Ukraina prezentuje banknot upamiętniający rok od inwazji Rosji

Bank centralny Ukrainy zaprezentował w czwartek pamiątkowy banknot upamiętniający rok od rozpoczęcia bandyckiej inwazji rosjan na pełną skalę. Banknot z jednej strony przedstawiającą trzech żołnierzy podnoszących flagę narodową, z drugiej strony banknotu o nominale 20 hrywien (0,54 dolara) widnieje wizerunek dwóch rąk związanych taśmą, co jest wyraźnym nawiązaniem do zbrodni wojennych, o popełnienie których Kijów oskarżył siły rosyjskie na Ukrainie. 

Aby uczcić rocznicę wojny, zdecydowaliśmy się wprowadzić pamiątkowy banknot, który na małej kartce będzie przedstawiał rok pełen emocji, łez, bólu i ikonicznych rzeczy” – powiedział Andrij Pyshnyi, prezes Narodowego Banku Ukrainy. Podczas prezentacji w banku centralnym w Kijowie. Bank centralny ciężko pracował od inwazji 24 lutego ubiegłego roku, aby utrzymać gospodarkę na powierzchni i utrzymać jej stabilność. Zeszłego lata ustalił kurs hrywny na poziomie 36,57 za dolara i regularnie interweniował na rynku walutowym, aby wspierać narodową walutę.

Dzięki miliardom dolarów pomocy zagranicznej od zachodnich partnerów, ukraińskie rezerwy walutowe wzrosły do ​​prawie 30 miliardów dolarów, czyli nieco więcej niż na początku wojny. Ukraina nałożyła też sankcje na rosyjskie instytucje finansowe. Pyshnyi powiedział, że nowy banknot, który zawiera innowacyjne zabezpieczenia, będzie miał nakład 300 000 egzemplarzy. Urzędnicy banku centralnego powiedzieli, że zaprojektowanie i wyprodukowanie banknotu zajęło około ośmiu miesięcy, a bank planuje serię pamiątkowych notatek, aby zapewnić wizualny zapis wojny.

Powiedzieli, że już planują nowe banknoty upamiętniające zwycięstwo i odbudowę Ukrainy. „W ciągu tego roku Ukraińcy zdali sobie sprawę ze swojej siły, swojego znaczenia, swojej zdolności nie tylko do wytrzymania, ale także do zwycięstwa, do zwycięstwa bez przebaczenia ani jednej zbrodni wojskowej, ani jednego zrujnowanego domu” – powiedział Pyshnyi. „To zwycięstwo będzie miało bardzo wysoką cenę, ale nastąpi i będzie nasze”.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
5
+1
3
+1
1
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS