Chiński artysta Ai Weiwei odtworzył ogromny obraz Moneta z… Lego

Kiedy chiński artysta Ai Weiwei otworzy w kwietniu swoją nową wystawę, a odwiedzający zobaczą znajomą scenę w londyńskim Design Museum: słynne lilie wodne Claude’a Moneta. Ale zamiast składać się z impresjonistycznych pociągnięć pędzla francuskiego malarza, monumentalne dzieło zostało wykonane z klocków Lego — aż 650 000 sztuk w 22 różnych kolorach. Według muzeum, dzieło zatytułowane „Lilie wodne nr 1” to prawie 50-metrowy kawałek i jest największym dziełem Lego jakie Ai Weiwei kiedykolwiek stworzył.

Jego wersja przedstawia idylliczne stawy z liliami w domu Moneta w Giverny, ale po prawej stronie zawiera „ciemny portal” nawiązujący do dzieciństwa Ai w chińskim regionie Xinjiang. Plama ciemnych klocków Lego przedstawia drzwi do podziemnej ziemianki, w której artysta mieszkał ze swoim ojcem na wygnaniu w latach 60 – jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym muzeum.

W „Liliach wodnych nr 1” chiński artysta „integruję impresjonistyczne malarstwo Moneta, przypominający nurt buddyzmu zen, oraz konkretne doświadczenia mojego ojca i mnie w zdigitalizowanym i pikselowym wydaniu” – powiedział Ai w oświadczeniu. „Klocki jako materiał, z ich solidnością i potencjałem do dekonstrukcji, odzwierciedlają atrybuty języka w naszej szybko rozwijającej się epoce, w której ludzka świadomość nieustannie ewoluuje”.

W swoich instalacjach i pracach Ai wykorzystał szereg materiałów – od ceramiki, drewna i porcelany po film, fotografię i przedmioty znalezione. Pod koniec lat 2000 artysta i aktywista dodał do swojego repertuaru klocki Lego.

Te kolorowe, skrupulatne prace obejmują setki portretów więźniów politycznych i zesłańców, stworzonych przez Ai na wystawę w 2014 roku. W następnym roku artysta trafił na pierwsze strony gazet, gdy Lego odrzuciło prośbę jego studia o zamówienia klocków do nowego projektu, co określił jako „cenzurę” (duńska firma później zmieniła swoją decyzję). Podczas kontrowersji fani Ai i członkowie społeczeństwa wysłali mu własne klocki Lego, a te podarowane klocki zostaną również pokazane na jego nowym pokazie w Londynie w instalacji o nazwie „Untitled (Lego Incident)”.

Wystawa Ai Weiwei: Making Sense obejmie również inne instalacje stworzone na dużą skalę, w tym 200 000 porcelanowych dziobków z imbryków z czasów dynastii Song i tysiące fragmentów własnych rzeźb Ai, które zostały zniszczone, gdy jego pekińska pracownia została zburzona przez władze miasta w 2018 r.

Ai Weiwei: Making Sense można oglądać w Design Museum w Londynie od 7 kwietnia do 30 lipca.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
69
+1
60
+1
3
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS