Cena złota zyskuje na wartości kolejny dzień z rzędu i osiąga nowy, rekordowy poziom, przekraczając granicę 2600 USD. Nadmierna obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (FED) w środę wiązała się z prognozą kolejnego spadku o 50 punktów bazowych do końca tego roku.
Perspektywy te powstrzymują ostatnie ożywienie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które osłabia dolara amerykańskiego (USD) i przynosi korzyści złotemu metalowi.
Oprócz tego, istnieją obawy o spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i Chinach – dwóch największych gospodarkach świata – oraz ryzyko dalszej eskalacji napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie okazują się kolejnym czynnikiem wspierającym cenę złota.
Dominujący nastrój ryzyka może powstrzymać dużych inwestorów przed obstawianiem nowych zakładów i ograniczyć wzrost bezpiecznej pary złoto / dolar. Niemniej jednak wydaje się, że surowiec ten zakończy się na zielono drugi tydzień z rzędu, a fundamentalne tło wspiera perspektywy dalszych zysków.
Ogromna obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w środę i prognozowany dalszy spadek kosztów kredytów o 50 punktów bazowych do końca roku nie pomogły dolarowi amerykańskiemu wykorzystać odbicia po posiedzeniu FOMC od najniższego poziomu od początku roku.
Z technicznego punktu widzenia, wartość 2600 USD za uncję złoto ustalona w środę może stanowić pewien opór przed obszarem 2613-2615 USD. Ten ostatni stanowi górną granicę krótkoterminowego kanału trendu wzrostowego rozciągającego się od czerwca i powinien działać jako kluczowy punkt zwrotny.
Przy oscylatorach na wykresie dziennym utrzymujących się na dodatnim polu i wciąż dalekich od strefy wykupu, utrzymująca się siła poza wspomnianą barierą będzie postrzegana jako świeży impuls dla byków i utoruje drogę do dalszego krótkoterminowego ruchu aprecjacyjnego ceny złota.