Na początku roku ceny akcji luksusowego giganta wzrosły o 0,4 procent do rekordowego poziomu 860 USD (795,7 EUR). W rezultacie francuski konglomerat po raz pierwszy w historii osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 434 miliardów dolarów (400 miliardów euro). We wtorek LVMH ustanowił nowy punkt odniesienia z wyceną rynkową w wysokości 500 miliardów dolarów, co czyni go pierwszą europejską firmą, która dokonała tego wyczynu – i pięciokrotny wzrost od 2016 roku.
Rosnąca sprzedaż towarów luksusowych w Chinach i umacniające się euro przyczyniły się do nowego finansowego etapu firmy, donosi Bloomberg. Akcje LVMH wzrosły w poniedziałek o 0,3 procent do 903,70 EUR (992,69 USD), ale analitycy przewidują, że cena może jeszcze bardziej wzrosnąć. Pomimo doniesień o spowolnieniu wzrostu LVMH w USA – szczególnie w związku z popytem na koniak i galanterię skórzaną – analitycy widzą miejsce na przyszłe zyski, a akcje firmy mogą wzrosnąć do 1000 EUR (1098 USD) w przyszłym roku.
„LVMH jest zbyt tani, biorąc pod uwagę atrakcyjność sektora dóbr luksusowych, jego bogate portfolio marek i najlepszą w swojej klasie realizację” – uważa Ashley Wallace z Bank of America w raporcie. Portfolio LVMH to 75 marek, m.in.: Dior, Fendi, Loewe, Bulgari i Celine. Jeden ze strategów Goldman Sachs jest optymistycznie nastawiony do LVMH ze względu na „solidne marże dzięki ich sile cenowej” – mówi Lilia Peytavin. Zasadniczo, w porównaniu z innymi branżami, wciąż istnieje duża rentowność, którą można wycisnąć z sektora dóbr luksusowych. „To odróżnia luksus od technologii, której marże kurczą się już od kilku kwartałów”.
Rosnąca w tym roku wartość LVMH wpompowała również znacznie więcej kasy w osobisty portfel CEO Bernarda Arnaulta. Na początku tego miesiąca francuski potentat po raz drugi stał się najbogatszym człowiekiem na świecie z łączną wartością netto 201 miliardów dolarów (obecnie 213 miliardów dolarów). Zawrotna kwota odzwierciedla wzrost finansów Arnaulta o 39 miliardów dolarów tylko w tym roku i uczyniła go jedną z trzech osób – obok Elona Muska i Jeffa Bezosa – które przekroczyły granicę 200 miliardów dolarów. W tamtym czasie cena akcji LVMH osiągnęła rekordowy poziom 186,15 USD w dniu 4 kwietnia. Miesiąc wcześniej firma ogłosiła, że odkupi własne akcje za 1,6 miliarda USD.
Co ciekawe Arnault szuka także sukcesora do swojego luksusowego imperium. Według The Wall Street Journal, Arnault „przesłuchiwał” pięcioro swoich dzieci, aby kierowały LVMH od najmłodszych lat.
Syn miliardera Frederic Arnault jest dyrektorem generalnym Tag Heuer, Alexandre Arnault jest dyrektorem wykonawczym w Tiffany & Co., Jean Arnault nadzoruje marketing i rozwój produktów w dziale zegarków Louis Vuitton, a jego córka Delphine Arnault kieruje teraz marką Christian Dior. Jeśli któreś z nich ostatecznie przejmie stery to odziedziczą firmę, którą ich ojciec przekształcił w jedną z największych marek luksusowych na świecie.