Podczas konferencji World Wide Developer Conference firma Apple ogłosiła ważną aktualizację dotyczącą sztucznej inteligencji, ale swoim starym zwyczajem firma musiała pójść pod prąd, więc nazwali ją „Apple Intelligence” — a sama aktualizacja trafi do wszystkich systemów operacyjnych giganta z Cupertino.
Spis treści
Apple Intelligence
W kwestii Apple Intelligence wreszcie ogłoszono długo spekulowaną integrację sztucznej inteligencji. Aktualizacja dostępna w systemach iOS 18, iPadOS 18 i MacOS Sequoia będzie dostępna wyłącznie na iPhone’ie 15 Pro oraz iPadach i komputerach Mac z chipami M firmy Apple Silicon.
Koncentrując się na języku, obrazach i działaniach, Apple Intelligence umożliwi użytkownikom automatyczne pisanie, edytowanie i poprawianie w całym systemie, tworzenie obrazów z tekstu, używanie kontekstu do umieszczania obrazów towarzyszących, tworzenie niestandardowych emoji – czyli „Genmojis” – i uruchamianie urządzeń do czynności w aplikacjach.
Wygląda na to, że firma w końcu spełnia ogromną obietnicę względem Siri, wprowadzając sztuczną inteligencję do wirtualnego asystenta, który wciąż nie obsługuje języka polskiego. Ulepszona wersja Siri powinna zapewniać znacznie większe możliwości, choć będziemy musieli dokładnie zobaczyć, o ile lepsza będzie, gdy Apple Intelligence pojawi się oficjalnie jesienią tego roku.
Apple ogłosiło także integrację ChatGPT dla specjalistycznych potrzeb w określonej domenie lub celu. Obecni użytkownicy premium ChatGPT również będą mogli przenieść swoje konta, ale ogólne korzystanie będzie bezpłatne dla wszystkich i nie będzie wymagać zakładania konta.
Poniżej film objaśniający nową technologię AI firmy Apple:
iOS 18
Nadchodzą także duże aktualizacje oprogramowania obsługującego iPhone’a. Oprócz integracji Apple Intelligence dla użytkowników iPhone’a 15 Pro, wszystkie iPhone’y otrzymają aktualizacje do iOS 18 jeszcze w tym roku.
iOS 18 zawiera nowe możliwości dostosowywania ekranu głównego, które umożliwiają zmianę wyglądu i kolorystyki ikon, menu rozwijane w centrum sterowania z wieloma ekranami oraz dodatki dotyczące prywatności, które pozwalają użytkownikom blokować określone aplikacje.
W aplikacji iMessage pojawi się także wiele nowych ulepszeń, które umożliwią zaplanowane wysyłanie SMS-ów, nowe opcje formatowania, takie jak kursywa i pogrubienie, oraz przesyłanie wiadomości RCS.
Aplikacja Zdjęcia była prawdopodobnie największym zwycięzcą prezentacji, a Apple Intelligence umożliwia automatyczną edycję, ale także wprowadza zmiany w organizacji i prezentacji bibliotek zdjęć oraz sposobie udostępniania i gromadzenia tysięcy zdjęć na smartfonach.
MacOS Sequoia
Najnowszy system MacOS, kontynuujący tradycję nazewnictwa inspirowaną Kalifornią, pojawia się jako Sequoia. Nowy system operacyjny przesunie granice tego, co jest możliwe dzięki procesorom Apple Silicon umieszczonemu w każdym Macu, ale także kładzie nacisk na prywatność i moc.
Najważniejszą nowością na froncie systemu MacOS jest sprytny dodatek w postaci wirtualnego kontrolera iPhone’a, dzięki któremu będzie możliwość zdalnego sterowania naszym iPhone’em, prezentując go jako aplikację lustrzaną na komputerze Mac i zapewniając kontrolę nad dowolną aplikacją na iPhone’a i powiadomieniami bez konieczności przełączania urządzeń.
Sequoia skupiała się także na safari i grach. Przeglądarka internetowa zapewnia nowe, usprawnione opcje usuwania bałaganu na stronach internetowych, w tym oddzielanie filmów wideo o określonej zawartości w celu łatwego odtwarzania.
Apple skupia także partnerów zajmujących się grami, aby w momencie premiery dostarczyli na komputery Mac lepsze gry z grafiką wykorzystującą architekturę swoich własnych procesorów. Korzystając z API Metal 3, jabłko zachęca twórców gier do przeniesienia wersji na platformę Mac oraz serię iPadów Apple Silicon.
Inne urządzenia Apple
Apple nie pozostawiło iPadOS, WatchOS, VisionOS czy TVOS na lodzie, ale z pewnością nie były one gwiazdami konferencji.
iPadOS 18 otrzymuje wiele takich samych aktualizacji jak iOS 18, ale także (co dziwne) w końcu po tylu latach otrzymuja aplikację… kalkulatora. Wersja tej aplikacji, która została wyświetlona, zawierała bardzo fajne automatyczne obliczenia na podstawie odręcznych notatek.
WatchOS kontynuuje wysiłki, aby stać się bardziej intuicyjnym, udostępniając widżety, które według Apple będą potrzebne użytkownikowi w zależności od kontekstu i okoliczności, w jakich się znajdzie. Zdrowie i kondycja, czyli jedne z głównych zastosowań Apple Watcha, również zostaną zaktualizowane.
VisionOS otrzyma nową wersję zaledwie kilka miesięcy po pierwszym wprowadzeniu na rynek zestawu słuchawkowego Vision Pro. Aktualizacje o nazwie VisionOS 2 będą skupiać się na nowych gestach, a także nowych sposobach przechwytywania i udostępniania multimediów, takich jak filmy przestrzenne i immersyjne.
Apple wrzucił tvOS do jednego worka wraz z niektórymi innymi urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak AirPods, które w dalszym ciągu będą świetnie ze sobą zintegrowane. AirPods również otrzymają cichą obsługę, dodając nowe sposoby interakcji z Siri za pomocą AirPods, które nie wymagają głosu, a zamiast tego umożliwiają kiwanie głową i potrząsanie.