach jego pałacu, został przedstawiony brytyjskiemu generałowi dywizji Davidowi Bairdowi jako dowód jego odwagi.

Rękojeść broni jest ozdobiona złotą kaligrafią, „z pięcioma cechami Boga i dwiema inwokacjami wzywającymi Boga po imieniu” – stwierdził dom aukcyjny. „Miecz władcy” jest precyzyjnie wyryty w języku perskim na ostrzu, które zostało wykonane przez mogolskich szermierzy na wzór niemieckich ostrzy wprowadzonych do Indii w XVI wieku.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
56
+1
82
+1
4
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS