Macallan z roku 1926 ustanowił rekord najdroższej butelki whisky na świecie, sprzedając ją na aukcji w Londynie za 2,7 miliona dolarów, czyli ponad 10,5 miliona złotych!
Whisky single malt, która poszła pod młotek za rekordową kwotę na aukcji Sotheby’s i jest uważana za jedną z najbardziej poszukiwanych butelek szkockiej whisky na świecie.
Oczekiwano, że aukcja rzadkiej butelki przyniesie kwotę 1,49 miliona dolarów, ale przekroczyła szacunki i osiągnęła kwotę 2,7 miliona dolarów, czyli ponad dwukrotnie większą od szacowanej ceny.
Sprzedaż ta ustanowiła „nowy rekord każdej butelki mocnych alkoholi lub wina sprzedanych na aukcji” – powiedział agencji prasowej AFP Sotheby’s.
1926 to najstarszy rocznik Macallan, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Warto też dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy butelka Macallan’a osiągnęła na aukcji rekordową kwotę.
W 2019 roku jedna z butelek Macallan 1926 poszła pod młotek za aż 1,86 miliona dolarów, ustanawiając poprzedni rekord najdroższej butelki, jaką kiedykolwiek sprzedano.
Szef Sotheby’s, Jonny Fowle, powiedział AFP, że pozwolono mu spróbować cennego trunku przed sprzedażą.
Fowle powiedział: „Posmakowałem maleńkiej kropelki – maleńkiej kropli – tego. Smak jest bardzo bogaty, ma dużo suszonych owoców, jak można się spodziewać, dużo przypraw, dużo drewna”.
Dodał, że whisky spędziło 60 lat w ciemnym europejskim dębie, co znalazło odzwierciedlenie w kolorze. „To nie jest whisky, którą można lekceważyć. To bogaty, bogaty smak, jest niesamowity” – powiedział Fowle.
Mówi się, że whisky dojrzewała przez około sześć dekad w beczkach po sherry z ciemnego dębu, zanim stała się jedną z zaledwie 40 zabutelkowanych w 1986 roku. Jednak nie wszystkie były na sprzedaż, ponieważ niektóre były oferowane najlepszym klientom The Macallan.
Destylarnia Macallan ma swoją siedzibę w Moray w północnej Szkocji.
„Macallan 1926 to jedyna whisky, którą każdy aukcjoner chce sprzedawać i każdy kolekcjoner chce posiadać” – powiedział Fowle przed aukcją w zeszłym miesiącu.
Według Sotheby’s etykiety 40 butelek z beczki z 1926 roku są różne. Dwie butelki nie miały etykiet, około 14 zostało ozdobionych kultowymi etykietami Fine i Rare, a kilkanaście zostało opatrzonych etykietami popowego artysty Sir Petera Blake’a.
Do tej pory rekord został pobity trzykrotnie w latach 2018–2019 przez trzy różne odmiany – Sir Petera Blake’a, Michaela Dillona oraz Fine and Rare.
Tym razem jest to jedna z 12 butelek Macallan 1926, których etykiety w 1993 roku zaprojektował włoski malarz Valerio Adami.
Uważa się również, że ze wszystkich tych butelek tylko jedna została otwarta i skonsumowana, jedna została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 r., a inna nie została znaleziona.