Starożytne rzymskie ruiny w Pompejach zostały wyposażone w niewidzialne panele słoneczne, co ma przyczynić się do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i obniżenia kosztów. Innowacyjne panele, które wtapiają się w tło dzięki imitacji tradycyjnych materiałów, zostały zainstalowane w House of Cerere, na thermopolium — starożytnym barze — oraz w House of the Vettii, które zostało niedawno ponownie otwarte po 20 latach prac renowacyjnych.
„Panele wyglądają dokładnie tak, jak płytki terakotowe używane przez Rzymian, ale wytwarzają energię elektryczną, której potrzebujemy do oświetlenia fresków” – powiedział w komunikacie prasowym Gabriel Zuchtriegel, dyrektor parku archeologicznego w Pompejach.
Każdego roku 3,5 miliona turystów zwiedza rozległe ruiny starożytnego rzymskiego miasta, które zostało pogrzebane przez erupcję Wezuwiusza w 79 rne. Ale ze względu na rozmiary Pompei koszty energii elektrycznej są wysokie, a konwencjonalne metody dostarczania energii w całym miejscu mogą zagrozić jego wyglądowi. „Pompeje to starożytne miasto, które w niektórych miejscach jest w pełni zachowane” – powiedział Zuchtriegel.
„Ponieważ potrzebowaliśmy rozbudowanego systemu oświetlenia, mogliśmy albo nadal zużywać energię, zostawiając wokół słupy i kable i szpecić krajobraz, albo uszanować to i zaoszczędzić miliony euro”. Dodał, że nowa technologia pomoże stanowisku archeologicznemu obniżyć rachunki za energię i sprawić, że będzie ono przyjemniejsze.
Niewidoczne panele słoneczne lub „tradycyjne płytki fotowoltaiczne” – jak są technicznie nazywane zostały stworzone przez włoską firmę Dyaqua. Według Elisabetty Quagliato, której rodzina jest właścicielem Dyaqua, można je zaprojektować tak, aby wyglądały jak kamień, drewno, beton lub cegła i były ukryte na ścianach, podłogach i dachach.
„Jesteśmy stanowiskiem archeologicznym, ale chcemy też być prawdziwym laboratorium zrównoważonego rozwoju i waloryzacji dziedzictwa niematerialnego” – powiedział Zuchtriegel. „Nasza inicjatywa nie jest tylko symboliczna. Poprzez milion turystów, którzy odwiedzają nas co roku, chcemy wysłać światu wiadomość: dziedzictwem kulturowym można zarządzać inaczej iw bardziej zrównoważony sposób”. Inne lokalizacje we Włoszech wykorzystujące niewidzialną technologię słoneczną to gmina Vicoforte we Włoszech, a wkrótce rzymskie muzeum sztuki współczesnej Maxxi. Zgodnie z komunikatem prasowym, panele zostaną również zainstalowane w budynkach użyteczności publicznej w Evorze w Portugalii i Splicie w Chorwacji. Użycie tych paneli przez Pompeje to dopiero początek, powiedział Zuchtriegel. „Od teraz będziemy uwzględniać to rozwiązanie we wszystkich przyszłych projektach renowacji i renowacji”.