Mona Lisa Leonarda da Vinci to jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie. Dzieło owiane jest wieloma tajemnicami. Od pytań dotyczących tożsamości postaci po jej zagadkowy i enigmatyczny wyraz twarzy. Zdaniem geolożki mieszkającej we Włoszech, teraz przynajmniej jedna z tajemnic dzieła sztuki została ujawniona.
Ann Pizzorusso, która jest zarówno geologiem, jak i historykiem sztuki specjalizującym się w dziełach Leonarda da Vinci i epoce renesansu, uważa, że odkryła lokalizację namalowaną na obrazie Mona Lisy, korzystając ze swojej wiedzy geologicznej.
Trzy dekady temu Pizzorusso odwiedziła miasteczko Lecco na południowo-wschodnim brzegu jeziora Como we Włoszech – gdzie jej zdaniem rozgrywa się akcja obrazu – aby podążać śladami Leonarda, uzbrojona w wpisy do pamiętnika i rysunki artysty. „W swoim notatniku wspomina, że był w Lecco” – powiedziała CNN w rozmowie telefonicznej. „da Vinci pracował tam jako inżynier”.
Według Pizzorusso projekt, nad którym pracował Leonardo, został odwołany, ale jego szkice z pola geologicznego pozostały (jeden rysunek czerwoną kredą przedstawiający pasmo górskie w pobliżu Lecco należy do Królewskiej Kolekcji w Windsorze w Londynie).
Choć Pizzorusso nie jest pierwszą osobą, która snuła teorie na temat lokalizacji Mona Lisy (w 2011 roku historyk sztuki przypisał scenerię obrazu małemu miasteczku Bobbio, inny Arezzo), uważa, że jest pierwszą kobietą geologiem.
Poprzednie dywagacje skupiały się na łukowym moście nad prawym ramieniem Mony Lisy. Jednak Pizzorusso upiera się, że z wyjątkowej formacji skalnej na horyzoncie można wyczytać więcej. „Mosty są zamienne” – powiedziała. „Jeśli spojrzysz na tło, zobaczysz szczyty. Jest to rodzaj erozji zachodzącej w wapieniu, który ma pęknięcia i rozpada się na bloki, prawie jak wzór zębów piły… Możemy wykazać, że wapień istnieje w (Lecco). Kiedy patrzysz na Mona Lisę, w tle widzisz szereg gór z wzorem przypominającym zęby piły„.
Podobnie zbiornik wodny za obrazem Mona Lisa jest specyficzny pod względem geologicznym i Pizzorusso uważa, że jest to jezioro Como — subalpejskie jezioro polodowcowe, którego historia sięga około 10 000 lat. „Jeśli spojrzysz za nią, zobaczysz wydłużone jeziora polodowcowe, które mają szczególny kształt palców” – powiedziała. „Ponieważ kiedy lodowiec się poruszył, wypłukiwał pewne kawałki ziemi”.
Pomimo swojej pewności Pizzorusso przez 30 lat ukrywała swoje domysły, przekazując informacje jedynie innym badaczom Leonarda w przypadkowych rozmowach. W tym tygodniu wróciła do miasteczka Lecco, nadal pewna, że „wszystko się zgadza” i teraz przedstawi swoje ustalenia na konferencji geologicznej w tym mieście.
Ale odkrycie może prowadzić tylko do większej tajemnicy. Jeśli miejscem zdjęcia jest Lecco, jak sugeruje Pizzorusso, pozostaje więcej pytań dotyczących tego, dlaczego słynny malarz wybrał właśnie to miejsce do wykonania tego konkretnego portretu.