110 lat innowacji Denona

110 lat – to bardzo dużo czasu w świecie domowego audio, cofając się do pierwszych dni urządzeń odtwarzających muzykę i pojawienia się wszystkiego, co wyglądało jak współczesna płyta LP. Jednak przez cały ten czas intencja firmy Denon była zawsze taka sama – oferować klientom nowe i ekscytujące sposoby zbliżenia się do ich domowej rozrywki, od wspaniałych występów muzycznych po dźwięk o jakości kinowej we własnym salonie.

Podoba Ci się nasza praca?
Postaw mi kawę na buycoffee.to
 Nippon Chikuonki Shokai Factory around 1910
Fabryka Nippon Chikuonki Shokai, około 1910 roku 
Frederick Whitney Horn
Frederick Whitney Horn 

Założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Fredericka Whitneya Horna we współpracy z japońskimi partnerami, Nippon Denki Onkyō Kabushikigaisha (co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Japan Electric Sound Company”) powstała w 1910 roku jako część Nippon Chikuonki Shokai (Japan Recorders Corporation). Te dwa słowa – „denki”, po japońsku „elektryczny” i „onkyo”, po japońsku „dźwięk” – stałyby się kluczowe dla przyszłości firmy.

Producing disc recorders

W tym czasie firma macierzysta produkowała jednostronne płyty do nagrywania i gramofony, które do tej pory służyły tylko do nagrywania głosu. W końcu było to zaledwie kilkadziesiąt lat po tym, jak Edison wynalazł swój fonograf, który zapisywał dźwięk na woskowanych cylindrach, a Emile Berliner dopiero niedawno rozpoczął przejście od cylindrów do płyt, które wciąż są przez nas wykorzystywane i kojarzone z terminem „gramofon”. W Ameryce, nieustającym zainteresowaniem kupujących w dalszym ciągu cieszył się odtwarzacz cylindrowy ogłaszający „Jestem fonografem Edisona”!

Nowa firma stała się nie tylko pierwszym producentem konsumenckiego sprzętu audio, który sprzedawał gramofony, ale także pierwszą wytwórnią płytową w Japonii. To pokazuje, dlaczego Denon – nazwa firmy postała w latach trzydziestych XX wieku, przyjmując pierwsze sylaby Denki i Onkyo – zawsze był w czołówce najbardziej innowacyjnych producentów, nie tylko tworząc sprzęt do odtwarzania muzyki i dźwięku filmowego, ale także będąc kluczową częścią procesu nagrywania.NipponophoneNipponophone
 class=

Pierwsze logo Denon, koniec 1930 roku

PRZEWODZĄC REWOLUCJOM

Z historycznego punktu widzenia, Denon był na początku wielu rewolucji w świecie domowej rozrywki, wprowadzając na rynek nagrywarki płyt dla przemysłu telewizyjnego (które uchwyciły wiele historycznych wydarzeń) oraz tokarkę do masteringu płyt, aby ułatwić masową produkcję, rozpoczęcie sprzedaży pierwszych płyt LP w Japonii na początku lat pięćdziesiątych, a wkrótce potem wprowadzenie profesjonalnych magnetofonów dla nadawców radiowych.

Denon zapoczątkował erę płyt LP, był pionierem cyfrowej technologii audio stojącej za płytami CD we wczesnych latach siedemdziesiątych i wprowadził na rynek swoją pierwszą linię amplitunerów AV ponad 30 lat temu. Teraz, wraz z premierą serii 110 Anniversary, firma Denon nie tylko świętuje to przełomowe wydarzenie, ale także zaznacza swoje doświadczenie w zakresie dźwięku cyfrowego i analogowego, zarówno stereofonicznego, jak i wielokanałowego, oferując gamę jubileuszowych produktów obejmującą 13.2 kanałowy wzmacniacz AV AVC-A110, aż po specjalną wersję klasycznej wkładki gramofonowej DL-A110.

REJESTROWANIE HISTORII

Od samego początku Denon postawił sobie za cel drogę rozwoju całego procesu nagrywania i odtwarzania dźwięku. Zaledwie dwa lata później połączył się z Japan-US Recorders Manufacturing, co stanowiło pierwszy krok w serii kooperacji i ruchów biznesowych mających na celu utrzymanie firmy w sercu całego łańcucha rozrywkowego, od połączenia sił z amerykańską firmą American Columbia po bliską współpracę z krajowym nadawcą japońskim NHK.

