Zespół chirurgów w Wielkiej Brytanii z powodzeniem wykorzystał niedawno zaprezentowane Apple Vision Pro do wspomagania operacji kręgosłupa – fascynujący przypadek użycia gogli do rzeczywistości rozszerzonej (AR), który wykracza daleko poza filmy science fiction.
Jak donosi Business Insider, drogie urządzenie do „rozszerzonej rzeczywistości” zostało użyte do wykonania dwóch zabiegów kręgosłupa w londyńskim szpitalu Cromwell. Żeby było jasne, to nie sami chirurdzy nosili dziwaczne zestawy gogli AR.
Zamiast tego urządzenie założyła pomagająca pielęgniarka chirurgiczna, która według komunikatu prasowego korzystała ze zintegrowanego z zestawem słuchawkowym oprogramowania o nazwie eXeX, aby uzyskać dostęp do takich elementów, jak „konfiguracja chirurgiczna i przewodniki po zabiegach ze sterylnego pola sali operacyjnej”, a także do wszelkie potrzebne dane lub wizualizacje chirurgiczne.
Krótko mówiąc: w połączeniu z oprogramowaniem eXeX zestaw Vision Pro zapewniał osobom na sali operacyjnej dostęp bez użycia rąk do dokumentów i innych informacji związanych z zabiegiem i jego przebiegiem.
„To prawdziwy zaszczyt być pierwszym zespołem w Wielkiej Brytanii i Europie, który korzysta z tego oprogramowania w chirurgii” – powiedział w oświadczeniu Syed Aftab, chirurg zaangażowany w zabieg.
Z pewnością nie byłby to pierwszy przypadek zastosowania narzędzi wirtualnej rzeczywistości w placówkach medycznych. Od lat lekarze wykorzystują modelowanie z obsługą rzeczywistości wirtualnej do nauki i szkolenia w zakresie procedur medycznych, symulowania operacji i innych zabiegów.
W niektórych przypadkach zastosowano nawet technologię VR, aby umożliwić pacjentom wgląd w swoje ciała i możliwości leczenia. Rzeczywistość wirtualna znalazła również szerokie zastosowanie w edukacji medycznej .
W niedawnym komunikacie prasowym firma Apple nawet pochwaliła się rozwijającymi się zastosowaniami dla sektora opieki zdrowotnej dla swojego nowego zestawu AR, a wiceprezes firmy ds. relacji z programistami na całym świecie, Susan Prescott powiedziała, że „była podekscytowana widokiem niesamowitych aplikacji, które programiści z branży opieki zdrowotnej wprowadzają do Apple Vision Pro.„
„Wyobraźnia i zapał naszych programistów w połączeniu z możliwościami technicznymi systemu VisionOS otwierają nowe możliwości przed lekarzami, pracownikami pierwszej linii, a nawet studentami”.
W tym celu w świecie zastosowań medycznych zdolność Vision Pro do „przejrzenia” przez użytkowników może zapewnić zestawowi przewagę nad konkurencją. W przeciwieństwie do innych nieporęcznych zestawów AR, urządzenie jest wyposażone w kamery, które pozwalają użytkownikom – choć często w bardzo niewygodny sposób – widzieć otoczenie poza goglami.