Czy puchowa kurtka papieża Franciszka to przyszłość mody dzięki sztucznej inteligencji?

Papież Franciszek kurtka

W miniony weekend w internecie pojawiło się dosyć osobliwe zdjęcie papieża Franciszka. Obraz był szeroko rozpowszechniany w sieciach społecznościowych i przedstawia 86-letniego papieża ubranego w masywny, długi, biały płaszcz puchowy ściągnięty w talii. Wydawało się, że jest to odejście od typowych regaliów papieskich – szat, stuł i wysokich, spiczastych kapeluszy z mitrą – często noszonych w papieskim domu. 

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Strój wywołał lawinę żartobliwych pytań w Internecie: czy papież ma nowego stylistę? czy on zawsze miał stylistę? czy stylizacja była inspirowana tancerzami towarzyszącymi Rihannie podczas występu na mistrzostwach Super Bowl?

Jednak co ciekawe użytkownicy mediów społecznościowych doszli do wniosku, że obraz jest prawdziwy! Ale to nie jest prawda. Od tego momentu Twitter dołączył przypis kontekstowy do kilku najpopularniejszych tweetów, wyjaśniając, że zdjęcie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję przy pomocy narzędzia AI – Midjourney. Okazało się, że za wygenerowaniem obrazu stoi 31-letni pracownik budowlany z Chicago.

Narzędzia do generowanie obrazów przez AI (sztuczna inteligencja) stają się coraz bardziej wyrafinowane. Technologia, która generuje obrazy na podstawie podpowiedzi tekstowych użytkowników, została wykorzystana do generowanie pokazów mody, tworzenia całych komiksów, a nawet pomaga w wyobrażaniu sobie nowych form architektonicznych. Jednak wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i generowanymi komputerowo obrazami „deep fake” stają się one coraz bardziej realistycznymi.

Wiele osób jest zaniepokojonych implikacjami etycznymi, w tym usunięciem sprawczości podmiotów (umieszczanie ludzi w sfabrykowanych scenariuszach, które mogą być na przykład zniesławiające lub złośliwe) oraz czy technologia uczenia maszynowego pewnego dnia sprawi, że fałszywe wiadomości będą nie do odróżnienia od prawdziwych. W zeszłym tygodniu wygenerowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia aresztowania Donalda Trumpa rozeszły się lotem błyskawicy po tym, jak były prezydent napisał w mediach społecznościowych, że spodziewa się oskarżenia w związku z prowadzonym dochodzeniem w sprawie finansowania kampanii w Nowym Jorku. Trump, który utrzymuje, że jest niewinny, nie został jeszcze o nic oskarżony.

AI a przyszłość mody

Jeśli ubiór jest ważną formą wyrażania siebie, strój generowany przez sztuczną inteligencję może nie tylko osłabić moc i przekaz tkwiący w ubraniach, ale także autonomię danej osoby. W Watykanie każda szata ma znaczenie religijne. Kolor szat papieskich jest specjalnie dobrany do konkretnych uroczystości: czerwony można nosić tylko podczas określonych okazji, takich jak Niedziela Palmowa, Wielki Piątek i Zesłanie Ducha Świętego, ponieważ symbolizuje ona krew Jezusa Chrystusa, a różowy tylko dwa razy w roku rok. Jako takie, fałszywe obrazy Papieża noszącego określone ubrania poza tymi – lub w niezliczonych innych – kontekstach mogą wywołać obrazę, niepokój, a nawet nieufność w społeczności katolickiej.

Cyfrowe zmienianie czyjegoś stroju może również mieć trwały uszczerbek na reputacji. Sfałszowane zdjęcie z 2005 roku, które zdawało się przedstawiać Paris Hilton w klubie nocnym w podkoszulku z napisem „Przestań być biedna”, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wizerunków wczesnych lat w popkulturze. Zwiększyło to publiczne postrzeganie Paris Hilton jako oderwanej od świata dziedziczki. 

Publicznie odniosła się do fałszywego obrazu w 2021 roku, nalegając, aby ludzie nie „wierzyli we wszystko, co czytają”. T-shirt który pochodził z kolekcji mody zaprojektowanej przez siostrę Hilton – Nicky, faktycznie miała napis „Przestań być zdesperowana”.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Watykanie papież Franciszek odniósł się do pojawienia się technologii sztucznej inteligencji i wezwał naukowców do rozważenia jej wpływu na ludzi (choć nie odniósł się konkretnie do sytuacji wywołanej sfałszowaniem własnego wyglądu). „Jestem przekonany, że rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego może pozytywnie przyczynić się do przyszłości ludzkości” – powiedział Franciszek, po czym dodał: „Jestem pewien, że ten potencjał zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy istnieje stałe i konsekwentne zaangażowanie ze strony osób opracowujących te technologie, aby postępować etycznie i odpowiedzialnie”.

Zachęcam was zatem, abyście w swoich rozważaniach uczynili wewnętrzną godność każdego mężczyzny i każdej kobiety kluczowym kryterium oceny powstających technologii” – powiedział Franciszek. „Okażą się one etycznie rozsądne w takim stopniu, w jakim pomogą szanować tę godność i zwiększyć jej wyraz na każdym poziomie życia ludzkiego”.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
195
+1
128
+1
15
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS