Lexus UX 300e z papieru. Tak się składa, że nawet jeździ

Towarzyszy nam na co dzień, przez co nie zwracamy większej uwagi na jego właściwości. Papier okazuje się być jednak niezwykle wszechstronny, gdy trafi w odpowiednie ręce. W tym przypadku użytek zrobiła z niego szkocka artystka Kyla McCallum, która stworzyła model papierowego Lexusa UX 300e w skali 1:10. Gdy zgłębimy tę historię, okaże się, że prawdziwy, pełnowymiarowy SUV Lexusa również jest nierozerwalnie związany z papierem i sztuką origami.

Papierowy kot. Właśnie takie origami regularnie składają takumi, czyli japońscy mistrzowie rzemiosła pracujący w zakładach produkcyjnych Lexusa. Mają na to zadanie jedynie 90 sekund i muszą posługiwać się ręką niedominującą. Taki manualny trening służy poprawie zręczności i utrzymaniu odpowiedniej formy wśród prawdziwej elity pracujących dla Lexusa rzemieślników. Papierowy Lexus UX 300e, który został stworzony przez szkocką artystkę jest więc swego rodzaju hołdem dla ludzi, których precyzyjna i sumienna praca przekłada się na wyjątkowość oraz jakość modeli Lexusa.

Mistrzowie origami z Londynu

Za ten niezwykły projekt odpowiada Kyla McCallum, która prowadzi Foldability – londyńskie studio, którego praca jest w całości poświęcona origami. Artystka nie tylko tworzy dekoracje, rekwizyty i elementy scenografii dla klientów z całego świata, ale również dzieli się wiedzą, prowadząc warsztaty traktujące o sztuce składania papieru. Opracowanie papierowego modelu Lexusa UX 300e w skali 1:10 było jednym z najciekawszych wyzwań, przed jakimi miała okazję stanąć szkocka projektantka. W ramach przedsięwzięcia powstał model nadwozia, jak i makieta wnętrza, które zostało przeniesione do papierowego świata z imponującą dokładnością.

Papierowy Lexus wymagał czterech miesięcy pracy

Nic dziwnego, że prace nad papierowym UX 300e trwały aż cztery miesiące. Od przekształcenia komputerowego projektu do gotowego modelu upłynęły setki godzin pracy, a efekt jest naprawdę imponujący. Jeszcze większe wrażenie robi fakt, że podobnie jak pierwowzór, Lexus z papieru również jeździ i jest napędzany energią elektryczną. Model stworzony przez artystkę został bowiem osadzony na podwoziu zdalnie sterowanego samochodu. Częścią projektu było więc stworzenie papierowego, miejskiego otoczenia, która licuje z tym nietypowym origami i tworzy scenerię, którą możemy oglądać na zdjęciach i na filmie dokumentującym prace nad projektem.

Nie było to proste zadanie

Papierowy Lexus UX 300e został wykonany z papieru o gramaturze 120 g/m2. To dość cienki materiał, ale zastosowanie właśnie takiego rodzaju było wskazane z uwagi na liczne przetłoczenia i specyficzne załamania na powierzchni nadwozia auta. Nie da się ukryć, że Lexus UX nie należy do samochodów o prostej stylistyce. Jego kształty, zgodne z językiem stylistycznym marki, są dynamiczne, a komplet tych właściwości musiał zostać przeniesiony do papierowego świata. Na dowód skomplikowania prac nad modelem UX 300e artystka podaje na przykład technikę, w jakiej został wykonany grill. Papier był tam zarówno gięty, cięty jak i poddawany tzw. bigowaniu, po to, by jego zagięcia pozostały trwałe.

„Gdy zamówiłam papier i usiadłam, by rozpocząć prace, wpadłam w lekką panikę. Uświadomiłam sobie, ile linii i kształtów ma ten samochód. To dość nietypowy kształt do odwzorowania i z pewnością jeden z najtrudniejszych projektów, przy jakich pracowałam” – powiedziała Kyla McCallum.

Tapicerka skórzano-papierowa

Nie mniej ciekawie jest we wnętrzu auta. Kokpit nie znajduje się w środku papierowego Lexusa. To osobny projekt, którego wielkość przypomina rozmiary pudełka po butach. Choć model wnętrza jest niewielki, znalazły się w nim detale takie jak przeszycia na dźwigni skrzyni biegów, perforowany wzór skórzanej tapicerki foteli czy mały przycisk rozruchu. Poszczególne elementy deski rozdzielczej różnią się od siebie fakturą, by w maksymalnym stopniu oddać walory wnętrza oryginału.

Lexus UX 300e

Pierwowzór, a więc Lexus UX 300e w skali 1:1 to w pełni elektryczny model, który wjechał na polski rynek w tym roku. Ten bezemisyjny samochód czerpie garściami z doświadczenia Lexusa w tworzeniu zelektryfikowanych napędów. UX 300e może się pochwalić szczególnie długą gwarancją na akumulatory. Obowiązuje ona przez 10 lat lub aż milion kilometrów.

Zobaczcie film o tym, jak powstawał papierowy Lexus i zwróćcie uwagę, z jaką pieczołowitością był tworzony przez artystkę. Nic dziwnego, że przy jego tworzeniu liczyła się mistrzowska technika i dokładność.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS