Eksport szwajcarskich zegarków rośnie w obliczu gwałtownego wzrostu zamówień z Hongkongu

Szwajcarskie zegarki

Według Bloomberga szwajcarski przemysł zegarkowy odnotował gwałtowny wzrost eksportu w marcu. Skok, który kontynuuje trend zapoczątkowany na początku pandemii, można częściowo przypisać złagodzeniu ograniczeń związanych z pandemią Covid w Hongkongu.

Nowy raport opublikowany we wtorek przez Federację Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego wykazał, że eksport wzrósł w zeszłym miesiącu o 13,8 procent do łącznej wartości 2,4 miliarda franków szwajcarskich (około 2,7 miliarda dolarów). Wielkość eksportu również wzrosła o 300 000 zegarków do łącznej liczby ponad 1,5 miliona sztuk. Ostatnia liczba oznacza skok o 23,9 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Eksport na sześć głównych rynków wymienionych przez grupę handlową – Stany Zjednoczone, Hongkong, Chiny, Singapur, Japonia i Wielka Brytania – wzrósł w marcu, ale nigdzie nie bardziej niż do byłej kolonii brytyjskiej. Według raportu ilość przesyłek do Hongkongu wzrosło o prawie 61,9 procent. Terytorium Chin, które według federacji jest obecnie drugim najcenniejszym regionem dla szwajcarskich zegarków, w zeszłym miesiącu zrezygnowało z obowiązku noszenia masek i obecnie próbuje ożywić swoją gospodarkę po trzech latach ograniczeń Covidowych.

Apetyt na drogie zegarki może być duży w Hongkongu, Chinach (który odnotował 14-procentowy wzrost dostaw) i Singapurze (19 procent), ale pojawiają się oznaki, że na innych głównych rynkach wymienionych w raporcie sytuacja się nieco ochładza. Eksport do najcenniejszego regionu – USA, wzrósł jedynie o 7,8 proc., co stanowi niewiele mniej niż połowa 16-procentowego wzrostu z lutego. Japonia (1,5 procent) i Wielka Brytania (7,5 procent) również osiągnęły gorsze wyniki.

Mimo dobrych wyników szwajcarskich zegarmistrzów w ciągu ostatnich kilku lat, znawcy branży dobrze wiedzą, że bezprecedensowy popyt ostatnich kilku lat nie może trwać wiecznie. Na początku miesiąca prezes Patek Philippe – Thierry Stern, powiedział Bloombergowi, że zaczyna dostrzegać oznaki lekkiego spowolnienia. Mimo to rok 2023 nadal ma wszelkie oznaki bardzo dobrego roku dla osób z branży zegarków.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
15
+1
7
+1
2
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS