110 lat – to bardzo dużo czasu w świecie domowego audio, cofając się do pierwszych dni urządzeń odtwarzających muzykę i pojawienia się wszystkiego, co wyglądało jak współczesna płyta LP. Jednak przez cały ten czas intencja firmy Denon była zawsze taka sama – oferować klientom nowe i ekscytujące sposoby zbliżenia się do ich domowej rozrywki, od wspaniałych występów muzycznych po dźwięk o jakości kinowej we własnym salonie.
Fabryka Nippon Chikuonki Shokai, około 1910 roku | Frederick Whitney Horn |
Założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Fredericka Whitneya Horna we współpracy z japońskimi partnerami, Nippon Denki Onkyō Kabushikigaisha (co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Japan Electric Sound Company”) powstała w 1910 roku jako część Nippon Chikuonki Shokai (Japan Recorders Corporation). Te dwa słowa – „denki”, po japońsku „elektryczny” i „onkyo”, po japońsku „dźwięk” – stałyby się kluczowe dla przyszłości firmy.
W tym czasie firma macierzysta produkowała jednostronne płyty do nagrywania i gramofony, które do tej pory służyły tylko do nagrywania głosu. W końcu było to zaledwie kilkadziesiąt lat po tym, jak Edison wynalazł swój fonograf, który zapisywał dźwięk na woskowanych cylindrach, a Emile Berliner dopiero niedawno rozpoczął przejście od cylindrów do płyt, które wciąż są przez nas wykorzystywane i kojarzone z terminem „gramofon”. W Ameryce, nieustającym zainteresowaniem kupujących w dalszym ciągu cieszył się odtwarzacz cylindrowy ogłaszający „Jestem fonografem Edisona”!
Nowa firma stała się nie tylko pierwszym producentem konsumenckiego sprzętu audio, który sprzedawał gramofony, ale także pierwszą wytwórnią płytową w Japonii. To pokazuje, dlaczego Denon – nazwa firmy postała w latach trzydziestych XX wieku, przyjmując pierwsze sylaby Denki i Onkyo – zawsze był w czołówce najbardziej innowacyjnych producentów, nie tylko tworząc sprzęt do odtwarzania muzyki i dźwięku filmowego, ale także będąc kluczową częścią procesu nagrywania. | Nipponophone |
Pierwsze logo Denon, koniec 1930 roku
Spis treści
PRZEWODZĄC REWOLUCJOM
Z historycznego punktu widzenia, Denon był na początku wielu rewolucji w świecie domowej rozrywki, wprowadzając na rynek nagrywarki płyt dla przemysłu telewizyjnego (które uchwyciły wiele historycznych wydarzeń) oraz tokarkę do masteringu płyt, aby ułatwić masową produkcję, rozpoczęcie sprzedaży pierwszych płyt LP w Japonii na początku lat pięćdziesiątych, a wkrótce potem wprowadzenie profesjonalnych magnetofonów dla nadawców radiowych.
Denon zapoczątkował erę płyt LP, był pionierem cyfrowej technologii audio stojącej za płytami CD we wczesnych latach siedemdziesiątych i wprowadził na rynek swoją pierwszą linię amplitunerów AV ponad 30 lat temu. Teraz, wraz z premierą serii 110 Anniversary, firma Denon nie tylko świętuje to przełomowe wydarzenie, ale także zaznacza swoje doświadczenie w zakresie dźwięku cyfrowego i analogowego, zarówno stereofonicznego, jak i wielokanałowego, oferując gamę jubileuszowych produktów obejmującą 13.2 kanałowy wzmacniacz AV AVC-A110, aż po specjalną wersję klasycznej wkładki gramofonowej DL-A110.
REJESTROWANIE HISTORII
Od samego początku Denon postawił sobie za cel drogę rozwoju całego procesu nagrywania i odtwarzania dźwięku. Zaledwie dwa lata później połączył się z Japan-US Recorders Manufacturing, co stanowiło pierwszy krok w serii kooperacji i ruchów biznesowych mających na celu utrzymanie firmy w sercu całego łańcucha rozrywkowego, od połączenia sił z amerykańską firmą American Columbia po bliską współpracę z krajowym nadawcą japońskim NHK.
Maszyna do nagrywania płyt DP-17K
To właśnie z myślą o nadawcach Denon wprowadził na rynek swoją pierwszą profesjonalną maszynę do nagrywania płyt, dwupłytowe przenośne urządzenie o nazwie DR-148. Wykorzystując octanowe dyski do nagrywania i umożliwiając natychmiastowe odtwarzanie nagrań, rejestrator został dostarczony do NHK w 1939 roku, gotowy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 1940 roku. Od tej pory firma dysponowała dedykowaną fabryką do produkcji maszyn nagrywających oraz rozwijania nowych koncepcji, takich jak P-16-A – szafirową wkładkę do odtwarzania dysków octanowych oraz niskowibracyjny silnik synchroniczny do napędu gramofonu, który później stanowił serce produktów hi-fi firmy Denon.
W 1944 roku firma oficjalnie przekształciła się w Japan Denki Onkyo Co., Ltd., a jej technologia nagrywania zaznaczyła swoje miejsce w historii, kiedy maszyna Denon DP-17K została użyta do nagrania przemówienia cesarza Hirohito kończącego II wojnę światową.
W ERZE TAŚM MAGNETOFONOWYCH I LP
W 1946 roku Denon stał się spółką zależną wytwórni Nippon Columbia, a do 1948 roku NHK zaadaptował rejestrator / odtwarzacz płyt R-23-A jako standard i zainstalował go w studiach firmy w całej Japonii.
Jednak technologia zaczęła się zmieniać, wraz z pojawieniem się techniki nagrywania na taśmie i płytach z mikrorowkami (LP). Denon podążał z duchem czasu, tworząc swój pierwszy przenośny magnetofon taśmowy – znacznie bardziej przydatny podczas reportaży i wywiadów niż nagrywarki dyskowe, które w najlepszym przypadku były „przenośne”. R-28-F został ciepło przyjęty przez NHK, a pod koniec lat pięćdziesiątych fabryka w Mitaka, pierwotnie zaprojektowana do koncentrowania się na magnetofonach dyskowych, została prawie całkowicie przestawiona na produkcję magnetofonów taśmowych, w związku z rozwojem płyt stereo i gramofonów w 1958 roku. Produkcja magnetofonów dyskowych zakończyła się całkowicie w 1963 roku.
DL-103 | SH-31 | DN-302F | DP-5000 |
Jednak Denon nie stał w miejscu: w następnym roku zaprezentował swoją wkładkę gramofonową DL-103, początkowo produkowaną dla NHK jako urządzenie do profesjonalnego użytku do odtwarzania nowych płyt stereo. Wkładka ta stała się jednym z najbardziej kultowych produktów hi-fi wszechczasów, popularnym zarówno wśród konsumentów, jak i komercyjnych użytkowników telewizyjnych. Nadal jest produkowana we własnej fabryce firmy Denon w Shirakawa w Japonii, ponad 55 lat po tym, jak pojawiła się po raz pierwszy, a technologia i kunszt wykonania stanowiły podstawę do stworzenia specjalnej jubileuszowej wkładki 110 Anniversary, DL-A110. Wciąż z myślą o profesjonalnych użytkownikach, Denon zaprezentował swoje pierwsze słuchawki, SH-31, w 1966 roku, a następnie w 1970 roku wypuścił gramofon z napędem bezpośrednim dla studiów nadawczych, DN-302F. Ten rok okazał się kolejnym ważnym krokiem milowym dla firmy, po raz pierwszy nazwa Denon zaczęła pojawiać się na produktach skierowanych do konsumenta końcowego – a jednym z pierwszych był kolejny produkt, którego wpływ jest nadal widoczny w ofercie firmy: jednostka napędowa z napędem bezpośrednim DP-5000 do gramofonów, do których kupujący mogą dodać własny cokół, ramię i wkładkę. Dwa lata później pojawił się bestsellerowy model DP-3000, a w 1976 roku odtwarzacz DP-7000 z napędem bezpośrednim oraz z blokadą kwarcową. Te ciężkie gramofony Denon z napędem bezpośrednim są obecnie bardzo poszukiwane – sprawdź, czy możesz je znaleźć!
POCZĄTEK ERY CYFROWEJ
DN-023R | DN-3000F | DCD-2000 |
W 1972 roku ukazał się pierwszy wzmacniacz zintegrowany firmy Denon, PMA-500, ale za kulisami w profesjonalnym świecie audio wydarzyło się coś jeszcze ważniejszego: wraz z zapowiedzią pierwszego na świecie praktycznego rejestratora cyfrowego PCM opracowanego przez Denon, rozpoczęła się era cyfrowego audio. Ośmiościeżkowa maszyna wielkości kilku szafek na dokumenty została z entuzjazmem przyjęta przez nadawcę i partnera technologicznego NHK – i to właśnie dla branży nadawczej Denon opracował pierwszy na świecie odtwarzacz CD do użytku profesjonalnego, DN- 3000F. Wprowadzony na rynek w 1981 roku, przed konsumenckim debiutem CD w następnym roku, urządzenie Denon zostało zaprojektowane do użytku studyjnego, wraz z zaawansowanymi funkcjami wyszukiwania i natychmiastowego startu – co jest niezwykle ważne w przypadku transmisji radiowych. Pierwszy konsumencki odtwarzacz CD firmy Denon, DCD-2000, został zastąpiony rok później przez DCD-1800, wykorzystujący technologię Super Linear Converter oraz wyprodukowany przez Shirakawa Audio Works, na północ od Tokio – gdzie wciąż produkuje się wiele urządzeń marki Denon, w tym komponenty serii 110 Anniversary, stanowiące sedno wiedzy i kunsztu inżynierii dźwięku firmy.
Shirakawa Audio Works, Shirakawa, Japan. 2020
WYNALEZIENIE KINA DOMOWEGO
AVC-500 | AVC-2000 |
Do 1985 roku wszystkie działania firmy Denon koncentrowały się na nagrywaniu i odtwarzaniu muzyki w stereo, ale zmieniło się to wraz z zapowiedzią powstania pierwszego wzmacniacza AV, AVC-500. W tamtych czasach wciąż byliśmy w erze kaset wideo VHS, ale oprócz możliwości przełączania audio i wideo dla maksymalnie trzech magnetowidów, AVC-500 miał również to, co współcześnie jest określane „funkcją dźwięku przestrzennego z lepszą atmosferą stereo” oraz oferował wzmocnienie – 2×25 W! – do obsługi standardowych przednich głośników stereo lub tylnych głośników tworzących atmosferę.
Tak, wydaje się to bardzo proste w porównaniu z dzisiejszymi amplitunerami i wzmacniaczami AV, z ich wielokanałowymi wzmacniaczami o dużej mocy, przetwarzaniem dźwięku z wielu formatów surround, obsługą obrazu z rozdzielczością do 8K, a nawet funkcjonalnością streamingu sieciowego, ale AVC-500 sprzedawany w tamtym czasie po 59 800 jenów (375 $/200 £) był początkiem czegoś bardzo dużego – prawdziwej rewolucji w domowej rozrywce. Zaledwie trzy lata później zaprezentowano AVC-2000 z dźwiękiem Dolby Pro-Logic Surround, a zaledwie trzy lata później powstał pierwszy wysokiej klasy sprzęt surround firmy Denon – procesor VP-5000 i wielokanałowy wzmacniacz mocy POA-5000.
W międzyczasie nadal przywiązywano znaczną uwagę na dźwiękowe korzenie firmy: w 1987 roku pojawił się pierwszy mechanizm CD do szybkiego ładowania i ochrony płyt w studiach, podczas gdy w 1990 roku firma wypuściła swój odtwarzacz DTR-2000G Digital Audio Tape (DAT) do nagrywania profesjonalnego. W latach 90’ pojawiły się produkty będące następcami klasycznych projektów Denon tworzonych przez dziesięciolecia, w szczególności seria minikomponentów Presta z 1991 roku, która od początku stanowiła podstawę konstrukcyjną dla kolejnych modeli aż do najnowszych systemów D-M.
WIZJA PRZYSZŁOŚCI
DP-S1 & DA-S1 | POA-S1 |
I tak jak te wczesne produkty kina domowego i mini systemy wyznaczyły styl dla przyszłości firmy Denon, tak pojawienie się flagowej serii S1 w 1993 roku wprowadziło większość technologii audio, którą można obecnie znaleźć w asortymencie firmy. Modele S1 stanowiły połączenie masywnego mechanizmu transportowego CD i oddzielnego przetwornika cyfrowo analogowego DP-S1 i DA-S1 oraz były debiutem technologii Denon Alpha Processing, zaprojektowanej w celu dostarczania analogowego dźwięku z cyfrowego sygnału audio, podczas gdy wzmocnienie było obsługiwane przez dwuczęściowy przedwzmacniacz PRA-S1 i dwa monoblokowe wzmacniacze mocy POA-S1.
Obwód Ultra-High Current-MOS został zaprojektowany, aby zapewnić pełną dynamikę i ekscytację muzyczną oraz poprawić kontrolę nad głośnikami, podczas gdy technologia Direct Mechanical Ground Construction rozwiązała problem wibracji, gwarantując czystszy dźwięk. W międzyczasie koncepcję serii S1 jako kompletnego rozwiązania dostrzegano w pojawieniu się nowych komponentów, mających na celu wynieść odtwarzanie winyli na niespotykany dotąd poziom, w postaci wkładki DL-S1 i współpracującego z nią transformatora gramofonowego AU-S1.
IMMERSYJNE DOZNANIA
Bazując na tych platformach, inżynierowie firmy Denon dopracowywali i doskonalili systemy rozrywki domowej: w 1997 roku Denon po raz pierwszy na świecie zademonstrował pięciokanałową konfigurację surround, a kilka lat później wprowadził na rynek pierwszy wzmacniacz THX Surround EX, model AVC-A10SE, a następnie pierwszy na świecie produkt konsumencki z DTS-ES Discrete 6.1, AVC-A1SE w 2000 roku.
AVC-A1SE
Następnie, w 2008 roku pojawił się wysokiej klasy procesor AVP-A1HD AV i współpracujący z nim wzmacniacz mocy POA-A1HD – tym razem oferujący mniej niż dziesięć kanałów wzmocnienia. Ponieważ dyski Blu-ray oferowały jeszcze lepszą jakość dźwięku i obrazu.
AVP-A1HD // POA-A1HD // DVD-A1UD
w 2009 roku pojawił się DVD-A1UD – pierwszy na świecie „uniwersalny” odtwarzacz płyt, obsługujący nośniki BD, SACD, DVD i CD. Cokolwiek pojawiło się na płycie, Denon mógł to odtworzyć!Świętujemy 110 lat doskonałości audio: PMA-A100 // DCD-A100 // DP-A100 // AVR-A100 // DBP-A100
Denon nieustannie wprowadza innowacje, przenosząc rozrywkę domową do świata nieskompresowanego, trójwymiarowego dźwięku: opierając się na ponad stuletnim doświadczeniu w wysokiej jakości nagrywaniu i odtwarzaniu, najnowsze produkty Denon oferują obsługę streamingu dźwięku w wysokiej rozdzielczości, a także formaty dźwięku 3D, w tym Dolby Atmos, DTS:X i Auro 3D – wszystkie zaprojektowane tak, aby zanurzyć słuchaczy w ich ulubionej muzyce i filmach. Dzisiejsze urządzenia oferują przetwarzanie do 13.2 kanałów dźwięku i obsługują rozdzielczość 8K, gotowe na następną generację dźwięku i obrazu w kinie domowym.
DOM PEŁEN DŹWIĘKU
Denon Home 150 // Denon Home 350 // Denon Home 250 |
W Denon wierzymy, że produkty rozrywkowe powinny łączyć całą rodzinę, ale nie uważamy, że cała przyjemność powinna być ograniczona tylko do jednego pomieszczenia: platforma HEOS może rozprowadzać dźwięk w całym domu, dzięki dostępowi do muzyki i serwisów streamingowych za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, głośników i komponentów kompatybilnych z HEOS, a wszystko to pod kontrolą za pomocą darmowej aplikacji HEOS. HEOS może obsługiwać bezprzewodowe systemy surround lub dzielić się muzyką z wszystkimi domownikami, korzystając z dedykowanych głośników bezprzewodowych, a także kompatybilnych amplitunerów AV, sprzętu hi-fi, soundbarów i mini systemów – możesz nawet dodać swój istniejący zestaw hi-fi do systemu HEOS i sterować całością za pomocą poleceń głosowych. To naprawdę wspaniała technologia opracowana przez Denon dla całej rodziny – w naszej 110 letniej tradycji łączenia prostej, logicznej obsługi z najnowocześniejszą wydajnością.
110 LAT I JESZCZE WIĘCEJ
Świętujemy 110 lat doskonałości audio: AVC-A110 // DL-A110 // PMA-A110 // DCD-A110
Jak historia dowiodła dekadę po dekadzie, misją firmy Denon zawsze było tworzenie produktów, które łączą najwyższe standardy jakości dźwięku i niezawodności, aby przekazać pasję i emocje związane z muzyką i filmami, wizją muzyków i twórców. Pracownicy firmy Denon nieustannie dążą do innowacji, które zmieniają wszystko, i są gotowi stawić czoła nowym wyzwaniom. Kierując się duchem innowacji Denon przeniesie Cię w przyszłość.
Dowiedz się więcej www.denon.com/pl-pl/110years