Polski artysta „zbanowany” w Wenecji przez nowy rząd

Biennale w Wenecji

Artysta pierwotnie wybrany do reprezentowania Polski na Biennale w Wenecji w 2024 r. w zeszłym roku stwierdził, że decyzja nowego polskiego rządu o odwołaniu jego projektu na najbardziej prestiżowej wystawie na świecie jest aktem „cenzury”.

Ignacego Czwartosa wybrała poprzednia administracja, na czele której stało prawicowe Prawo i Sprawiedliwość. Jednak w oświadczeniu wydanym 29 grudnia Ministerstwo Kultury pod przewodnictwem nowego premiera Donalda Tuska odwołało swój projekt.

Czwartos powiedział, że jego propozycja wystawy pt. „Polska praktyka w tragedii. Między Niemcami a Rosją” został wybrany w otwartym konkursie. Czwartos został także rekomendowany przez jury powołane przez warszawską Zachętę Narodową Galerię Sztuki.

Ignacy Czwartos

Jednak w zeszłym roku propozycja spotkała się z ostrą reakcją krytyków, którzy uznali, że jest ona zbyt blisko zgodna z programem PiS. Wśród krytyków nominacji Czwartosa znaleźli się niektórzy byli pracownicy Zachęty i trzej członkowie jury muzeum.

31 października Ministerstwo Kultury poinformowało, że na Biennale w pawilonie narodowym zaprezentuje wystawę Czwartosa. Oświadczenie nadeszło w czasie, gdy Polska czekała na kształt przyszłego rządu po wyborach powszechnych zaplanowanych na 15 października.

PiS okazał się największą partią w tych wyborach, ale nie udało mu się zdobyć większości. Polityk opozycji Donald Tusk utworzył następnie nowy centrowy rząd koalicyjny i objął urząd 13 grudnia. Tusk był wcześniej premierem Polski w latach 2007–2014 i przewodniczącym Rady Europejskiej.

Wybór odbył się zgodnie z procedurami prawnymi. Werdykt jury konkursu został zaakceptowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa pomiędzy mną a Galerią Zachęta, instytucją odpowiedzialną za realizację wystawy została podpisana” – powiedział Czwartos.

Mimo to 29 grudnia otrzymałem informację, że nowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wstrzymał realizację projektu. Decyzja nie została uzasadniona, co więcej, jest ona sprzeczna z obowiązującymi przepisami. Odbieram to jako cenzurę.

Fasada Polskiego Pawilonu w Wenecji, fot. Barbara K. Kaniewska

Ministerstwo Kultury w oświadczeniu poinformowało, że „po przeanalizowaniu procedur konkursowych na wystawę… i po (zebraniu) opinii i głosów społeczności zaakceptowało decyzję o nierealizowaniu” projektu Czwartosa.

Ministerstwo Kultury nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Zamiast Czwartosa kraj będzie reprezentowany przez Open Group, kolektyw, w skład którego wchodzą Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga.

Rzecznik Galerii Zachęta powiedział: „Zgodnie z regulaminem Sienkiewicz wyraził zgodę na projekt wystawy towarzyszącej „Powtarzaj się za mną”, zgłoszonej przez kuratorkę Martę Czyż i przedstawiającej Open Group. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki pozostanie odpowiedzialna za organizację i produkcję wystawy (Biennale), a także pełny nadzór nad Pawilonem Polskim w Wenecji.

W dokumencie propozycji nadesłanym na Biennale wystawę Czwartosa określono jako „głęboką refleksję współczesnego polskiego artysty nad tragiczną historią XX wieku”.

Mój projekt poprzez zbiór obrazów i obiektów przedstawia polskie doświadczenia zderzenia dwóch totalitaryzmów: komunizmu sowieckiego i niemieckiego narodowego socjalizmu” – powiedział Czwartos. „Projekt nawiązuje także do współczesności, przede wszystkim do brutalnego ataku Putina na Ukrainie. Nie jest to wcale projekt antyeuropejski, raczej odnosi się do sił, które niszczyły Europę w przeszłości i dziś”.

Oficjalna strona Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
89
+1
57
+1
72
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS