Kontrowersyjny amerykański raper Kanye West, którego prowokacyjne wypowiedzi okazały się nie do zniesienia nawet dla lekko szalonego Elona Muska, po raz kolejny zaognił sytuację związaną ze swoją osobą. Tym razem składając niespodziewaną wizytę w Moskwie.
West, który obecnie występuje jako Ye był w Rosji, aby świętować 40. urodziny projektanta mody Goshy Rubchinskiy’ego. Rosyjskie media państwowe wykorzystały okazję, aby dodać Westa do niewielkiego kręgu zachodnich celebrytów, którzy wciąż aprobują Moskwę od czasu pełnoskalowej inwazji dyktatora Rosji Władimira Putina na Ukrainę w lutym 2022 r.
Raper wcześniej zyskał złą sławę serią antysemickich komentarzy, zaprzeczaniem Holokaustowi, chwaleniem Hitlera i deklarowaniem się jako nazista (WTF). Opisywał siebie również jako młodego Putina…
Jego wyprawa do Moskwy rozwścieczyła jednak rosyjski ruch prawosławny skrajnej prawicy Sorok Sorokov, który stawia sobie za cel ochronę kościołów i wydarzeń religijnych. Grupa powstała w odpowiedzi na rosyjską feministyczną grupę punkową Pussy Riot, która wykonała antykremlowską piosenkę w kościele prawosławnym w 2012 roku.
W liście do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) z dnia 2 lipca aktywiści ruchu stwierdzili, że tekst piosenki Westa i rapera Ty Dolla $igna, „Vultures”, jest poniżający dla Rosjanek.
„Piosenkarz, który w swojej twórczości publicznie upokarza Rosjanki i wspiera ukraińskiego agresora… planuje przyjechać do Rosji” – napisano w liście, w którym zwrócono się do władz o sprawdzenie tekstu piosenki pod kątem propagandy narkotykowej i ekstremizmu.
Aktywiści zwrócili się również do Moskwy z prośbą o dożywotni zakaz wjazdu Westa do Rosji i odwołanie niepotwierdzonego koncertu, który miał odbyć się we wrześniu.
FSB musi teraz wysłuchać twórczości muzycznej Kanye Westa, aby ocenić zarzuty.
Moskwa nasiliła represje wobec zachodnich artystów od czasu inwazji na Ukrainę ponad dwa lata temu. W kwietniu Czeczenia zakazała utworów, które władze uznały za zbyt szybkie — lub zbyt wolne — by oddać hołd muzycznym tradycjom kraju i wykorzenić zachodnie wpływy.
W grudniu ubiegłego roku niektóre z najsłynniejszych rosyjskich gwiazd zostały uwięzione lub zmuszone do przeprosin po udziale w imprezie o tematyce „Almost Naked”.
Tymczasem rządy krajów zachodnich zaostrzyły sankcje wobec Moskwy po jej inwazji w 2022 r., podczas gdy większość zachodnich korporacji i osobistości świata kultury unika tego kraju.