 Disc Recording Machine DP-17K

Maszyna do nagrywania płyt DP-17K

To właśnie z myślą o nadawcach Denon wprowadził na rynek swoją pierwszą profesjonalną maszynę do nagrywania płyt, dwupłytowe przenośne urządzenie o nazwie DR-148. Wykorzystując octanowe dyski do nagrywania i umożliwiając natychmiastowe odtwarzanie nagrań, rejestrator został dostarczony do NHK w 1939 roku, gotowy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 1940 roku. Od tej pory firma dysponowała dedykowaną fabryką do produkcji maszyn nagrywających oraz rozwijania nowych koncepcji, takich jak P-16-A – szafirową wkładkę do odtwarzania dysków octanowych oraz niskowibracyjny silnik synchroniczny do napędu gramofonu, który później stanowił serce produktów hi-fi firmy Denon.

W 1944 roku firma oficjalnie przekształciła się w Japan Denki Onkyo Co., Ltd., a jej technologia nagrywania zaznaczyła swoje miejsce w historii, kiedy maszyna Denon DP-17K została użyta do nagrania przemówienia cesarza Hirohito kończącego II wojnę światową.

W ERZE TAŚM MAGNETOFONOWYCH I LP

W 1946 roku Denon stał się spółką zależną wytwórni Nippon Columbia, a do 1948 roku NHK zaadaptował rejestrator / odtwarzacz płyt R-23-A jako standard i zainstalował go w studiach firmy w całej Japonii.

Jednak technologia zaczęła się zmieniać, wraz z pojawieniem się techniki nagrywania na taśmie i płytach z mikrorowkami (LP). Denon podążał z duchem czasu, tworząc swój pierwszy przenośny magnetofon taśmowy – znacznie bardziej przydatny podczas reportaży i wywiadów niż nagrywarki dyskowe, które w najlepszym przypadku były „przenośne”. R-28-F został ciepło przyjęty przez NHK, a pod koniec lat pięćdziesiątych fabryka w Mitaka, pierwotnie zaprojektowana do koncentrowania się na magnetofonach dyskowych, została prawie całkowicie przestawiona na produkcję magnetofonów taśmowych, w związku z rozwojem płyt stereo i gramofonów w 1958 roku. Produkcja magnetofonów dyskowych zakończyła się całkowicie w 1963 roku.

 DL-103SH-31 SH-31DN-302F DN-302FDP-5000 DP-5000

Jednak Denon nie stał w miejscu: w następnym roku zaprezentował swoją wkładkę gramofonową DL-103, początkowo produkowaną dla NHK jako urządzenie do profesjonalnego użytku do odtwarzania nowych płyt stereo. Wkładka ta stała się jednym z najbardziej kultowych produktów hi-fi wszechczasów, popularnym zarówno wśród konsumentów, jak i komercyjnych użytkowników telewizyjnych. Nadal jest produkowana we własnej fabryce firmy Denon w Shirakawa w Japonii, ponad 55 lat po tym, jak pojawiła się po raz pierwszy, a technologia i kunszt wykonania stanowiły podstawę do stworzenia specjalnej jubileuszowej wkładki 110 Anniversary, DL-A110. Wciąż z myślą o profesjonalnych użytkownikach, Denon zaprezentował swoje pierwsze słuchawki, SH-31, w 1966 roku, a następnie w 1970 roku wypuścił gramofon z napędem bezpośrednim dla studiów nadawczych, DN-302F. Ten rok okazał się kolejnym ważnym krokiem milowym dla firmy, po raz pierwszy nazwa Denon zaczęła pojawiać się na produktach skierowanych do konsumenta końcowego – a jednym z pierwszych był kolejny produkt, którego wpływ jest nadal widoczny w ofercie firmy: jednostka napędowa z napędem bezpośrednim DP-5000 do gramofonów, do których kupujący mogą dodać własny cokół, ramię i wkładkę. Dwa lata później pojawił się bestsellerowy model DP-3000, a w 1976 roku odtwarzacz DP-7000 z napędem bezpośrednim oraz z blokadą kwarcową. Te ciężkie gramofony Denon z napędem bezpośrednim są obecnie bardzo poszukiwane – sprawdź, czy możesz je znaleźć!

