„Piękny i symboliczny” srebrny krzyż zawierający fragment tak zwanego Prawdziwego Krzyża poprowadzi procesję koronacyjną króla Karola III w Londynie w przyszłym miesiącu. Relikwia religijna uważana przez niektórych za fragment krzyża, na którym ukrzyżowano Chrystusa, została podarowana królowi przez papieża Franciszka z okazji jego koronacji.
Monarcha zlecił włączenie fragmentu do nowo utworzonego Krzyża Walii, który podarował Kościołowi w Walii jako dar z okazji stulecia jego istnienia.
„Jesteśmy zaszczyceni, że Jego Wysokość postanowił uczcić nasze stulecie krzyżem, który jest zarówno piękny jak i symboliczny” – powiedział Andrew John, arcybiskup Walii w oświadczeniu w imieniu Kościoła w Walii – anglikańskiego ciała kościelnego. „Jego projekt przemawia do naszej wiary chrześcijańskiej, naszego dziedzictwa, naszych zasobów i naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Jesteśmy również zachwyceni, że jego pierwszym użyciem będzie poprowadzenie Ich Wysokości do Opactwa Westminsterskiego podczas ceremonii koronacyjnej”.
Święty olej do namaszczenia króla Karola III podczas jego koronacji został konsekrowany w Jerozolimie. Krzyż zostanie oficjalnie przyjęty przez Kościół w Walii podczas nabożeństwa po koronacji i zostanie podzielony między kościoły anglikańskie i katolickie w kraju- czytamy w oświadczeniu. Reprezentujący Kościół rzymskokatolicki Mark O’Toole – arcybiskup Cardiff i biskup Menevii, powiedział, że jego kościół przyjął krzyż „z poczuciem głębokiej radości”, dodając, że jest to znak „głębokich chrześcijańskich korzeni” narodu. Krzyż Walii został zaprojektowany przez mistrza złotnictwa Michaela Lloyda i wykonany z walijskich materiałów: srebra pochodzącego z recyklingu z Mennicy Królewskiej w Llantrisant, Walijskiego łupka z którego zrobiono stojak i walijskiego drewna.
Karol również brał udział w jego tworzeniu, sam wybijał znak probierczy na srebrnym krzyżu. Tim Knox, dyrektor Royal Collection, czyli prywatnej kolekcji sztuki brytyjskiej monarchii opisał krzyż jako „inspirowany średniowieczną walijską sztuką i designem”, łączący odniesienia historyczne ze współczesnym rzemiosłem. Rewers krzyża zdobią słowa z ostatniego kazania św. Dawida, patrona Walii, w języku walijskim: „Byddwch lawen. Cadwch y ffydd. Gwnewch y pethau bychain”, czyli: „Radujcie się wiarą. Róbcie małe rzeczy”.