Przez lata Teodorín Nguema Obiang (podobno woli jak się do niego mówi Teddy) pozostawał w cieniu swojego ojca, dyktatora malutkiego państwa w Afryce środkowej Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, który zdobył władze w kraju za sprawą puczu wojskowego. Co ciekawe chorujący obecnie na raka prostaty prezydent jest oskarżany o kanibalizm. Swoich wrogów morduje a następnie zjada ich mózgi i… jądra.
Wyjście z cienia syna prezydenta malutkiej Gwinei Równikowej zbiegło się w czasie z inwestycjami amerykanów w ropę. Gwinea Równikowa stała się jednym z największych producentów ropy naftowej w Afryce Subsaharyjskiej, za sprawą amerykańskich inwestycji, a prezydent z synem jednymi z najbogatszych ludzi w Afryce.
Teddy nie ukrywa swojego stylu życia. Na swoim koncie na Instagramie udostępnił tysiące zdjęć i filmików, jak bawi się w swoich rezydencjach, jeździ drogimi samochodami, spotyka się z nagimi kobietami czy imprezuje na jachcie w Monako.
Syn dyktatora używa hashtagu #luxurylifestyle, aby pokazać swój wystawny styl życia, podczas gdy większość obywateli Gwinei Równikowej żyje w skrajnej nędzy. Gwinea Równikowa liczy mniej niż półtora miliona osób, PKB na jednego mieszkańca wynosi ponad 7000 dolarów, ale oficjalnie trzy czwarte ludności Gwinei Równikowej żyje podobno za mniej niż 1,25 dolara dziennie.
Kraj jest przede wszystkim bogaty w ropę, dzięki której cały klan rodziny Obiang czerpie niewyobrażalne zyski.
Teddy Nguema w ciągu trzech lat odwiedził egzotyczne miejsca, takie jak Tahiti, Hawaje, Capri, Portofino, St Bart’s, Trynidad i Tobago, Hongkong, Aruba, Dubaj, Brazylia, Szwajcaria, Kuba, Niemcy i Bahamy. Oczywiście jego konto na Instagramie skrupulatnie dokumentowało jego podróże, drogie zakupy i roznegliżowane kobiety.
Na koncie znajdują się również zdjęcia, na których nosi drogie zegarki, takie jak zegarek Patek Philippe, ma srebrną laskę (w której podobno przechowuje kokainę) i dobrze skrojone garnitury.
Jego garaż przypomina salon luksusowych samochodów. Jest lub był posiadaczem między innymi: Lamborghini Veneno, Ferrari – La Ferrari, Koenigsegg One:1, McLaren P1, czy Bugatti Veyron). Określenie był nie jest przypadkowe ponieważ w 2016 roku szwajcarscy prokuratorzy skonfiskowali za przestępstwa korupcyjne należące do niego 11 luksusowych samochodów.
Samochody – wśród nich Bugatti, Lamborghini, Ferrari, Bentley i Rolls Royce – zostały sprzedane na aukcji za około 27 milionów dolarów. We wrześniu 2018 roku policja w Brazylii skonfiskowała torbę luksusowych zegarków i gotówki Obianga i jego świty po tym, jak ich prywatny samolot wylądował na lotnisku w pobliżu São Paulo. Także w tym przypadku chodziło o defraudacje pieniędzy oraz korupcję.
Według doniesień policja znalazła około 1,5 miliona dolarów w gotówce w jednej torbie i zegarki warte około 15 milionów dolarów w drugiej. Wjazd do Brazylii z ponad 10 000 reali (2400 USD) w gotówce bez zadeklarowania tego służbom celnym jest nielegalny. Transparency International umieściło Gwineę Równikową na 173. miejscu na 180 krajów w swoim Indeksie Percepcji Korupcji z 2019 roku.
W każdym przypadku sądy Szwajcarii, Brazylii oraz Francji nakazywały, aby pieniądze zarobione na sprzedaży dóbr należących do Teddy’ego Nguema inwestować w programy socjalne, z których korzystają mieszkańcy Gwinei Równikowej.
Teddy Obiang lubi w życiu najpiękniejsze rzeczy. To jasno wynika z rosnącej listy aktywów, które władze na trzech kontynentach przejęły od niego przez większą część dekady – w tym luksusowe pojazdy, rezydencje i drogie zegarki. Nic z tego nie powstrzymało Obianga, syna zachodnioafrykańskiego dyktatora, przed pokazaniem na Instagramie jego najnowszych luksusowych rzeczy oraz podróży.
W poście z 11 lipca zajmują się nim dwaj mężczyźni, gdy siedzi w sklepie odzieżowym, z serwisem do herbaty w zasięgu ręki. Tydzień później pokazywał jak nurkuje w cudownych turkusowych wodach. Post z 29 sierpnia pokazuje, jak macha do kamery z łodzi u wybrzeży Capri.
Na początku października 2019 roku – niedługo po tym, jak szwajcarskie władze zamknęły wieloletnie śledztwo w sprawie korupcji z aukcją ponad dwóch tuzinów super samochodów, które kiedyś należały do niego – 51-letni Obiang dodał zdjęcia, na których siedzi na masce podrasowanego… Jeepa, zaparkowanego obok helikoptera ozdobionego flagą Gwinei Równikowej.
Obiang, pierwszy wiceprezydent bogatego w ropę narodu afrykańskiego i syn prezydenta Teodoro Obianga Nguemy Mbasogo, uczestniczył w ciągu ostatniej dekady w dochodzeniach w sprawie korupcji w trzech krajach i w każdym z nich zaprzeczył, że miał w tym jakikolwiek udział.
Human Rights Watch, który w swoim raporcie twierdził, że korupcja wysokich rangą urzędników państwowych wysysała pieniądze z programów socjalnych w Gwinei Równikowej, powiedział, że dwa super jachty, którymi dysponuje młodszy Obiang, są warte łącznie 250 milionów dolarów . 250-metrowy „Ebony Shine” i 300-metrowy „Ice” w tym czasie znajdowały się na Riwierze Włoskiej, dane zebrane przez Bloomberg show.
Podczas gdy przedstawiciele Gwinei Równikowej powiedzieli szwajcarskiemu sądowi, że obie łodzie są własnością państwa, VesselsValue, dostawca danych na temat globalnego rynku morskiego, powiedział, że podmioty będące właścicielami łodzi są kontrolowane przez rodzinę Obiang.
Pomimo problemów prawnych za granicą, Teodorin utrzymuje swoje miejsce na szczycie politycznego establishmentu Gwinei Równikowej ale również bez przeszkód podróżuje po świecie.
Jego ojciec jest najdłużej działającym przywódcą w Afryce i został opisany przez organizacje praw człowieka jako jeden z najbardziej brutalnych dyktatorów w Afryce.