Australia może wkrótce stać się domem dla najwyższego drewnianego budynku na świecie. Po tym jak władze w Perth dały zielone światło dla „hybrydowej” wieży o wysokości 191,2 metrów, która zostanie zbudowana z drewna masowego.
W czwartek Wspólny Panel ds. Oceny Rozwoju Inner-Południe Metro w Perth (JDAP) zatwierdził propozycję Grange Development dotyczącą drapacza chmur, obecnie nazywanego budynkiem C6, który miałby być prawie dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty.
Deweloperzy twierdzą, że 42% proponowanej wieży będzie zbudowane z drewna, a kolumny i rdzeń będą wykonane ze zbrojonego betonu.
Jeśli wieżowiec zostanie ukończony, przewyższy najwyższy na świecie hybrydowy budynek z drewna i betonu, czyli wieżę Ascent w Milwaukee w stanie Wisconsin, która ma 25 pięter, czyli 86 metrów. Według Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Proponowana konstrukcja docelowo ma być zlokalizowana przy Charles Street w South Perth, będzie równie wysoka od przyszłej siedziby Atlassian budowanej z drewna w technologii hybrydowej w Sydney.
Podobnie jak Atlassian omawiana wieża C6 będzie łączyć w sobie belki z drewna klejonego warstwowo ze stalowym szkieletem podtrzymującym konstrukcję.
Według Grange Development w 50-piętrowej wieży będzie znajdować się ponad 200 mieszkań i będzie to pierwszy budynek mieszkalny o ujemnej emisji dwutlenku węgla w Australii.
„Założeniem C6 zawsze była prosta w swej istocie koncepcja” – powiedział w notatce prasowej dyrektor Grange Development James Dibble. „Naszą aspiracją w przypadku C6 jest skupienie się na bardziej świadomym podejściu do klimatu”.
Według developera Grange do budowy wieży zostanie wykorzystane 7400 metrów sześciennych drewna pozyskanego z 600 drzew.
„Nie możemy uprawiać betonu jak np. kukurydzę” – stwierdził Dibble we wniosku złożonym władzom Perth, nazywając ten plan „nowym projektem opartym na otwartym kodzie źródłowym, który wykorzystuje metodologię budownictwa hybrydowego w celu zrównoważenia emisji dwutlenku węgla w naszym środowisku zabudowanym, które w największym stopniu przyczynia się do klimatu zmiana.„
„To nasza szansa, aby stwierdzić, że naprawdę zależy nam zarówno na czekającym nas kryzysie mieszkaniowym, jak i kryzysie klimatycznym, z którym jako branża niewiele robimy” – dodał.
Oprócz wykorzystania drewna plan Grange obejmuje również elementy zielone, takie jak ogród na dachu, miejską farmę i dostęp mieszkańców do 80 nowych w pełni elektrycznych Tesli Model 3.
Philip Oldfield, profesor architektury i dyrektor Szkoły Środowiska Zbudowanego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii, powiedział CNN, że jego zdaniem projekt ma „silne referencje” pod względem środowiskowym.
„Zazwyczaj budujemy wysokie budynki ze stali i betonu. Cement odpowiada za 8% całkowitej emisji CO2. Zatem zastąpienie betonu i stali biomateriałem, takim jak drewno, znacznie zmniejszy wpływ budynku na środowisko” – stwierdził profesor Philip Oldfield.
Profesor wyraził jednak sceptycyzm co do niektórych innych twierdzeń dewelopera.
„Jestem trochę bardziej sceptyczny jeśli chodzi o ujemną emisję dwutlenku węgla” – powiedział Oldfield. „Jedynym sposobem w jaki byłby ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla byłoby to wtedy, gdyby budynek zgromadził w drewnie więcej węgla, niż zostało uwolnione (przez) inne materiały. Być może jest to możliwe, ale zawsze będzie to tymczasowe.”
Niemniej jednak profesor Oldfield optymistycznie patrzy na rosnące wykorzystanie drewna w budownictwie.
„Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że to świetny krok naprzód” – powiedział. „Musimy budować znacznie więcej naszych budynków z drewna”.