Ten ultra rzadki Patek Philippe zostanie sprzedany na aukcji za rekordową kwotę

Patek Philippe

W 1941 roku szwajcarzy z Patek Philippe zaprezentowali model nr ref. 1518, pierwszy na świecie produkowany seryjnie chronograf z wiecznym kalendarzem. W sumie wyprodukowano 281 egzemplarzy z tej serii, ale uważa się, że tylko 58 miało koperty z różowego złota – z których jeden sprzedano za 1 392 489 USD zeszłej jesieni. Teraz jeszcze rzadszy egzemplarz pożądanego modelu ma trafić na aukcję już tego lata.

Model 1518 – z efektowną tarczą w kolorze łososiowo-różowego złota – poprowadzi aukcję rzadkich zegarków Sotheby’s w Nowym Jorku 9 czerwca i szacuje się, że sprzedaż przyniesie od 2,5 do 4,5 miliona dolarów. Do tej pory znanych było tylko 14 przykładów różowych Patków, co czyni ten egzemplarz piętnastą znaną wersją. Aukcja będzie pierwszą ofertą zegarka od czasu jego pierwszej sprzedaży w 1947 roku. Od tego czasu ten historycznie ważny zegarek, o który dbał tylko jego pierwotny właściciel, prezentuje wspaniałą, starą patynę.

Detale tego zegarka sprawiają, że jest on jeszcze rzadszy. Około 1948 roku Patek Philippe skrócił sygnaturę tarczy na wszystkich swoich zegarkach, usuwając „& Co.”. Ten konkretny ref. 1518 został jednak wyprodukowany w 1946 roku, więc ma dłuższą, klasyczną sygnaturę. Tylko siedem różowo-różowych modeli ma wcześniejszą sygnaturę szwajcarskiego zegarmistrza. Co więcej, francuskie koło kalendarza zegarka można znaleźć tylko w trzech różowo-różowych modelach z oryginalnym napisem.

Najważniejszym elementem jest oczywiście „różowa” tarcza zegarka Stern Frères. Zwieńczona jest gwiaździstą fazą księżyca, subtarczami i akcentującymi różowo-złotymi znacznikami godzin. W międzyczasie koperta została wykonana ręcznie przez Emile’a Vicheta – mistrza rzemiosła, który zaprojektował wszystkie złote koperty 1518. Koperty Vicheta zostały podzielone na dwie serie, przy czym ten zegarek należał do drugiej serii produkowanej w latach 1946-1953. Zwężające się uszy, duża koronka i nisko umieszczone przyciski chronografu to cechy charakterystyczne tej serii. Biorąc pod uwagę datę produkcji, różowo-różowa obudowa może być jedną z pierwszych edycji drugiej serii Vicheta.

Ref. 1518 był kiedyś popularny wśród kolekcjonerów celebrytów. Nosiły go znane postacie, takie jak Henry Graves Jr, Sugar Ray Robinson i król Egiptu Farouk I. W rzeczywistości osobisty model zmarłego księcia z 1518 roku został również sprzedany przez Sotheby’s w 2021 roku, gdzie ponad czterokrotnie przekroczył szacunki przedsprzedażne, zgarniając zawrotne 9,6 miliona dolarów. To, czy ten przykład pójdzie w parze z szacunkami przedsprzedażowymi, dopiero się okaże.

Odnalezienie wcześniej nieznanego, nieodkrytego i zabytkowego zegarka od jednego właściciela w tak niezwykłym stanie jest marzeniem kolekcjonerów starych zegarków Patek Philippe, zegarka „świętego Graala”, że tak powiem” – powiedział Jonathon Burford, dyrektor Sotheby’s w oświadczeniu.

Jak oceniasz ten wpis?
+1
186
+1
170
+1
5
Avatar
Luxatic.pl

Luxatic.pl to lifestylowy magazyn o luksusie, stylu życia i pieniądzach. Prezentujemy najlepsze usługi, produkty i miejsca na całym świecie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

Luxatic to jedyny w Polsce serwis lifestylowy piszący w luźny sposób o luksusie w Polsce i na świecie.

OBSERWUJ NAS