5 powodów, dla których pokochasz styl nowoczesny nowojorski

Wielu kojarzy go z amerykańskich filmów czy katalogów wnętrzarskich pełnych klasycznych inspiracji. W tym właśnie rzecz – klasyka. To jeden z najważniejszych elementów tej stylistyki. Co sprawia, że jest ona tak często stosowana przez architektów wnętrz – zwłaszcza w przypadku ekskluzywnych apartamentów?

Wielu kojarzy go z amerykańskich filmów czy katalogów wnętrzarskich pełnych klasycznych inspiracji. W tym właśnie rzecz – klasyka. To jeden z najważniejszych elementów tej stylistyki. Co sprawia, że jest ona tak często stosowana przez architektów wnętrz – zwłaszcza w przypadku ekskluzywnych apartamentów?

Styl rodem z Nowego Jorku to przede wszystkim duża różnorodność. Łączy w sobie wiele elementów: art deco, etno, vintage, klasykę, lecz również… współczesne, nierzadko zaawansowane technologicznie detale. Taka kombinacja potrafi dać naprawdę zaskakujące efekty.

1. Bez przepychu

To, co najważniejsze, to przede wszystkim umiarkowanie. Choć wnętrza w stylu nowoczesnym nowojorskim są nasycone dodatkami i wzorami, na próżno szukać tu przepychu. Elementy współgrają ze sobą, tworząc stonowaną – i w efekcie elegancką – mozaikę.

2. Barwy, które koją

We wnętrzach nie znajdziemy krzykliwych barw. Wielu architektów wnętrz wyznaje zasadę proporcji tonalnych 70/20/10, według których 70% kolorów to neutralne odcienie – beż, biel, czerń, szarość. 20% to z kolei barwy uzupełniające się, a 10% – kontrastowe, które ożywiają aranżację. Nie jest to jednak reguła obligatoryjna, a jedynie wskazówka, która pomaga uzyskać stonowany i przyjemny dla oka efekt.  

3. Szlachetne materiały wykończeniowe

– Aranżacje w tym stylu sprawdzają się w szczególności przy dużych wnętrzach, w ekskluzywnych apartamentach. Mieliśmy okazję urządzać ze studiem LuxArte lokal pokazowy w naszym apartamentowcu, Bulwarze Drobnera we Wrocławiu. Zastosowaliśmy tam między innymi wapienie Grassi Pietre, mające wyczuwalne w dotyku ślady pradawnych muszli i morskiego życia. Nie zabrakło też naturalnych skór czy nawet… złota – opowiada Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Tym, co charakterystyczne dla nowojorskiego stylu, jest używanie w dużej mierze naturalnych materiałów. Popularne są między innymi meble z widocznym oryginalnym usłojeniem, najlepiej z ciemnego drewna na wysoki połysk. Luksusowe wnętrza wykańczane są materiałami o dużych powierzchniach – jak na przykład wielkoformatowymi płytami ceramicznymi czy spiekami kwarcowymi wytwarzanymi z iłów łupkowych, skał granitowych czy pigmentów ceramicznych. Niewidoczne – lub sprytnie ukryte – łączenia pogłębiają wrażenie dużej przestrzeni, co dodaje elegancji.

4. Klimatyczne oświetlenie

Równie istotne w aranżacji nowoczesnej nowojorskiej jest oświetlenie. Jedną z nadrzędnych zasad jest łączenie elementów nowoczesnych z klasycznymi, dlatego częstym zabiegiem jest stosowanie nowoczesnych, designerskich lamp w towarzystwie wytwornych, eleganckich żyrandoli. Dobrze, jeśli występuje też oświetlenie boczne lub stojące lampy. Dodają niezwykle klimatycznego, ciepłego w odbiorze charakteru.

5. Symetria

Nie bez powodu architekci urządzający wnętrza w tym stylu sięgają po symetrię. Nowojorczycy zaczerpnęli tę inspirację od Europejczyków, u których symetria w dekoracji mieszkań była elementem niemal obowiązkowym. Zachowanie symetrii pozwala przede wszystkim budować poczucie spokoju i równowagi. To dobre rozwiązanie w przypadku salonu czy kąciku relaksu, w którym niezachwiany niczym ład z pewnością pomoże odpocząć po całym dniu.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS