Colin Huang nie jest powszechnie znany poza Chinami, ale jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Huang jest założycielem i byłym CEO firmy Pinduoduo, platformy internetowej łączącej kupujących i sprzedających. Pinduoduo posiada kapitalizację rynkową przekraczającą 191 miliardów dolarów, co daje im wyższą wycenę niż Uber lub Sony.
Ludzie kupują na Pinduoduo takie rzeczy jak iPhone’y w cenach promocyjnych, grają w gry i zapraszają znajomych do „grupowych zakupów” spożywczych z dużymi zniżkami. Pinduoduo pobiera niewielką prowizję i pobiera opłaty od sprzedawców za promowanie ich produktów w swojej aplikacji, ale nie posiada żadnych magazynów.
Huang założył firmę w 2015 roku. Od tego czasu firma bardzo szybko się rozwinęła i w lipcu 2018 roku weszła na giełdę w Nowym Jorku.
Majątek Huanga eksplodował po tym, a jego wartość netto osiągnęła szczyt nieco ponad 70 miliardów dolarów w lutym 2021 r., według szacunków Bloomberg Billionaires Index, chociaż od tego czasu spadła. Obecnie jego majątek szacuje się na 48,6 miliarda dolarów, co czyni go 25 najbogatszą osobą na świecie i pierwszą najbogatszą w Chinach.
Zaledwie dwa lata temu Pinduoduo uruchomiło swoją aplikację do zakupów po obniżonych cenach Temu w USA.
Spis treści
Założyciel Temu zaczynał na olimpiadzie matematycznej
Huang urodził się w 1980 roku w rodzinie robotników na obrzeżach Hangzhou, miasta we wschodniej prowincji Chin Zhejiang. To tam ma siedzibę gigant e-commerce Jacka Ma, Alibaba.
Huang szczegółowo opisał niektóre aspekty swojego życia na zawieszonym obecnie blogu na platformie Medium.
W jednym z wpisów napisał, że chodził do „zwykłej” szkoły podstawowej, ale po wygraniu nagrody w olimpiadzie matematycznej jego nauczyciel poprosił go o przystąpienie do egzaminu wstępnego do bardzo elitarnej szkoły języków obcych Hangzhou Foreign Language School (HFLS).
Dostałsię, ale początkowo nie chciał iść, ponieważ myślał, że szkoła koncentruje się na językach obcych. „Chciałem iść do szkoły, która ma mocne podstawy z matematyki, fizyki i chemii” – napisał Huang.
„Później nasz dyrektor zawołał mnie i przekonał, żebym poszedł. Z perspektywy czasu, [dzięki] Bogu, że wybrałem HFLS” – kontynuował.
Szkoła słynęła z liberalnego podejścia. „Zostaliśmy wystawieni na zachodnią kulturę i wpływy znacznie wcześniej, głębiej i w większym stopniu. Wielu z nas jest bardziej liberalnych niż nasi rówieśnicy w innych szkołach” – napisał Huang.
Huang był jednym z niewielu młodych Chińczyków mających dostęp do Internetu
W wieku 18 lat Huang rozpoczął studia informatyczne na prestiżowym Uniwersytecie Zhejiang. Na pierwszym roku został wybrany na stypendystę w Melton Foundation, założonej przez założyciela firmy VeriFone, Billa Meltona.
Fundacja wybrała młodych studentów z rozwijających się regionów na całym świecie. Każdemu stypendyście przyznano komputer i dostęp do internetu, aby mogli przeglądać sieć i wysyłać wiadomości do innych stypendystów. Mogli również co roku podróżować do kraju członkowskiego. Huang uważa, że to doświadczenie dało mu bardziej międzynarodowe doświadczenie niż większości mieszkańców Chin.
Chociaż Huang uważa, że miał „dużo szczęścia” co do swojego wykształcenia i możliwości, z których korzystał i mówi o sobie, że jest „feniksem wylatującym z kurnika”, ale ma jeden zarzut do siebie.
„Byłem zbyt zorientowany na cel i marnowałem zbyt wiele czasu, starając się być najlepszym w klasie i dobrym uczniem” – napisał Huang na swoim blogu Medium. Dodał, że chciałby spędzić więcej czasu na byciu buntowniczym, niegrzecznym i „po prostu ciesząc się młodością”.
Colin Huang zaczynał jako stażysta w… Microsoft
Huang otrzymał swoją pierwszą pracę jako stażysta w firmie Microsoft i pracował przez pewien czas w Microsoft Beijing, a także w biurze firmy w Redmond w stanie Waszyngton, gdzie jak zauważył Huang, zarabiał znacznie więcej niż w Chinach.
Ale nie zdecydował się zostać w firmie po ukończeniu studiów. Mentor powiedział mu, żeby przyjrzał się firmie o nazwie Google, jak można było przeczytać w poście na jego blogu.
Pierwsza „poważna” praca założyciela Temu
Huang ukończył studia magisterskie z informatyki na University of Wisconsin w 2004 r. i dostał pierwszą pełnoetatową pracę w Google jako inżynier oprogramowania, zanim został menedżerem produktu. W tym czasie Google przygotowywało się do wejścia na rynek chiński, a Huang został częścią zespołu ds. ekspansji firmy w Chinach.
Google zadebiutowało w Chinach 19 sierpnia 2004 r., pozyskując ponad 1,9 mld USD. Wspomniał ten ekscytujący czas we wpisie na blogu. „Zyski operacyjne i liczba [pracowników] rosły szybko”, napisał, podczas gdy saldo jego konta bankowego „nagle również znacznie wzrosło”.
Huang nie zdawał sobie sprawy, jakie miał szczęście w Google, dopóki nie odszedł. „Dopiero trzy lub cztery lata po odejściu z Google zacząłem zdawać sobie sprawę, jak rzadko można było trafić i dołączyć do firmy takiej jak Google w tamtym czasie. Była to okazja, która zdarza się raz w życiu (albo przynajmniej raz na dziesięć lub dwadzieścia lat) i miałem ogromne szczęście”.
Huang porównuje start Google w Chinach do liberalizujących reform z lat 80. XX wieku
Jak podaje Bloomberg, Huang przeniósł się do Chin w 2006 r., aby pomóc w zakładaniu Google China .
Pracując w firmie, Huang przekonał się jak trudno jest zagranicznym firmom technologicznym konkurować z lokalnymi chińskimi przedsiębiorstwami.
Huang zauważył, że pomimo dużej marki Google, firma ta ma problemy z rekrutacją najlepszych chińskich talentów. „Wbrew temu, co się wydaje stworzenie zespołu o silnej sile bojowej jest w rzeczywistości o wiele trudniejsze dla międzynarodowych firm niż dla lokalnych chińskich firm” – napisał w jednym z postów.
Ale wyróżnił zarząd Google’a, porównując jego wpływ do chińskiej ery „reform i otwarcia” liberalizacji gospodarczej w latach 80. Google „zachęcał do oddolnej innowacji, był silnie skoncentrowany w centralnej władzy i cieszył się instytucjonalną przewagą skupiania zasobów na kilku ważnych rzeczach”.
Odejście z Google, ale z kapitałem
Po odejściu z Google w 2007 r. Huang założył witrynę e-commerce Oukou, która sprzedawała elektronikę użytkową, taką jak telefony komórkowe i urządzenia gospodarstwa domowego. Sprzedał przedsięwzięcie trzy lata później w 2010 r., zanim założył swoją drugą firmę – Leqi, która pomagała zagranicznym markom sprzedawać na chińskich platformach e-commerce takich jak Tmall i JD.com.
Jego trzecim przedsięwzięciem biznesowym było studio gier Xunmeng, które tworzyło internetowe gry fabularne, często z udziałem skąpo odzianych postaci kobiecych.
Huang przeszedł na wcześniejszą emeryturę w 2013 roku, mając zaledwie 33 lata, z powodu infekcji ucha.
Jego emerytura nie trwała jednak długo. Huang uruchomił Pinduoduo w 2015 r. w przestrzeni e-commerce zdominowanej przez Alibaba i JD.com. Ale mając doświadczenie zarówno w e-commerce jak i w grach, seryjny przedsiębiorca uwierzył, że może odnieść sukces gamifikując zakupy online.
Według Bloomberg’a zebrał 8 milionów dolarów od grupy inwestorów kierowanej przez Banyana w 2015 r. i kolejne około 100 milionów dolarów w następnym roku.
Huang chciał, aby Pinduoduo było połączeniem Costco i Disneylandu
Korzystając ze swojego doświadczenia w grach, Huang przekształcił Pinduoduo w „grywalizacyjną” aplikację zakupową z zabawnymi funkcjami zachęcającymi do codziennych wizyt w aplikacji. Jak napisał Huang w prospekcie emisyjnym spółki: Pinduoduo jest jak połączenie Costco i Disneylandu.
Oprócz subsydiów do zamówień, Pinduoduo oferuje użytkownikom nagrody pieniężne za grę polegającą na przyciąganiu innych na platformę. Jego podejście przyciągnęło masy kupujących, a co za tym idzie, sprzedawców, którzy płacą za reklamę, co jest kluczowe dla modelu biznesowego firmy i generuje więcej przychodów niż sprzedaż.
Miliarder był pod wpływem buddyzmu
Jako dziecko Huang chodził z dziadkiem do świątyni, aby czcić Buddę. Huang odwiedził klasztor Fo Guang Shan na Tajwanie, słynne miejsce pielgrzymkowe dla wyznawców Mistrza Hsing Yuna, buddyjskiego mnicha i założyciela ruchu religijnego Fo Guang Shan.
Huang mówi, że nie jest buddystą, ale religia wyraźnie pozostawiła ślad. Nawiązując do swoich dni w Google, zauważył, że pieniądze mogą zmienić ludzi z dnia na dzień. „Jak wspomniano w buddyzmie, ile pieniędzy można zdobyć, jest odpowiednią cnotliwą nagrodą. Nie jest koniecznie dobrą rzeczą zdobycie dużego majątku bez wystarczającej cnoty” — napisał na swoim blogu.
Powiedział, że niektórzy wczesni pracownicy Google mieli „zbyt dużo pieniędzy, stracili motywację do pracy i zaczęli szukać zabawy i nowych karier”. Ci ludzie potencjalnie zmarnowali swoje najcenniejsze lata, stwierdził.
Nie pojawił się na inauguracji swojej firmy na giełdzie Wall Street
Wielu przedsiębiorców marzy o uderzeniu w dzwon otwierający giełdę na Wall Street, aby ich firma weszła na giełdę, ale Huang wolał zostać w Chinach. Pinduoduo rozpoczęło handel na Nasdaq 26 lipca 2018 r., ale założyciel pozostał w Szanghaju, aby wziąć udział w równoczesnej ceremonii uderzenia w dzwon z inwestorami i klientami.
Rozmawiając z chińskimi mediami tego dnia, Huang powiedział, że chciał pozwolić klientom wziąć udział, „ale załatwienie wiz dla nich wszystkich, aby mogli podróżować do USA, mogłoby być trochę kłopotliwe. Czy nie lepiej, aby konsumenci, inwestorzy, wszyscy my, w tym ja, byli tutaj?” Dodał, że stara się unikać dalekich podróży, aby zapobiec nawrotom infekcji ucha.
Huang zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego w lipcu 2020 r.
Huang zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego Pinduoduo 1 lipca 2020 r.
Chen Lei, który był dyrektorem ds. technologii w Pinduoduo przez około cztery lata przejął stanowisko dyrektora generalnego. Lei zastąpił również Huanga na stanowisku prezesa w marcu 2021 r .
Od kwietnia 2023 r . Lei dzieli funkcję dyrektora generalnego z Jiazhenem Zhao, członkiem założycielem Pinduoduo, który od 2018 r. pełnił funkcję starszego wiceprezesa i odpowiadał za operacje firmy związane z artykułami spożywczymi, rolnictwem i łańcuchem dostaw.
Huang ma obecnie 28% udziałów w Pinduoduo. Od czasu opuszczenia kierownictwa firmy, skupił się na badaniach w dziedzinie żywności i nauk przyrodniczych.
Powstanie aplikacji Temu
Pinduoduo uruchomiło Temu w USA we wrześniu 2022 r., ale aplikacja do robienia zakupów w obniżonych cenach zyskała szerszą popularność dopiero po reklamie podczas Super Bowl w lutym.
W ciągu zaledwie kilku miesięcy Temu szturmem wdarło się na szczyt listy najpopularniejszych aplikacji. Obecnie jest wymieniane jako najlepsza darmowa aplikacja zarówno w sklepie Google Play, jak i Apple App Store, wyprzedzając TikToka, Amazon i Instagram.
Temu działa wyłącznie jako targowisko na którym sprzedawcy – głównie z Chin – oferują szeroką gamę produktów, od modnej odzieży i kosmetyków po elektronikę i artykuły gospodarstwa domowego za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji Temu.
Jednak ceny oferowane przez aplikację są tak niskie, że niektórzy klienci podejrzewają, że strona internetowa musi być oszustwem. Jednak wielu ekspertów uważa, że Temu musi poprawić swoją reputację w USA ze względu na obawy dotyczące jakości swoich produktów i doświadczeń użytkowników.
Temu okazało się hitem
Pinduoduo pod koniec sierpnia poinformowało o lepszych od oczekiwanych zyskach, co poprawiło sytuację finansową Huanga.
Firma odnotowała całkowite przychody w wysokości 52,28 mld juanów chińskich renminbi (7,21 mln USD) w kwartale do 30 czerwca, co stanowi wzrost o 66% rok do roku. Prawie trzy czwarte jej przychodów pochodziło z tego, co firma określiła jako „usługi marketingu internetowego i inne”, odnosząc się do przychodów z reklam, które uzyskuje za pośrednictwem swojej witryny i aplikacji, a reszta pochodzi z usług transakcyjnych.
Zysk operacyjny wzrósł o prawie 50% do 12,72 miliardów juanów (1,75 miliarda dolarów).