POCZĄTEK ERY CYFROWEJ

DN-023RDN-023RDN-3000FDN-3000FDCD-2000DCD-2000

W 1972 roku ukazał się pierwszy wzmacniacz zintegrowany firmy Denon, PMA-500, ale za kulisami w profesjonalnym świecie audio wydarzyło się coś jeszcze ważniejszego: wraz z zapowiedzią pierwszego na świecie praktycznego rejestratora cyfrowego PCM opracowanego przez Denon, rozpoczęła się era cyfrowego audio. Ośmiościeżkowa maszyna wielkości kilku szafek na dokumenty została z entuzjazmem przyjęta przez nadawcę i partnera technologicznego NHK – i to właśnie dla branży nadawczej Denon opracował pierwszy na świecie odtwarzacz CD do użytku profesjonalnego, DN- 3000F. Wprowadzony na rynek w 1981 roku, przed konsumenckim debiutem CD w następnym roku, urządzenie Denon zostało zaprojektowane do użytku studyjnego, wraz z zaawansowanymi funkcjami wyszukiwania i natychmiastowego startu – co jest niezwykle ważne w przypadku transmisji radiowych. Pierwszy konsumencki odtwarzacz CD firmy Denon, DCD-2000, został zastąpiony rok później przez DCD-1800, wykorzystujący technologię Super Linear Converter oraz wyprodukowany przez Shirakawa Audio Works, na północ od Tokio – gdzie wciąż produkuje się wiele urządzeń marki Denon, w tym komponenty serii 110 Anniversary, stanowiące sedno wiedzy i kunsztu inżynierii dźwięku firmy.

Shirakawa Audio Works, Shirakawa, Japan. 2020.

Shirakawa Audio Works, Shirakawa, Japan. 2020

WYNALEZIENIE KINA DOMOWEGO

AVC-500 AVC-500AVC-2000AVC-2000

Do 1985 roku wszystkie działania firmy Denon koncentrowały się na nagrywaniu i odtwarzaniu muzyki w stereo, ale zmieniło się to wraz z zapowiedzią powstania pierwszego wzmacniacza AV, AVC-500. W tamtych czasach wciąż byliśmy w erze kaset wideo VHS, ale oprócz możliwości przełączania audio i wideo dla maksymalnie trzech magnetowidów, AVC-500 miał również to, co współcześnie jest określane „funkcją dźwięku przestrzennego z lepszą atmosferą stereo” oraz oferował wzmocnienie – 2×25 W! – do obsługi standardowych przednich głośników stereo lub tylnych głośników tworzących atmosferę.

Tak, wydaje się to bardzo proste w porównaniu z dzisiejszymi amplitunerami i wzmacniaczami AV, z ich wielokanałowymi wzmacniaczami o dużej mocy, przetwarzaniem dźwięku z wielu formatów surround, obsługą obrazu z rozdzielczością do 8K, a nawet funkcjonalnością streamingu sieciowego, ale AVC-500 sprzedawany w tamtym czasie po 59 800 jenów (375 $/200 £) był początkiem czegoś bardzo dużego – prawdziwej rewolucji w domowej rozrywce. Zaledwie trzy lata później zaprezentowano AVC-2000 z dźwiękiem Dolby Pro-Logic Surround, a zaledwie trzy lata później powstał pierwszy wysokiej klasy sprzęt surround firmy Denon – procesor VP-5000 i wielokanałowy wzmacniacz mocy POA-5000.

W międzyczasie nadal przywiązywano znaczną uwagę na dźwiękowe korzenie firmy: w 1987 roku pojawił się pierwszy mechanizm CD do szybkiego ładowania i ochrony płyt w studiach, podczas gdy w 1990 roku firma wypuściła swój odtwarzacz DTR-2000G Digital Audio Tape (DAT) do nagrywania profesjonalnego. W latach 90’ pojawiły się produkty będące następcami klasycznych projektów Denon tworzonych przez dziesięciolecia, w szczególności seria minikomponentów Presta z 1991 roku, która od początku stanowiła podstawę konstrukcyjną dla kolejnych modeli aż do najnowszych systemów D-M.

WIZJA PRZYSZŁOŚCI

DP-S1 & DA-S1 DP-S1 & DA-S1POA-S1 POA-S1

I tak jak te wczesne produkty kina domowego i mini systemy wyznaczyły styl dla przyszłości firmy Denon, tak pojawienie się flagowej serii S1 w 1993 roku wprowadziło większość technologii audio, którą można obecnie znaleźć w asortymencie firmy. Modele S1 stanowiły połączenie masywnego mechanizmu transportowego CD i oddzielnego przetwornika cyfrowo analogowego DP-S1 i DA-S1 oraz były debiutem technologii Denon Alpha Processing, zaprojektowanej w celu dostarczania analogowego dźwięku z cyfrowego sygnału audio, podczas gdy wzmocnienie było obsługiwane przez dwuczęściowy przedwzmacniacz PRA-S1 i dwa monoblokowe wzmacniacze mocy POA-S1.

Obwód Ultra-High Current-MOS został zaprojektowany, aby zapewnić pełną dynamikę i ekscytację muzyczną oraz poprawić kontrolę nad głośnikami, podczas gdy technologia Direct Mechanical Ground Construction rozwiązała problem wibracji, gwarantując czystszy dźwięk. W międzyczasie koncepcję serii S1 jako kompletnego rozwiązania dostrzegano w pojawieniu się nowych komponentów, mających na celu wynieść odtwarzanie winyli na niespotykany dotąd poziom, w postaci wkładki DL-S1 i współpracującego z nią transformatora gramofonowego AU-S1.

