W Teksasie budowane (a w zasadzie drukowane) jest obecnie największe na świecie osiedle domów wydrukowanych w 3D — a już teraz inwestor zaprezentował swój pierwszy ukończony dom.
Ze ścianami „wydrukowanymi” przy użyciu materiału na bazie betonu, jednopiętrowa konstrukcja jest pierwszym ze 100 takich domów, które mają zostać zasiedlone przez mieszkańców już we wrześniu.
Społeczność jest częścią szerszego rozwoju w Georgetown w Teksasie o nazwie Wolf Ranch. Znajduje się około 50 kilometrów na północ od stolicy stanu – Austin i jest wynikiem współpracy między teksańską firmą budowlaną ICON, firmą budowlaną Lennar i duńską pracownią architektoniczną Bjarke Ingels Group (BIG).
W sobotę potencjalni nabywcy zwiedzili gotowy dom pokazowy podczas wielkiego otwarcia projektu, a niektóre domy zostały już sprzedane – powiedziała rzeczniczka ICON Cara Caulkins.
Udostępnione przez firmę zdjęcia nowo ukończonego budynku pokazują jasno oświetlone wnętrza i zakrzywione szare ściany. Ściany są wykonane z mieszanki betonowej o nazwie Lavacrete, która jest układana rurami za pomocą zrobotyzowanych drukarek o szerokości 15 metrów. Po wydrukowaniu ścian montuje się drzwi, okna i dachy. Wszystkie domy zostały wyposażone w panele słoneczne.
ICON twierdzi, że ponad jedna trzecia ścian domów została już wydrukowana, a obecnie oferowane nieruchomości są sprzedawane za 475 000 do 599 000 USD.
Domy wydrukowane w 3D mają powierzchnię od 140 do 200 metrów kwadratowych i mają od trzech do czterech sypialni.