Organizowana przez DESA Unicum sprzedaż blisko 200 wybitnych dzieł z szeroko znanej kolekcji Grażyny Kulczyk, zaplanowana została na 18 – 20 października 2022 r. To najważniejsze i bezprecedensowe wydarzenie tej klasy w historii polskiego rynku sztuki, ale też regionu. Na aukcję trafią dzieła od lat będące poza zasięgiem rynku – prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Nowosielskiego oraz polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń.
Nigdy wcześniej w ofercie polskiego domu aukcyjnego nie było aż tylu wybitnych dzieł sztuki sygnowanych nazwiskiem tak uznanej na świecie kolekcjonerki – jej zbiory to kolekcja najbardziej znacząca w Polsce, odkrywcza, selektywna, naznaczona odwagą i wyjątkowym stylem. W wystawionej na sprzedaż części zbiorów znajdują się dzieła uznanych klasyków awangardy, ale też prace mniej znane – takie, na które sama kolekcjonerka zwróciła uwagę, odkrywając talent i potencjał artystów. Organizowana przez DESA Unicum aukcja prac zebranych w aż 5 katalogów, będzie potężnym zastrzykiem energii dla polskiego rynku, ale też z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie zagranicą. Przedsięwzięcie stanowi także moment zwrotny w działalności społecznej kolekcjonerki – kontynuując rozwój kolekcji, działalność Fundacji Art Stations oraz Muzeum Susch, Grażyna Kulczyk chce w pełni poświęcić swój czas i środki promocji kobiet w świecie sztuki.
Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czasy, by żył dalej, nie chcę ich zawłaszczać
Grażyna Kulczyk
Spis treści
Kolekcjonowanie – misja, edukacja, pasja
„Sprzedaż dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk to najważniejsze wydarzenie na polskim rynku sztuki dlatego, że jest to nie tylko zbiór wybitnych wyrazów artystycznej kreacji, który inspiruje i budzi podziw, ale podobnie jak jej twórczyni – to symbol niebywałej wręcz odwagi i wiary w sprawczą moc sztuki. Ten pogląd wyraża się zarówno w doborze dzieł, obejmującym najważniejsze nurty i media sztuki powojennej i współczesnej, jak i roli, którą kolekcja odegrała – i nadal odgrywa – w życiu publicznym. Jednocześnie kolekcja ta nie bez przyczyny odzwierciedla kierunki rozwoju rynku sztuki – jest tak za sprawą wielkiej sprawczości osoby Grażyny Kulczyk, której kolekcjonerskie wybory miały wielki wpływ na całe środowisko. Nie jest przesadą stwierdzenie, że decyzje, które podejmowała kolekcjonerka, inspirowały innych do odwagi. Innym pozwalały dostrzec potencjał tam, gdzie dostrzegła go jako pierwsza. Taką właśnie rolę odgrywa projekt, który mamy przyjemność Państwu przedstawić„
– mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum –
„Jestem głęboko przekonana, że to wydarzenie będzie jak swoisty steryd wpuszczony w tkankę rynku sztuki. Dzięki kolekcji rynek zmienia perspektywę, nabiera tempa, sam poddaje się refleksji, aukcje powodują poruszenie wśród kolekcjonerów. Właściciel kolekcji w pewien sposób obnaża się przed światem ze swojej pasji, gustu, wrażliwości, a kupujący dają nowe życie dziełom, w nowych kontekstach. Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie nasza instytucja i zespół, dzięki zbieranemu przez lata doświadczeniu, są dziś w stanie zarządzać tym wielkim przedsięwzięciem – to aukcja to wydarzenie o skali i na poziomie światowym„.
„Dzielimy się dziś zbiorem niezwykłym – to niemal 200 dzieł, starannie wyselekcjonowanych i zebranych w pięć tematycznych katalogów: Awangarda, Klasyka, Pasja, Powiększenie i Odkrycia. Skąd pomysł na sprzedaż? Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach ’70 znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? (Why Have There Been No Great Women Artists?). Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Patrzę na tę aukcję jak na naturalny krok – wszystko, co robię, od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch, pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej – wspierać rolę i pozycję kobiet we współczesnym świecie. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata” –
– mówi Grażyna Kulczyk.
GK Collection i DESA Unicum – wspólna misja
Kluczem, który łączy filozofię Grażyny Kulczyk i domu aukcyjnego DESA Unicum, jest misyjne podejście do biznesu i wieloletnie społeczne zaangażowanie w promocję sztuki oraz jej znaczenia dla kultury, edukacji, rozwoju.
Kolekcja Grażyny Kulczyk, od wielu lat wymienianej na liście Top 200 Collectors prestiżowego magazynu Artnews, jest tylko jednym z elementów jej szerokiej działalności w zakresie promocji sztuki. Kolekcjonerka znana jest także ze swoich potężnych inwestycji, jak poznański Stary Browar, przez lata nazywany największą prywatną polską instytucją kulturalną (ponad 1500 wydarzeń kulturalnych w ciągu niemal 20 lat) czy szwajcarskie Muzeum Susch, zlokalizowane pomiędzy Davos i St. Moritz, które przyciąga tysiące gości z całego świata zarówno stałą wystawą niezwykłych dzieł polskich artystów, jak i wystawami zmiennymi, promującymi dzieła wybitnych kobiet artystek. Kolekcjonerka od lat angażuje się także w promocję sztuki Polski i regionu. Prezentowana kilka lat temu w Madrycie, w Santander Foundation, wystawa ponad 100 dzieł z jej kolekcji była jedną z największych w historii polskich ekspozycji sztuki nowoczesnej zagranicą. Stałą platformą realizacji szerokiej misji społecznej jest także działająca już niemal 20 lat Fundacja Art Stations, zajmująca się organizacją wystaw, performansów, koncertów, wydawaniem publikacji oraz realizująca programy edukacyjne i promująca sztukę współczesną w przestrzeni codziennego życia.
„DESA Unicum od początku istnienia przyświecała idea edukacji i rozwoju rynku, stworzenia jego mocnych podstaw merytorycznych, prawnych i formalnych, z których korzystać będą klienci i artyści. Przez lata nawiązaliśmy relacje z tysiącami kolekcjonerów i inwestorów, głównie polskich, ale też zagranicznych, którzy budują swoje kolekcje z naszym eksperckim wsparciem. Historycznie podejmowaliśmy się bardzo ambitnych wyzwań, tworząc pionierskie dla polskiego rynku projekty aukcyjne czy pozyskując dzieła sztuki, które były przez lata uznane za zaginione czy niedostępne dla szerokiego odbiorcy„
– mówi Juliusz Windorbski, Prezes DESA S.A.
Dziś DESA Unicum jako jedyny dom aukcyjny w Polsce może przeprowadzić tak złożoną operację, jaką jest sprzedaż prawie 200 dzieł sztuki z kolekcji Grażyny Kulczyk. Opracowaniem merytorycznym kolekcji zajmuje się zespół, który na co dzień przygotowuje aukcje sztuki współczesnej, nowego pokolenia czy fotografii. Koordynatorzy posiadają ogromne doświadczenie w badaniu i wycenie dzieł sztuki z analogicznych okresów. To przez ich ręce przechodziły dzieła, które osiągnęły na aukcjach rekordowe kwoty, ale również takie, które na rynku sztuki wcześniej były niedocenione, pominięte lub niedoszacowane.
Wystawę obiektów aukcyjnych będzie można obejrzeć w DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A w Warszawie w dniach 4 – 20 października.
Aukcje odbędą się w dniach 18 – 20 października 2022 r.