IMMERSYJNE DOZNANIA

Bazując na tych platformach, inżynierowie firmy Denon dopracowywali i doskonalili systemy rozrywki domowej: w 1997 roku Denon po raz pierwszy na świecie zademonstrował pięciokanałową konfigurację surround, a kilka lat później wprowadził na rynek pierwszy wzmacniacz THX Surround EX, model AVC-A10SE, a następnie pierwszy na świecie produkt konsumencki z DTS-ES Discrete 6.1, AVC-A1SE w 2000 roku.AVC-A1SE
AVC-A1SE

Następnie, w 2008 roku pojawił się wysokiej klasy procesor AVP-A1HD AV i współpracujący z nim wzmacniacz mocy POA-A1HD – tym razem oferujący mniej niż dziesięć kanałów wzmocnienia. Ponieważ dyski Blu-ray oferowały jeszcze lepszą jakość dźwięku i obrazu.

AVP-A1HD // POA-A1HD // DVD-A1UD

AVP-A1HD // POA-A1HD // DVD-A1UD

w 2009 roku pojawił się DVD-A1UD – pierwszy na świecie „uniwersalny” odtwarzacz płyt, obsługujący nośniki BD, SACD, DVD i CD. Cokolwiek pojawiło się na płycie, Denon mógł to odtworzyć!100 Years Anniversary Models: PMA-A100 // DCD-A100 // DP-A100 // AVR-A100 // DBP-A100 Świętujemy 110 lat doskonałości audio: PMA-A100 // DCD-A100 // DP-A100 // AVR-A100 // DBP-A100

Denon nieustannie wprowadza innowacje, przenosząc rozrywkę domową do świata nieskompresowanego, trójwymiarowego dźwięku: opierając się na ponad stuletnim doświadczeniu w wysokiej jakości nagrywaniu i odtwarzaniu, najnowsze produkty Denon oferują obsługę streamingu dźwięku w wysokiej rozdzielczości, a także formaty dźwięku 3D, w tym Dolby Atmos, DTS:X i Auro 3D – wszystkie zaprojektowane tak, aby zanurzyć słuchaczy w ich ulubionej muzyce i filmach. Dzisiejsze urządzenia oferują przetwarzanie do 13.2 kanałów dźwięku i obsługują rozdzielczość 8K, gotowe na następną generację dźwięku i obrazu w kinie domowym.

DOM PEŁEN DŹWIĘKU

Denon Home 150 // Denon Home 350 // Denon Home 250
Denon Home 150 // Denon Home 350 // Denon Home 250
Denon Home HEOS Built-In

W Denon wierzymy, że produkty rozrywkowe powinny łączyć całą rodzinę, ale nie uważamy, że cała przyjemność powinna być ograniczona tylko do jednego pomieszczenia: platforma HEOS może rozprowadzać dźwięk w całym domu, dzięki dostępowi do muzyki i serwisów streamingowych za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, głośników i komponentów kompatybilnych z HEOS, a wszystko to pod kontrolą za pomocą darmowej aplikacji HEOS. HEOS może obsługiwać bezprzewodowe systemy surround lub dzielić się muzyką z wszystkimi domownikami, korzystając z dedykowanych głośników bezprzewodowych, a także kompatybilnych amplitunerów AV, sprzętu hi-fi, soundbarów i mini systemów – możesz nawet dodać swój istniejący zestaw hi-fi do systemu HEOS i sterować całością za pomocą poleceń głosowych. To naprawdę wspaniała technologia opracowana przez Denon dla całej rodziny – w naszej 110 letniej tradycji łączenia prostej, logicznej obsługi z najnowocześniejszą wydajnością.

110 LAT I JESZCZE WIĘCEJ

Denon 110 year Anniversary

110 Years Anniversary Models: AVC-A110 // DL-A110 // PMA-A110 // DCD-A110 Świętujemy 110 lat doskonałości audio: AVC-A110 // DL-A110 // PMA-A110 // DCD-A110

Jak historia dowiodła dekadę po dekadzie, misją firmy Denon zawsze było tworzenie produktów, które łączą najwyższe standardy jakości dźwięku i niezawodności, aby przekazać pasję i emocje związane z muzyką i filmami, wizją muzyków i twórców. Pracownicy firmy Denon nieustannie dążą do innowacji, które zmieniają wszystko, i są gotowi stawić czoła nowym wyzwaniom. Kierując się duchem innowacji Denon przeniesie Cię w przyszłość.

Dowiedz się więcej www.denon.com/pl-pl/110years

Jak oceniasz ten wpis?
+1
0
+1
0
+1
0
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS