W tegorocznych wyborach Miss Universe po raz pierwszy wezmą udział co najmniej dwie transpłciowe kobiety, po tym jak 23-letnia stewardessa Marina Machete została w zeszłym tygodniu wybrana Miss Portugalii.
Marina Machete będzie walczyć o koronę w 72 konkursie Miss Universe w Salwadorze w listopadzie tego roku wraz z Rikkie Kollé, która w lipcu została pierwszą transpłciową zwyciężczynią konkursu Miss Holandii.
W filmie opublikowanym na kanale YouTube portugalskiego konkursu przed konkursem Machete mówiła o prawach osób trans w ramach swojej platformy, opisując rosnący poziom „transfobii i nietolerancji” na całym świecie jako „niepokojący”. Dodała, że „pocieszające” było to, że Organizacja Miss Universe zmieniła swoje zasady w 2012 r., aby umożliwić kandydatom transpłciowym działanie na rzecz integracji i „przełamywania granic”.
„Jako transpłciowa kobieta napotkałam na swojej drodze wiele przeszkód, ale na szczęście, zwłaszcza w przypadku mojej rodziny, miłość okazała się silniejsza od niewiedzy” – powiedziała w nagraniu.
Jeśli któryś z kandydatów wygra, stanie się pierwszą transpłciową kobietą, która będzie nosić koronę. W 2018 roku pierwszą transpłciową uczestniczką konkursu została Hiszpanka Ángela Ponce, która nie dostała się jednak do finału.
Organizacja Miss Universe stwierdziła: „Transpłciowe kobiety to kobiety. Jesteśmy tu, żeby uczcić kobiety. Dzieje się tak od ponad dziesięciu lat i jesteśmy dumni, że wprowadziliśmy tę zmianę bardzo wcześnie, w porównaniu z innymi programami”.
W ciągu ostatniej dekady Miss Universe to jeden z najchętniej oglądanych konkursów piękności na świecie, lecz spotkał się z rosnącymi wezwaniami do większej różnorodności, reprezentacji i inkluzywności.
Organizacja zniosła zakaz udziału w konkursie osób transpłciowych po tym, jak Jenna Talackova, transpłciowa uczestniczka krajowych wyborów Miss Universe Canada dowiedziała się od organizatorów, że zostanie zdyskwalifikowana, ponieważ przeszła operację potwierdzającą płeć i tym samym nie spełniła wymagań konkursu. Władze Miss Universe upierały się wówczas, że zmiany dokonano pomimo, a nie z powodu działań prawnych grożących przez prawnika działającego w imieniu Talackovej.
W 2022 roku organizację Miss Universe kupił za 20 milionów dolarów tajski potentat medialny i obrończyni praw osób transpłciowych Anne Jakkaphong Jakrajutatip, gwiazda tajskich wersji reality show, takich jak „Project Runway”. Jakrajutatip, która jest także dyrektorem generalnym JKN Global Group, tajlandzkiej firmy zajmującej się dystrybucją mediów, otwarcie opowiada o swoich doświadczeniach jako transpłciowej kobiety.
Miss Universe jest konkursem organizowanym od 1952 roku, ocenia uczestniczki na podstawie osobistych wypowiedzi i pogłębionych wywiadów, a także konkursów na suknie wieczorowe i stroje kąpielowe. W tym roku w konkursie weźmie udział blisko 90 kobiet z całego świata. Chociaż prawie wszyscy finaliści zostali już wybrani, kilka krajów, w tym Chiny, nie potwierdziło jeszcze swojego reprezentantki.