Gigantyczna sprzedaż szampana pobiła rekord w 2022 roku

Po raz pierwszy sprzedaż wina musującego przekroczyła 6 miliardów euro (6,5 miliarda dolarów) w 2022 roku. Francuskie winnice odnotowały wzrost eksportu, aby nadążyć za rosnącym popytem po ograniczeniu logistyki w trakcie pandemii koronawirusa. Liczba ta stanowi wzrost o 1,6 procent w stosunku do 2021 r., a łączne dostawy osiągnęły poziom 326 milionów butelek, jak wynika z oświadczeniem Comité Champagne – organizacji handlowej dla branży „szampaniarskiej”.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nieco ponad 57 procent, czyli 187,5 miliona butelek tego szampana trafiło za granicę w zeszłym roku, co stanowi wzrost o 1,4 procenta w statystykach w 2021 roku, jak i dekadę temu, kiedy eksport stanowił tylko 45 procent całkowitej sprzedaży. W międzyczasie szampan sprzedawany we Francji odnotował niewielki spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, spadając o 1,7 procent w 2022 r., co daje łącznie 138,4 miliona butelek.

Według oświadczenia Comité Champagne fakty potwierdzają, że szampan „szybko otrząsnął się z szoku wywołanego kryzysem zdrowotnym w 2020 roku”. Podczas ogólnoświatowych przestojów sprzedaż wina musującego drastycznie spadła z powodu ograniczeń w podróżowaniu, które sparaliżowały sprzedaż bezcłową oraz zamknięcie barów i restauracji – donosi Bloomberg.

Szampan to niezbędne wino do świętowania, w naturalny sposób towarzyszył konsumentom na całym świecie, którzy cieszyli się z końca izolacji i na nowo odkryli smak przyjęć, wycieczek i podróży” – powiedział David Chatillon, prezes Union of Champagne Houses.

W oświadczeniu zauważono również, że rok 2022 przyniósł obfite zbiory owoców, które były solidne pod względem ilości i jakości; te winogrona powinny pomóc uzupełnić zapasy szampana, aby zaspokoić obecne zapotrzebowanie na trunek. Wiele domów w tym Moët Hennessy, któremu  w zeszłym roku zabrakło produktów będzie chciało uzupełnić swoje zapasy.

Chociaż jest zbyt wcześnie, by powiedzieć co przyniesie rok 2023, ale jedno jest pewne — branża szampana wchodzi w nowy rok z podniesioną głową.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
15
+1
33
+1
4
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS