Kryzys? 500 najbogatszych ludzi świata potężnie wzbogaciło się w pierwszej połowie tego roku

Elon Musk

W sumie 500 najbogatszych ludzi zarobiło oszałamiające 852 miliardy dolarów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku, poinformował Bloomberg w poniedziałek. To sprawiło, że styczeń-czerwiec był najlepszym półroczem od drugiej połowy 2020 r., kiedy to gospodarka odbiła się od spadków na samym początku pandemii

Jak dotąd w tym roku indeks S&P 500 wzrósł o 16 procent, podczas gdy Nasdaq 100 wzrósł o 39 procent, głównie dzięki zainteresowaniu inwestorów sztuczną inteligencją, która przynosi korzyści firmom technologicznym. Ten trend sprawił, że pierwsza połowa 2023 roku dla indeksu Nasdaq 100 była najlepszą pierwszą połową roku w historii.

Jeśli chodzi o Elona Muska to jest on w dalszym ciągu najbogatszym człowiekiem na świecie i wypadł najlepiej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, dodając do swojej fortuny 96,6 miliarda dolarów, a jego obecny majątek netto wynosi 234 miliardy dolarów. Prawie 40 miliardów dolarów za nim jest Mark Zuckerberg, z dodatkowymi 58,9 miliardami dolarów w tym roku. (Szefa Meta jest na 9 miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie). Do najlepszych wyników w pierwszej połowie roku dołączyli Jeff Bezos (który dodał 47,4 mld dolarów), Larry Ellison (40,8 mld dolarów) i Bernard Arnaulta (38,2 miliarda dolarów).

Chociaż ogólna suma zysków miliarderów jest dość wysoka, nie wszyscy w Indeksie miliarderów Bloomberg odczuli wzrost. Nadal należą do grona ultrabogatych ale Gautam Adani stracił 60,2 miliarda dolarów od stycznia do czerwca, w tym największą jednodniową stratę, która wyniosła 20,8 miliarda dolarów. Stało się tak ponieważ Hindenburg Research, który oskarżył Grupę Adani o oszustwa księgowe i manipulacje akcjami (czemu Adani zaprzecza). Największy procentowy spadek odnotował Carl Icahn, którego fortuna spadła aż o 57 procent, tracąc 13,4 miliarda dolarów. Mimo to Adani jest 21 najbogatszą osobą na świecie, podczas gdy Icahn zajmuje 194. miejsce.

Pomimo poważnych strat, Bloomberg zauważył, że każda osoba z indeksu miliarderów zarabiała średnio 14 milionów dolarów dziennie (!) w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
185
+1
108
+1
25
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS