Hummingbird jest najlżejszym rowerem elektrycznym na świecie

Hummingbird nie widzi powodu, dla którego rowery elektryczne musiałyby być tak ciężkie jak dotychczas. Brytyjski producent właśnie wprowadził na rynek nowy, zasilany bateryjnie, składany model o nazwie Flax, który posiada unikalną ramę wykonaną z włókna roślinnego. Dwukołowiec waży zaledwie 7 kilogramów, co według marki czyni go najlżejszym e-bikiem na świecie.

Ramy z włókna węglowego sprawiają, że lekkie rowery nie są niczym nowym, ale umiarkowany wagowo rowery elektryczny to jednak już inna historia. Akumulatory i silniki elektryczne są ciężkie, więc do niedawna można było znaleźć wiele modeli, które przechylały wagę na więcej niż 14 kilogramów. W rzeczywistości najlżejszym rowerem, o jakim słyszeliśmy przed najnowszym modelem Hummingbird, był Cannondale SuperSix EVO Neo 1, który waży 11.3 kilograma. To być może nie jest zbyt dużo — dopóki nie będziesz musiał dźwigać roweru w górę lub po kilku kondygnacjach schodów.

Według Hummingbirda podstawa niskiej wagi roweru jest niska waga ramy, która jest wykonana w całości z włókien roślinnych z lnu. Z tego powodu odpady powstające podczas jego tworzenia ulegają biodegradacji – podobnie jak sama rama po zakończeniu jej cyklu życia. Rama jest tak samo wytrzymały, jak cięższe rowery elektryczne i dużo bardziej przyjazna dla środowiska odpowiedniki z włókna węglowego i metalu.

Rama Flaxa to nie jedyna godna uwagi cecha. Rower jest również wyposażony w silnik 250 W i wbudowaną baterię 158 Wh. Dzięki tej kombinacji będziesz w stanie osiągnąć maksymalną prędkość wspomaganą pedałami 25 kilometrów na godzinę i przejechać 50 km na jednym ładowaniu. Żadna z tych liczb nie jest czymś, o czym można by pisać w domu, ale są też więcej niż wystarczające, aby szybko poruszać się po mieście. Ponadto równie ważna jest informacja, że można go złożyć do przenoszenia lub przechowywania w zaledwie pięć sekund. Posiada również łączność Bluetooth 5.1, dzięki czemu możesz korzystać z roweru z aplikacją na smartfona Bitride.

E-rower Flax można zamówić za pośrednictwem strony internetowej Hummingbird za około 28 000 złotych. Jeśli podoba Ci się rower, ale uważasz, że nie potrzebujesz dodatkowego wspomagania, Flax jest również dostępny bez silnika elektrycznego. Hummingbird sprzedaje trzy inne ultralekkie rowery Flax – w tym modele jednobiegowe, wielobiegowe i wielobiegowe z napędem pasowym – w cenach od 22 411 do 25 000 złotych.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
158
+1
96
+1
7
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS