Ostatnie dzieło Gustava Klimta trafi na aukcje. Cena będzie rekordowa!

Gustav Klimt

Spodziewa się, że ostatni portret wykonany przez Gustava Klimta będzie kosztował około 80 milionów dolarów, gdy trafi do sprzedaży w Londynie pod koniec tego miesiąca. Jest to najwyższa wycena, jaką kiedykolwiek wyestymowano dziełu sztuki na europejskiej aukcji.

Według domu aukcyjnego Sotheby’s, obraz przedstawiający niezidentyfikowaną kobietę, „Dame mit Fächer” (Dama z wachlarzem) był jednym z dwóch obrazów znalezionych w pracowni austriackiego artysty po jego śmierci w 1918 roku.

Ogłaszając sprzedaż w ostatnią środę, Sotheby’s nazwał portret Klimta „ostatnim arcydziełem”. Tymczasem szef domu aukcyjnego ds. sprzedaży impresjonistów i sztuki nowoczesnej, Thomas Boyd Bowman, opisał dzieło jako „oszałamiające”.

Piękno i zmysłowość portretu tkwi w szczegółach: drobinki błękitu i różu, które ożywiają skórę modelki, pierzaste linie jej rzęs i zaciśnięte usta, które nadają jej twarzy charakteru” – powiedział w komunikacie prasowym.

Gustav Klimt

Namalowany w 1917 roku „Dame mit Fächer” jest przedstawiany w typowym dla Klimta bogatym, ekspresyjnym stylu. Podobnie jak większość jego twórczości, ukazuje wpływy wschodnioazjatyckie, które ukształtowały jego twórczość — nie tylko w wachlarzu trzymanym przez jego nieznaną muzę, ale także w wykorzystaniu motywów feniksa i kwiatu lotosu. 

Tymczasem spłaszczona perspektywa tła przywołuje na myśl japońskie drzeworyty, które zajmowały ważne miejsce w sporej azjatyckiej kolekcji sztuki malarza.

Większość najbardziej znanych dzieł Klimta (w tym jego kultowy „Pocałunek”) wyłoniła się z jego wcześniejszej „Złotej fazy”, w której często włączał do swojej sztuki płatki złota. 

Ten okres jego kariery zakończył się na przełomie lat 1910 i 1910. Ale Klimt w chwili śmierci miał 55 lat, był u szczytu artystycznego rozkwitu i tworzył jedne ze swoich najbardziej znakomitych i eksperymentalnych dzieł, powiedziała w oświadczeniu Helena Newman, szefowa Sotheby’s ds. sztuki impresjonistycznej i współczesnej.

Dame mit Fächer” to jeden z nielicznych portretów Klimta, które wciąż znajdują się w prywatnych rękach. Obraz ma kształt kwadratu i mierzy około jednego metra zarówno wysokości, jak i szerokości. 

Newman zauważył również, że – w przeciwieństwie do wielu najbardziej znanych portretów Klimta – praca nie była zamówieniem, co oznacza, że ​​​​prawdopodobnie została namalowana dla jego własnej przyjemności.

Obraz był wcześniej własnością wiedeńskiego przemysłowca Erwina Böhle, przyjaciela i mecenasa Klimta. Później został zakupiony przez kolekcjonera sztuki Rudolfa Leopolda, który sprzedał go rodzinie obecnego właściciela w Sotheby’s w 1994 roku za mniej niż 12 milionów dolarów według bazy danych Artnet

Od tamtej pory obraz nie pojawił się na aukcji, chociaż został wystawiony w zeszłym roku w Belwederze, austriackim muzeum, w którym znajduje się „Pocałunek” i kilka innych ważnych dzieł Klimta.

Wartość obrazów Klimta eksplodowały na wartości w ciągu ostatnich dwóch dekad. Austriak jest teraz jednym z nielicznych artystów, których prace sprzedano za dziewięciocyfrowe sumy. 

Rekord aukcyjny Klimta należy obecnie do obrazu „Birch Forest”, należącego do nieżyjącego już współzałożyciela Microsoftu, Paula G. Allena, który w zeszłym roku po śmierci amerykańskiego miliardera osiągnął na aukcji kwotę 104,5 miliona dolarów.

Oficjalna strona WWW aukcji.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
301
+1
249
+1
9
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS